ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) פרסמה הבוקר (ו') הודעה בה היא קוראת לפתוח בחקירה בינלאומית של מעצר משטי השמאל הקיצוני לעזה ע"י כוחותינו. היא הזהירה כי חייל שישתתף במעצר משט "יבצע פקודה בלתי חוקית בעליל".

ח"כ חנין זועבי. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"אחרי שדובר צה"ל הודיע שההשתלטות על ספינה משט החופש לעזה 'עבר בשלום וללא אלימות' ואחרי שהפרקליט הצבאי החליט שאפילו 'אין צורך לפתוח בחקירה', לא נותר ברירה אלא לקרוא לחקירה ע"י גורם בינלאומי בלתי תלוי", אמרה זועבי.

לדבריה, "את ראשו של קברניט הטיחו שוב ושוב בקיר תוך איום "לקחת אותו לבטן הספינה ולחסל אותו שם'. הקצין הראשון קיבל תייזר בראשו, המכונאי, איש מאוד מבוגר, אגרוף בפנים. כל זאת לא בגלל שהם בעצמם גילו סימני אלימות, להפך. כל זאת כי סרבו להפעיל את הספינה לכיוון אשדוד".

משט פעילי השמאל לעזה. צילום ערבי

"האלימות הזאת כל כך רגילה לחיילים, שהיא כלל אינה נחשבת. הם רגילים לירות בדייגי עזה ישירות, אז מכות וטייזר לראש כנראה לא נחשבים לאלימות אצל אותם 'גיבורים' חמושים", טענה חברת הכנסת שהשתתפה בעצמה במשט הטרור "המרמרה" בשנת 2010.

"המשיטים שוחררו, כמובן ללא משפט, כי המדינה חוששת מאותן עדויות ומההתמודדות המשפטית עם שוד הים שביצעה במים הבינלאומיים על ספינה אזרחית זרה, ולא חמושה, בבית המשפט", הוסיפה זועבי. "ספינת ה"פרידום" עדיין עושה את דרכה בים לכיוון עזה. היא צפויה להגיע בקרוב".

"שוד ים במים הבינלאומיים היא עבירה על הדין המריטימי הבינלאומי", איימה זועבי. "על כן, כל חייל ומפקד, שיקחו חלק בשוד הים, יבצע פקודה בלתי חוקית בעליל. פקודה לגביה קיימת חובת הסירוב, כפי שקבע זאת בית המשפט העליון בדיוני אירועי כפר קאסם. החייל הופך את עצמו לפושע שראוי להעמידו לדין פלילי. בדיוק כמו הדרג המדיני ששלח אותו לים".

משט המרמרה. צילום: דובר צה"ל

צה"ל: "הספינה נתפסה בהתאם לדין הבין-לאומי"

כזכור בתחילת השבוע, השתלט חיל הים על ספינת "אל-עוודה" ("השיבה") שהייתה בדרכה לחופי עזה "לשבור את הסגר הימי" וגרר אותה לנמל אשדוד. על הספינה שהו כ-22 פעילי שמאל קיצוני מרחבי העולם. מדובר בספינה קטנה מתוך משט בן 4 ספינות.

"הספינה הייתה במעקב ונתפסה בהתאם לדין הבין-לאומי. הכוחות הבהירו לספינה כי היא מפרה את הסגר וכי ניתן להעביר כל ציוד הומניטרי לעזה דרך נמל אשדוד", נמסר אז מדובר צה"ל. "הפעילות הסתיימה ללא אירועים חריגים. בשעה זו מובלת הספינה לנמל אשדוד".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20