ארגון שורת הדין, המייצג קרבנות טרור בבתי משפט בארץ ובעולם, הגיש היום (ד') עתירה לבג"ץ, בשם המשפחות השכולות, כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי הקבינט בגין ההסכם עם טורקיה באשר לסעיף, בהרחקתם של מנהיגי החמאס מטורקיה או מיצוי הדין עימם, ובהפסקת כל תמיכה טורקית בחמאס.

בדקות הקרובות תסתיים ישיבת הקבינט והממשלה תודיע על החלטתה בנוגע לאישור ההסכם עם אנקרה. מחוץ לישיבת הקבינט מפגינות משפחות גולדין ושאול, אך בינתיים מכשול נוסף ניצב בפני הממשלה. על פי העתירה, "ההסכם, באופן בלתי סביר לחלוטין, מאפשר לחמאס לשמר מטה רשמי שלו בשטח טורקיה, ומונע את גירוש מנהיגי החמאס מאדמתה או מיצוי הדין עימם".

עוד נכתב בעתירה כי "ההסכם מחמיץ לחלוטין את ההזדמנות שנתגלגלה לישראל עתה להגביל במעט את פעילות הטרור הרצחנית אשר מתוכננת ומונהגת מאדמת טורקיה, ולעשות צדק עם קורבנות הטרור. ההסכם מתעלם בדבר ההשלכות הביטחוניות, ההרתעתיות, והאנושיות של כל אלו, באופן בלתי סביר ובלתי מתקבל על הדעת.

"כדי להשקיט את הרוחות מהכניעה המוחלטת של ההסכם לטרור, מבהירים בממשלת ישראל, כי טורקיה התחייבה שלא לאפשר פעילות צבאית של ארגון החמאס בשטחה, ואילו המפקדה שתישאר הינה ההנהגה הפוליטית של הארגון בלבד. ואולם, ההפרדה בין מעשי הפיגועים של החמאס – בין פעילות הזרוע הצבאית שלו, שלא תורשה לפעול על אדמת טורקיה, לבין היחסים שמנהלת ממשלת טורקיה עם נציגי חמאס – הידועים כזרוע המדינית של החמאס, משוללת כל בסיס עובדתי ומשפטי, מנוגדת למוסכמות עבר, ובלתי סבירה לחלוטין"- כך צוין בעתירה.

דבורה גונן. שוב בבית המשפט צילום: פלאש 90
דבורה גונן. שוב בבית המשפט צילום: פלאש 90

העותרים חוששים כי:" שיחלוף הזמן לא ניתן יהיה להשיב את הגלגל אחורנית; הואיל ומדובר בעניינים היורדים לשורש מדיניותה הבטחונית של מדינת ישראל; הרי שעניינה של עתירה זו דחוף ביותר, ומתבקש צו על תנאי ודיון דחוף בעתירה".

העותרים הם קורבנות טרור ובני משפחותיהם, אשר נפגעו בפיגועי טרור שבוצעו על ידי ארגוני הטרור: דבורה ושי גונן, אמו ואחיו של דני גונן ז"ל. רות חסנו, אלמנתו של אברהם אשר חסנו ז"ל (54) שנרצח בהר חברון בצומת עין פואר וילדיה אלחנן, נטלי שמואל, לאה סיגבקר וצדיקה בן דוד, הינם ילדיו-יתומיו של אברהם אשר חסנו ז"ל.

העתירה ציטטה את יונתן צ'זנר, סגן נשיא ארגון ה-FDD) The Foundation for Defense of Democracies), שקבע כי טורקיה הפכה למקלט עבור פעילי חמאס רבים, שכנגד רבים מהם תלויים ועומדים פסקי דין ישראלים בגין פיגועי טרור שבהם היו מעורבים. ביניהם, מחמוד עטואן – פעיל חמאס שהורשע בישראל ברציחתו של רס"ב נסים טולדנו, מאג'ד חסן רג'ב אבו ק'טיש – הורשע גם הוא ברצח טולדנו כחבר החמאס, גם הוא משמש כאיש ציבור מטעם החמאס. בכרי חניפה – דמות כלכלית בכירה בחמאס שהעבירה עשרות מיליוני דולרים מקטאר לחמאס דרך טורקיה; מאהר עביד – חבר הלשכה המדינית של חמאס ופעיל פיננסי בכיר, לפי הדיווחים הינו כיום הממונה על היחסים הבינלאומיים מטעם חמאס.

העתירה התייחסה גם לאמון המחודש שנבנה בין ירושלים ואנקרה ומגולם בהסכם: "מאז ניתוק היחסים עם ישראל, קידמה טורקיה בברכה את החמאס בשטחה, כולל תמיכה כספית מצידה, ואיפשרה לו להקים מטה באיסטנבול. עד עתה, באופן עקבי, קראה ישראל תיגר על פעולות אלה, ודרשה מטורקיה לחסל את פעילות החמאס בטורקיה, ולגרש את מנהיגי החמאס מעל אדמתה, כתנאי להשבת היחסים עם ישראל לקדמותם".

דרשן-לייטנר. צילום: פלאש 90
דרשן-לייטנר. צילום: פלאש 90

"כעת נוטשת ממשלת ישראל את דרישותיה אלו, ומסתפקת בהתחייבות מעורפלת אודות הימנעותה של טורקיה מלאפשר "טרור, או פעילות צבאית נגד ישראל מעל אדמת טורקיה". שינוי כה דרמטי בזמן כה קצר בעמדתה של ממשלת ישראל ביחס לעניינים שבביטחון אזרחיה, הינו בלתי סביר לחלוטין".

 

יו"ר ארגון שורת הדין, ניצנה דרשן לייטנר:"ההסכם שנחתם עם טורקיה הינו הסכם פשרה שאינו מתקבל על הדעת. ועל כן על שרי הקבינט וראש הממשלה להתנגד לכל הסכם פיוס עם טורקיה שאיננו כולל סגירה של כל פעילות החמאס בטורקיה וגירוש מנהיגיו מעל אדמתה. עליהם להתנגד לכל הסכם אשר אינו כולל הפסקת תמיכה טורקית – פוליטית וכספית – בארגון החמאס. בלא עמידה על תנאים אלו, חתימה על הסכם עם טורקיה תמסד יותר את פעילותם של ארגוני הטרור ותעצים את ההכרה בהם". ללא עמידה על תנאים אלו ישראל תשלח מסר לכל מדינות העולם, לפיו היא מוכנה להיות בקשרים ויחסים עם מדינות המארחות ארגוני טרור רצחניים בשטחם, תומכים בהם ומממנים אותם".