ראש הממשלה נתניהו. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

רה"מ בנימין נתניהו מחדש את עליית חברי הכנסת והשרים להר הבית, כך פורסם הערב בחברת החדשות. במכתב ששלח ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התיר רה"מ לכל ח"כ לעלות להר פעם אחת ברבעון.

בימין בירכו על המהלך. מנגד ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) התקוממה נגד ההחלטה. "אל אקסה מתחם קדוש וחשוב לדת המוסלמית. נתניהו לא יגיד למוסלמים, ח"כים ואחרים מתי להכנס ומתי להתפלל. למי שאינו מוסלמי, אין מה לחפש במקום", אמרה.

לטענת זועבי, "נתניהו מעוניין להוביל להתלקחות על מנת לברוח מהתיקים הפליליים ואיום פירוק הקואליציה. מדובר במעשה טיפש ובלתי מוסרי. אך לא מפתיע. השאלה היא אם ליתר הפוליטיקאים די שכל לא להיגרר. תעזבו את המסגדים, מדובר בשטח כבוש לא לכם".

ח"כ חנין זועבי. צילום: פלאש 90

"המוסלמים אינם בעלי הבית על ההר"

השר אורי אריאל אמר: "הר הבית צריך להיות פתוח לתפילה ליהודים במשך כל ימות השנה כולל לנבחרי הציבור. המוסלמים אינם בעלי הבית על ההר ואסור לנו להשלים עם האיומים והאלימות שגורמים למגבלות בעלייה להר הבית. אני קורא לראש הממשלה לפתוח את הר הבית לתפילות יהודים ללא תנאים לכל החפצים בכך".

ח"כ שולי מועלם בהר הבית. צילום: ארנון סגל

"ביום שאנו מציינים שנה לפיגוע ונפילת השוטרים בהר הבית, זוהי בשורה חשובה, שמסמנת את הכיוון החיובי בדרך לשיבת המקדש", מסר אסף פריד דובר המטה המשותף של אירגוני המקדש.

ח"כ שולי מועלם רפאלי אמר כי ההחלטה חשובה "אך עדיין מנציחה את הפליית חברי הכנסת היהודים במקום הקדוש ביותר לעם היהודי. לאחר הפיילוט שבו ח"כ יהודה גליק ואני עלינו להר, לא אירועו שום תקריות חריגות".

"גורמי הביטחון הצהירו פעמים רבות כי עליית חברי כנסת להר הבית אינה מהווה סיכון ואינה יוצרת התססה בשטח, לעומת מנגנון ההסתה הערבי שכלל אינו רוצה דריסת רגל של יהודים בהר. אנו קוראים לראש הממשלה ללכת בעקבות המלצת גורמי הביטחון ולאפשר לחברי כנסת לעלות להר הבית ללא הגבלות כפי שרשאי כל אזרח יהודי בישראל" הוסיפה מועלם רפאלי.

כזכור, לפני כשנתיים וחצי, בשיאו של גל הדקירות אסר ראש הממשלה נתניהו על שרים וח"כים יהודיים לבקר בהר הבית, בעקבות ההסלמה. לאחר שספג ביקורת רבה על כך שמדובר באיסור בעל אופי אנטישמי, הבהירה לשכתו כי "הנחיית נתניהו למשטרה שלא לאפשר עליית שרים וח"כים להר הבית עד הודעה חדשה, חלה על יהודים וערבים כאחד".

לפני כשנה בישרה המדינה לבג"ץ כי תערוך ניסוי בן חמישה ימים במסגרתו תאפשר לח"כים שאינם מכהנים כשרים לבקר באתר הקדוש. שלושה ימים לפני כן, בוצע הפיגוע בהר הבית בו נרצחו שני השוטרים רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן ז"ל. כחודש לאחר מכן ניסו ראשי שדולת הר הבית ח"כ יהודה גליק (הליכוד) ושולי מועלם רפאלי (הבית היהודי) לעלות להר לקול מחאת ארגוני השמאל.

קבוצת עולים יהודים בהר הבית. צילום: סטודנטים למען הר הבית
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20