מבקר המדינה יוסף שפירא. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מבקר המדינה יוסף שפירא. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה היום (א') בחודש את ההצבעה על הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) לפיה מבקר המדינה לא יוכל להתעסק בענייני השעה ובתיקון ליקויים בגופים אותם הוא בודק בזמן אמת, אלא לטפל בהם רק בדיעבד. ההצעה מגבילה את המבקר לטפל בעניינים אליהם הוסמך במפורש על פי חוק. עוד הוצע כי רה"מ יהיה אחראי למעקב הטיפול בליקויים של משרדי הממשלה המבוקרים.

יו"ר הוועדה, שרת המשפטים איילת שקד, דחתה את ההצבעה בשל מחלוקת בין תומכי ההצעה בקואליציה למתנגדיה, זאת במטרה להעלותה להצבעה לאחר שיתגבש רוב. בין המתנגדים: שר האוצר משה כחלון (כולנו), השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל (הליכוד) ושרת הקליטה סופה לנדבר (ישראל ביתנו).

השרה גמליאל מחתה על דחיית ההצבעה וטענה כי מדובר ב"גניבת דעת". "לא יתכן שהצעת החוק לא תעלה להצבעה כי אין לך רוב", טענה. השר כחלון אמר: "הביקורת שלו היא חשובה גם אם לפעמים לא אוהבים את זה". כחלון הוסיף" "אני מתנגד להצעה מכל וכל. להגיד לו אל תתערב? הוא אומר גם דברים נכונים. אנחנו עצרנו את הפרטת תע"ש. אז מה אגיד, סמוטריץ' אמר שאסור לך להתערב?".

כזכור, בעקבות עתירת "התנועה למשילות ולדמוקרטיה" חשף מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, את יומניו ויומני צמרת משרדו מהם עולה כי נפגש עם פוליטיקאים בכירים ובהם שר האוצר משה כחלון במטרה לסכל הצעות חוק הנוגעות לתפקידו. יחד עם זאת, מסרב שפירא למסור את מועדי השיחות שערך עם עיתונאים.

בחדשות עשר פורסם בשבוע שעבר כי שפירא אף ניסה לגייס לוביסט לטובת העניין ונועד עם ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) שהשהה את קידום הצעת החוק לפיה תוטל ביקורת שנתית בדו"ח גם על משרד מבקר המדינה וכן יצומצם הטיפול בעובדים שחשפו שחיתות במקום עבודתם.

לפיד: "המערכת הפוליטית יצאה מדעתה"

בדברי ההסבר להצעת החוק שהגיש סמוטריץ' נכתב כי "התערבות המבקר בתהליכי קבלת ההחלטות תוך כדי התהוותן והפיכתו לעוד אחד מהשחקנים על המגרש, בין אם בטרם או תוך כדי עבודתו על הכנת דוח הביקורת ובין אם לאחר מעשה במעורבות פעילה מול הגופים המבוקרים בתהליכי הטיפול, לא רק תפגע ביכולתו לערוך את הביקורת מאותה פרספקטיבה חיצונית ייחודית, היא גם תטיל עומס בירוקרטי נוסף על הגופים המבוקרים, תדרוש השקעת משאבים גדולה מצדם ותייצר כפל בקרה מול גופי בקרה אחרים כדוגמת היועץ המשפטי לממשלה וכדומה".

באופוזיציה תקפו את ההחלטה לדחות את ההצבעה על ההצעה. "במקום לתקן ליקויים, הם מעדיפים פשוט שהאזרחים לא יידעו שהם קיימים", טען יו"ר 'יש עתיד' ח"כ יאיר. "כל יום שעובר ברור יותר שהמערכת הפוליטית יצאה מדעתה".

"הרס מוסד מבקר המדינה – עוד שלב בהריסת כל המוסדות שמייצגים את האינטרס הציבורי מול שלטון דורסני, יחד עם הרס המשטרה, בתי המשפט, היועצים המשפטים והתקשורת. כל מי שמתחיל במילה מבקר, שופט, יועץ או חוקר – חוטף ממשלה חסרת מעצורים", תקפה ח"כ ציפי לבני. "מי שלא מסוגל לשאת ביקורת, שיעזוב את החיים הציבוריים".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20