"סיכול הבאת החוק לאישור בקריאה שנייה ושלישית היום הוא תוצאה של לחץ אדיר שהפעילו גורמים רבים בהם אנחנו גאים לתמוך", התגאה היום (ב') מנכ"ל 'הקרן לישראל חדשה', מיקי גיצין, בפני מכותבי הניוזלטר שלה, לאחר שההצבעה על חוק הנאמנות בתרבות נדחתה בשל היעדר רוב קואליציוני.

"קומיסרית". שרת התרבות מירי רגב במסיבת עיתונאים למען חוק הנאמנות בתרבות. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לדבריו, הדבר קרה בזכות הלחץ שהפעילו ארגוני הקרן על חברי הקואליציה. "ארגון זזים – שפועל בתמיכת הקרן החדשה לישראל – הובילו מאבק נגד סתימת הפיות ומעל ל-8,000 פעילים ופעילות שלהם פנו לח"כ בני בגין ולסיעת 'כולנו' בדרישה שיצביעו נגד החוק. היום הם גם עלו לכנסת לפעולת מחאה משותפת יחד עם איגודי היוצרים, סטודנטים ובתי ספר לאמנות מרחבי הארץ".

כמו כן, הוא מעדכן כי המהלך קרה, בראש ובראשונה, בעקבות לחץ קואליציית איגודי היוצרים, האמנים ופורום מוסדות התרבות של הקרן – קואליציה בה חברים ארגונים שנתמכים בעצמם גם על ידי משרד התרבות עצמו. הקואליציה היא זו שארגנה את ההפגנה נגד החוק שהתקיימה ברחבת הסינמטק בתל אביב, הריצה עצומה הקוראת לבטל את מהלך החקיקה עליה חתמו מעל ל-3,000 איש, ופועלה בכנסת כדי לשכנע את הח"כים להתנגד לחוק וברשתות החברתיות ובתקשורת כדי להגיע לציבור הרחב.

הפגנה נגד חוק הנאמנות בתרבות מול הכנסת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

גיצין, שנשם היום לרווחה, כתב לרשימת התפוצה כי "אם החוק הזה היה עובר היום, הוא היה מאפשר למירי רגב לנהוג כצנזורית ראשית, שלא לומר קומיסרית, ולהפחית ולשלול תקציבים ממוסדות תרבות שלא נאמנים לתפיסת עולמה הפוליטית, ובעיקר לא נאמנים לה אישית". זאת למרות שמדובר בשאלת המימון הממשלתי ליצירות אמנות ולא באישור ליצור או להפיץ אותן.

כך למשל, הפיצה מכללת 'שנקר' לאמנות לסטודנטים הלומדים בה את קריאת ארגון 'זזים' להפגנה בכנסת ואף דאגה להעמיד לרשותם הסעה אל היעד.

"אוטובוס יצא מבית הספר". מכללת 'שנקר' קוראת לסטודנטים לצאת להפגנה של 'זזים'
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20