באזור השעה 2:00 הלילה נכנסו שני גברים אוקריאנים עם ראש חזיר, עליו חרוט צלב קרס, אל מתחם קבר רבי נחמן מברסלב שבאומן, הניחו אותו שם והתיזו גז מדמיע וצבע אדום כדם על 3 מתפללים ששהו במקום ועל ציון הקבר.

"הם צעקו וחשבנו שהם באים לירות בנו. שפכו עלינו צבע עם טרפנטין לפנים", אמר אחד המתפללים.

הקבר המושחת וראש החזיר. צילום: ברסלב לייב
הקבר המושחת וראש החזיר. צילום: ברסלב לייב

 

עשרות שוטרי המשטרה האוקראינית הגיעה למתחם ופתחו בחקירת האירוע, אולם נכון לשעה זו טרם נמצאו החשודים בתקרית האנטישמית.

מתחם הקבר נסגר לצורך הבדיקות המשטרתיות. כמו כן, תתוגבר האבטחה על המקום ומוסדות יהודיים ברחבי אוקראינה. יהודים באומן נערכים לעצרת תפילה על חילול בית הכנסת.

"מדינת היהודים המקום הבטוח ביותר"

בעקבות האירוע באומן, מתריע סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל על עליה באירועי האנטישמיות בעשור האחרון. ״האירוע באומן הוא חמור בתעוזה של האנטישמים״. מדובר בעליית מדרגה נוספת בגל האנטישמיות בעשור האחרון וראוי שכל ממשלה וממשלה תגנה ותפעל לעצור את השנאה כלפי יהודים בתפוצות לפני שיהיה מאוחר ונצטער עליו".

עוד הוסיף חגואל: "אני קורא בלי קשר לכל מי שיכול להרשות לעצמו, לעלות לארץ ישראל, למדינת היהודים המקום הבטוח ביותר"

דרעי: "הזדעזעתי – אדרוש הגברת השמירה"

השר אריה דרעי (ש"ס) התייחס לאירוע הקשה ואמר כי מדובר באירוע ברברי. "הזדעזעתי עד עמקי נפשי לשמוע על החילול הנורא והברברי שנעשה הלילה בציון הקדוש של רבי נחמן באומן", אמר דרעי, והוסיף כי יפנה היום לנשיא אוקראינה בדרישה "לפעול במהירות נגד הפורעים ולהגביר את השמירה במקום".

גם סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי גינתה בחריפות את המתקפה האנטישמית ושוחחה הבוקר עם שגריר ישראל באוקראינה אלי בלוצרקובסקי כדי לקבל עדכון לגבי התפתחויות.

חוטובלי אמרה כי נפתחה חקירה משטרתית בנושא וראש עיריית אוקראינה והמושל המחוזי מפקחים עליה. סגנית השר אף קראה לממשל האוקראיני השותף למאבק באנטישמיות ולראש ממשלת אוקראינה שצפוי לבקר בישראל בשבוע הבא לגנות את המעשה הנפשע בפומבי: "אין מקום למעשים אנטישמיים נבזיים כאלה".

צבע וטפנטין על הרצפה. צילום: ברסלב לייב
צבע וטפנטין על הרצפה. צילום: ברסלב לייב

 

גם חבר כנסת יאיר לפיד (יש עתיד) הגיב לתקרית ואמר "הזדעזעתי לשמוע על האירוע האנטישמי, האלים והמבחיל בקבר הרבי נחמן מברסלב באומן. דרשתי משגריר אוקראינה בישראל שממשלתו תחקור ותגנה במהירות".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20