נפגשתי השבוע עם אחד מבעלי התפקידים הבכירים בהסתדרות. שאלתי אותו: ״תגיד, מה היה עושה עופר עיני אם הוא לא היה מרוצה מאחד מבעלי התפקידים בהסתדרות״. הבכיר לא היסס, לא לקח נשימה למחשבה וענה מיד: ״היה מפטר אותו, מה זאת אומרת מה היה עושה. שולח אותו הביתה באותו רגע״.
עופר עיני, יו״ר ההתאחדות, אינו מרוצה מנשיא בית הדין העליון, השופט בדימוס אורי גורן. עיני אינו שבע רצון מהתנהלותו של מי שהיה נשיא בית המשפט המחוזי לשעבר ואינו מרוצה מתרומתו למוסד בית הדין של ההתאחדות. לזכותו של עיני הוא לא נזקק לאירועים האחרונים בהם בית המשפט המחוזי עיכב החלטת בית הדין של ההתאחדות בנוגע להרחקתו של שוער מכבי תל אביב ראיקוביץ אך ללא ספק זה הקש ששבר את גב הגמל.

פרשת ריקוביץ'. פלאש 90
פרשת רייקוביץ'. הקש ששבר את גב הגמל

עיני גיבש את דעתו על נשיא בית הדין העליון לפני תקופה ארוכה. הוא רוצה להחליף את גורן אבל הוא מתנהל הפוך לגמרי מהתנהלותו בהסתדרות. בהסתדרות עיני היה דיקטטור. הוא קיבל החלטות יותר משמעותיות מהחלפת עובד בכיר. עיני השבית את המשק בטלפון אחד. הוא שלט בראשי הוועדים הגדולים במשק. טלפון אחד לפנחס עידן, יו״ר ועד העובדים של רשות שדה התעופה, ומדינה שלמה היתה סגורה. אין המראות אין נחיתות. טלפון נוסף ביד השנייה וכל המשרדים הממשלתיים סגורים לקהל. לעיני היתה הנהלה בהסתדרות, היו לו חברי קואליציה מסיעות שונות אבל הוא עשה מה שהוא רוצה. היו לו אין ספור כינויים אבל לכולם היה ברור, מילה של עיני וכולם עמודים דום. מספרים שעיני היה הסיוט הגדול של שרי האוצר, מספרים שראש הממשלה ענה לו לטלפונים במהירות שהוא ענה לשר הביטחון שלו.
עיני יו״ר האתחדות בחר להתנהל הפוך לגמרי מעיני שהיה יו״ר ההסתדרות. המהפך שהוא עשה מדהים. קשה להאמין שמדובר באותו אדם. פעם, שלמה שרף רצה לתת דוגמא על שינוי קיצוני שהתחולל בשחקן כדורגל אז אמר שהשחקן עשה שינוי של 360 מעלות. למרות ששרף לא שלט במספרים, המסר שלו עבר. עיני עשה מהפך מושלם. הוא בורח מהתקשורת כמו מאש, כמעט ולא מתראיין ואינו מגיב לאירועים קטנים או גדולים, אפילו כאשר בית המשפט האזרחי מתערב בצורה גסה בהחלטות המוסד השיפוטי של ההתאחדות עיני שותק.

איפה האיש שגרם לראשי ממשלות לא לישון בלילה. צילום: לע"מ
איפה האיש שגרם לראשי ממשלות לא לישון בלילה. צילום: לע"מ

