חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) סיפרה לשרון גל על הצעת החוק שיזמה, האוסרת לחייב חילונים לעבוד בשבת מבלי שיצטרכו לנמק או להסתכן בשל כך בפיטורין. ועדת השרים לא הסכימה לקדם את החוק וכעת הוא מגיע

עליזה לביא בראיון ל-"כלכלי בלילה"

"זה חוק שמגיע בדלת האחורית אבל בעצמה בדלת הקדמית", אמרה ח"כ לביא. "ועדת השרים מבקשת שלא אבל הכנסת בתקדים היסטורי מקבלת את חופש ההצבעה בקואליציה ותומכים בנו בהצבעת החוק שלנו. ח"כ מיקי זוהר מהקואליציה ואנוכי, מבקשים בעצם לשנות ולהביא לעולם שהוא שווה זכויות בין שומרי מצוות לבין שאינם. למעשה, כל מי שמבקש שלא לעבוד ביום המנוחה שלו, גם מוסלמים, גם נוצרים וגם יהודים, יכול שלא לעבוד ביום המנוחה".

ח"כ לביא הוסיפה: "היום אדם שאינו שומר מצוות, שמבקש שלא לעבוד בשבת, המעביד זכאי לפטר אותו". ח"כ לביא סיפרה כי הרעיון לחוק עלה בעקבות שיחה שלה עם מאפרת ברשות השידור אשר פנתה אליה וסיפרה לה כי במשך שנים עבדה בשבתות וביקשה להפסיק. בתגובה אמרו לה כי אינה יכולה ואם לא תעבוד בשבת היא מפוטרת. "השבת היא של כולנו. יש היום אנשים שמכל מיני סיבות רוצים לשמור את השבת. אנחנו לא יכולים לבוא עם חרב הפיטורים ולומר 'היי, אתם לא יכולים לשמור שבת, אתם כן יכולים לשמור את השבת'. כולם, כל מי שמבקש לשמור את השבת, צריך לאפשר לו, בטח במדינה יהודית".

שרון גל שאל את ח"כ לביא: "כמה זה קשור לניסיון של יאיר לפיד, יו"ר המפלגה שלך, להציג את עצמו בזמן האחרון כיותר ימני לכאורה, יותר מחובר לדתיים. אני לא קונה את זה אבל כמה הוא מעורב בתהליך?". ח"כ לביא: "זה לא עניין של 'יש עתיד' או לא 'יש עתיד', זה עניין שבאמת יום מנוחה צריך להיות לכולנו ולגבי המקום שלנו, 'יש עתיד' היא מפלגת מרכז, ימין-מרכז"

"ימין-מרכז החדש? זה לא היה עד לפני כמה חודשים" שאל גל. ח"כ לביא ניסתה לתקן: "סליחה, מרכז.. סליחה, מפלגת מרכז-ימין…". גל: "הצלחתי לסבך אותך או שראש המפלגה שלך אולי מסבך אותך?". "לא, לא, מפלגת מרכז! מפלגת מרכז! אנחנו בהחלט מפלגת מרכז", השיבה לביא "העניין הזה של השבת הוא לא של קבוצות כאלה ואחרות".

כלכלי בלילה

כלכלי בלילה