הצעת חוק 'הנאמנות בתרבות' שיזמה שרת התרבות מירי רגב אושרה היום (א') בוועדת השרים לענייני חקיקה. מטרת החוק היא לאפשר למשרד התרבות למנוע תמיכה כלכלית בגופים שמקיימים פעילות החותרת תחת המדינה וסמליה. ההצעה שאושרה היא תיקון לחוק התרבות והאמנות והיא מעבירה את הסמכות לשלילת תקציבי גופים מפרים משר האוצר לשרת התרבות.

"שמירה על חופש הביטוי אינה היתר להסתה כנגד מדינת ישראל". השרה רגב. צילום: רועי אלימה, פלאש 90

 

התיקון לחוק מטיל את הצורך בהפעלת שיקול דעת בידי משרד התרבות מסודר של הפעלת שיקול הדעת לצורך המלצה לשר התרבות האם וכיצד ובכמה להפחית או לשלול תמיכה ממוסדות תרבות שנתמכים על ידי המדינה ונותנים במה לקולות הקוראים לשלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות לאלימות או לטרור תמיכה במאבק מזויין או במעשה טרור של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל, ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל, מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.

"כפי שהבטחתי, חוק הנאמנות בתרבות יצא לדרך", הכריזה השרה רגב. "שמחה שמאבק ארוך שנמשך שנתיים הגיע לקיצו. חופש הביטוי הוא נר לרגלנו וערך מרכזי בחיים של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, אך שמירה על חופש הביטוי אינה היתר להסתה כנגד מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית". רגב הבהירה כי "התיקון נעשה בתמיכת שר האוצר משה כחלון" והודתה לו על "ההבנה התמיכה והסיוע".

זנדברג: "רגב הפכה עצמה לצנזורית הראשית"

במרצ מיהרו לגנות את אישור הצעת החוק. היו"ר, ח"כ תמר זנדברג, אמרה בתגובה כי "מבחינת רגב, התרבות הישראלית לא שווה כלום אם היא לא שולטת בה. והפעם היא מבקשת להפוך את עצמה משרה שאחראית לקידום התרבות – לצנזורית הראשית ולמשטרת מחשבות".

למרות שהחוק אינו מדבר על עצם היצירה, אלא המימון אותו היא תקבל מהמדינה, מוסיפה זנדברג ואומרכת כי "זה לא קידום תרבות אלא דיכוי חופש יצירה ומחשבה חופשית".

"משטרת מחשבות". ח"כ תמר זנדברג. צילום: פלאש 90

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20