אנשיו מספרים שהוא אפילו מתייעץ, מקשיב ולפעמים אפילו מקבל את עצת אנשי המקצוע שסביבו. יכול להיות כי העובדה שהוא לא שוחה בתחום הכדורגל כמו בהסתדרות העובדים עזרה לעיני לעשות את השינוי.
שני שינויים משמעותיים מאוד רצה עיני לבצע בהתאחדות מייד אחרי שהכיר את סביבת העבודה החדשה שלו ואת יכולתם ותרומתם של העובדים הבכירים. הראשונה להחליף את המנכ״ל רותם קמר. בעניינו של קמר, עיני התנהל כמו רקדן תימני, עשה צעד קדימה ושני צעדים לאחור. בשנתיים האחרונות נושא החלפת המנכ״ל עלה וירד ותמיד הנושא ריחף באויר. לעיני כנראה נוח יותר להשאיר את קמר כשהוא אינו יודע מה עתידו. עבור ההתאחדות ההתנהלות הזו לא רק שאינה תורמת אלא מזיקה.
השינוי השני, המשמעותי יותר, הוא החלפת נשיא בית הדין העליון של ההתאחדות. לעיני ולאנשיו הבכירים יש ביקורת קשה על תפקודו של השופט בדימוס גורן ועיני קיבל את ההחלטה להחליפו. בחודשים האחרונים היו שיחות עם גורן והעבירו לו מסרים בהתאם. העובדה שגורן היה נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב נתנה לכולם להאמין שהוא יבצע מהפכה בבתי הדין של ההתאחדות ואף יישקם את התדמית השלילית ממנה סובל המוסד החשוב הזה.
הסיבות להחלפת גורן ולחוסר שביעות הרצון ממנו רבות. מערכת היחסים בינו לבין גורמים בהתאחדות אינה טובה. אין שיתוף פעולה בינו לבין אב בית הדין המשמעתי הדיין ישראל שמעוני, אין כמעט מפגשים ביניהם וישיבות עבודה. כאשר עיני נתן אור ירוק לסיים את ההתקשרות עם גורן התעוררו מחלוקות איתו בנוגע לתרגום החוזה ומועד סיומו. המסרים שקיבלו אנשיו של עיני שגורן לא ייפרד מהר מהתפקיד לפני תום החוזה כפי שהוא מתרגם אותו.
גורמים בכירים בהתאחדות המליצו לעיני למצוא דרך לסיים את תפקידו של הנשיא גורן גם במחיר של תשלום פיצוי. הנשיא גורן סוגר החודש ארבע שנים בתפקיד.
בית הדין של ההתאחדות חטף בעידן גורן כמה מכות כואבות בהתערבות בתי המשפט. הראשונה היתה לפני שלוש שנים שבית המשפט קבע שכפר סבא תרד לליגה א׳ ואום אל פאחם תשחק בליגה א׳ במקומה. ההתערבות השנייה היתה השבוע כאשר השופט אורנשטיין התערב בהחלטת בית הדין של ההתאחדות ועיכב את ביצוע העונש של שוער מכבי תל אביב ראיקוביץ. גם המטרייה שגורן אמור היה לספק להתאחדות כדי להגן עליה מפני התערבות קיצונית של בתי המשפט התבררה כמלאה בחורים.
אז איפה בדיוק עופר עיני של ההסתדרות? איך יכול להיות שהוא נותן למוסד השיפוטי שלו להתרסק לו מול העיניים. איך יכול להיות שהביקורת על גורן הולכת ומתרחבת ועיני שומע ואינו פועל בהתאם. גם אם יש לעיני ולעובדים בכירים ביקורת על דרך עבודתו של המנכ״ל קמר הוא לפחות עובד. הוא מקבל החלטות והוא מוציא לפועל את תכניות העבודה של עיני. בנוגע לגורן, התנהלות בית הדין העליון בשנים האחרונות חייבה מהפכה של ממש שמתחילה מגורן.

מכה קשה לתמיד בית הדין
מכה קשה לתמיד בית הדין

הפיחות במעמדו של בית הדין לא החל בהחלטתו של השופט אורנשטיין. ברגע שקבוצות רבות עתרו לבתי המשפט הנורה האדומה בלשכתו של עיני היתה צריכה להעיר אותו. אותה נורה הפכה השבוע לפרוז׳קטור.
עיני חייב להוציא אל הפועל את ההחלטה שקיבל מזמן ושאנשיו דוחקים בו להוציא אותה אל הפועל. לטובת ההתאחדות לכדורגל, לטוב הכדורגל הישראלי אסור לעיני להיענות לתוספת זמן.
הנשיא גורן הוא הוכחה לכל הוועדות שהוקמו ולכל הפוליטיקאים שנלחמו להעביר חוק חובה למנות שופט בדימוס בראש מוסד בית הדין של התאחדות ספורט היה מיותר לחלוטין. גם השופט אורנשטיין הוכיח השבוע כי שופטים יכולים אולי להיות טובים בבתי המשפט אולם הם מנותקים מעולם הספורט ומקבלים החלטות הזויות.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20