מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך הצהיר היום כי חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו לא צפויות להימשך לאורך זמן. "אנו עושים זאת הכי מהר שאנחנו יכולים. איש לא מפריע לעבודתנו המקצועית. אם יסתבר שיש עבירות מאחוריהן יהיו ראיות מסודרות, אז המשטרה עשתה את תפקידה", אמר אלשיך בסיור שערך ברהט. הוא הוסיף כי המשטרה היא לא זו שתחליט לגבי כתב אישום, אלא הפרקליטות.

"אנחנו לא מוכנים להיות חלק מהחגיגה התקשורתית. אני האחרון שרוצה להדליף מחדר החקירה ולא אומר מה נכון ולא נכון. כל מה שבוחרים לצטט חוזר למצטט", הוסיף המפכ"ל והתייחס למשדרים המיוחדים במהדורות החדשות השונות. לדברי אלשיך, "אנו צריכים לנהוג ברגישות כשמדובר באישי ציבור. אנחנו צריכים להיות מתואמים עם היועץ המשפטי ולפעול לפי הנחיותיו. זה נושא בו יש פחות חופש פעולה למשטרה והמבחן הוא מבחן התוצאה".

מוקדם יותר היום צסר עורך ישראל היום עמוס רגב עדות במשרדי יחידת להב 433 בנוגע לפרשת תיק 2000. זאת לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל 'ידיעות אחרונות' ארנון מוזס דנו ככל הנראה בעתיד העיתון אותו עורך ובתפוצתו.

רגב. יעיד בפרשת מוזס-נתניהו. צילום: משה שי, פלאש 90
רגב. יעיד בפרשת מוזס-נתניהו. צילום: משה שי, פלאש 90

גם מוזס עצמו צפוי להיחקר היום ברביעית ב"תיק 2000". זאת לאחר שנחקר בנושא זה ראש הממשלה בנימין נתניהו והעידו שר התיירות יריב לוין ועורך 'ידיעות' רון ירון. נתניהו צפוי להעיד אף הוא בהמשך השבוע, כאשר בערוץ 10 דווח אמש כי גם שלדון אדלסון, הבעלים של קבוצת 'ישראל היום' צפוי למסור עדות בימים הקרובים.

מוזס מגיע לחקירה הקודמת. צילום: בן דרורי, פלאש 90
מוזס מגיע לחקירה הקודמת. צילום: בן דרורי, פלאש 90

בתוך כך, אמש (ב') פורסמו בערוץ 2 ציטוטים נוספים מפגישות נתניהו ומוזס. מהציטוטים עולה כי השניים דנו בכמות העותקים אותה יפיץ המתחרה 'ישראל היום', המקורב לנתניהו:

 

מוזס: "בוא רגע נחשוב על הפרטים של החוק. זה מתחיל שני שליש".

נתניהו: "צריך להגיד לשלדון".

מוזס: "צריך להגיד מספר, לא שני שליש".

נתניהו: "צריך להסביר מה המספר. לא להוריד לגמרי. לא להוריד שלושה שלישים. להוריד לשני שליש".

מוזס: "כשהתחלנו לדבר על מספרים, זה היה 275 אלף עותקים והיום זה 325 אלף עותקים. אתה מבין למה כל זמן שעובר זה עושה בעיה? חוזרים למצב שאנחנו דוחים יותר ויותר קשה לפתור. אני מנסה לחשוב, ביום שישי זה 400 אלף עותקים. מנסה לחשוב על פורמולה של כמה עמודי מודעות".

נתניהו: "מה, אתה יכול להגביל אותו בעמודי המודעות?".

מוזס: "יש בעיה? מה הבעיה? שיש כאן מודעות ממשלתיות. 30 ,50 ,70 אחוז מהמודעות זה המדינה נותנת להם כסף. זה לא תקין. אני אומר לך את זה כהערת אגב, אבל אי אפשר הכל ביחד".

נתניהו: "בסדר, גם זה רשמתי לי. לא נטפל בזה עכשיו".

מוזס: "אני אגיד כמות עותקים ו-X אחוזי תפוסה. תפוסה זה מושג בעיתונות. בחינמון, מעל כמות עותקים מסוימת, אחוז המודעות לא יכול להיות גבוה, ואז הנזק שהוא גורם בהורדה של המחיר מוגבל. אנחנו מנסים למצוא ביחד משהו".

נתניהו: "אני חושב שמה שנשמע יותר סביר, אני חושב בקול רם… חלילה אני לא…".

מוזס: "אנחנו מנסים ביחד למצוא משהו".

מנדלבליט: שוקל לפרסם את הקלטות

מוקדם יותר אתמול התייחס היועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט לפרשה בטקס המצטיינים של המכללה האקדמית נתניה ואמר כי "היום, לאחר מעשה, אנוכי, פרקליט המדינה וראש אגף החקירות תמימי דעים כי ההמתנה עם המעבר לחקירה גלויה בפרשה 2000 (השיחות בין נתניהו לארנון מוזס) הייתה מוצדקת. היא אפשרה למשטרה לפעול באופן שיטתי ויסודי, לאסוף ראיות בפרשה 1000 (פרשת טובות ההנאה) בדרך של גביית עשרות עדויות וביצוע פעולות חקירה רבות מגוונות, חלקן מעבר לים".

שוקל לחשוף את הקלטות במלואן. מנדלבליט במכללה האקדמית נתניה. צילום: רועי אלימה, פלאש 90
שוקל לחשוף את הקלטות במלואן. מנדלבליט במכללה האקדמית נתניה. צילום: רועי אלימה, פלאש 90

מנדלבליט הוסיף: "במסגרת חובתי לאינטרס הציבורי, בכוונתי גם לשקול בבוא העת, את סוגיית פרסום הקלטות במלואן, בשים לב למשמעות הציבורית של הנושא שאני מודע לה היטב ולכללים המשפטיים הנוגעים בדבר. בנקודת הזמן הנוכחית מוקדם עדיין להכריע בנושא, מאחר שפרסום כאמור יפגע בחקירה שעודנה מתנהלת".

"השאלה בדבר מועד הפתיחה בחקירה גלויה בפרשה 2000 לא הייתה פשוטה. בהחלט הייתה התלבטות בעניין, שמא נכון להמתין להבשלת החקירה בפרשה 1000. בסופו של יום, הוחלט בעצה אחת עם המשטרה ופרקליט המדינה להתקדם בפרשה 1000, מבלי לחשוף את פרשה 2000. החלטה זו נבעה בסופו של יום משיקול אחד ויחיד: מה יקדם באופן מיטבי את האינטרס הציבורי של ניהול החקירות וההגעה לחקר האמת", סיכם מנדלבליט. בצאתו מהמכללה אמר כי הוא מצפה להשלים את החקירה "כמה שיותר מהר".

ראש הממשלה מקריא תמלילים

אתמול ניצל ראש הממשלה נתניהו את ישיבת הסיעה לתקוף את חדשות 2 ואת גיא פלג שחושף מדי ערב תמלילים חדשים מהשיחות בינו ובין מוזס ואמר: "אני מבקש לומר לכל קוראי התמלילים, הנה עוד תמליל בשבילכם לשמונה בערב. 'ביבי: זה לא יעזור לכם'. אני מתכוון להמשיך להוביל את הליכוד ואת המדינה עוד שנים רבות, בעזרתכם חבריי ובעזרת השם".