משפחתו של נפתלי פרנקל – אחד משלושת הנערים שנחטפו ונרצחו לפני כשנתיים, משפחתה של חיה זיסל בראון – התינוקת שנרצחה בפיגוע הדריסה ברכבת הקלה בירושלים לפני כשנתיים, משפחתו של ריצ'ארד ליקין שנרצח בפיגוע הירי בקו 78 בירושלים, משפחתו של טיילור פורס – תייר שנרצח בפיגוע הדקירה סמוך לנמל יפו לפני כשלושה חודשים, מנחם מנדל ריבקין – נפצע קשה בפיגוע הדקירה בגבעת זאב בתחילת השנה – הם חמשת המשפחות שהגישו אמש (ב') תביעה על סך מיליארד דולר נגד ענקית המדיה החברתית "פייסבוק" על כך שמספקת ביודעין שירותי מדיה חברתית לארגון הטרור חמאס ובכך מפירה את החוק נגד טרור בארה"ב.

התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי הפדרלי של דרום מדינת ניו יורק ובה דרישה לתשלום פיצויים נזיקיים ועונשים לקורבנות האמריקנים של חמישה פיגועים שונים, שאירעו בין יוני 2014 ומרץ 2016. כל ההתקפות הללו בוצעו על ידי החמאס, המוכר במדינות העולם המערבי כארגון טרור, מן המסוכנים ביותר.

בתכניתנו 'כלכלי בלילה' התארחה עו"ד ניצנה דרשן – לייטנר, מייסדת ארגון 'שורת הדין' וסיפרה על התביעה שהוגשה:

 

עו"ד ניצנה דרשן לייטנר: התביעה הוגשה בביהמ"ש בניו יורק, לפנות בוקר שעון ישראל. עד שהמשפט יתחיל יקח הרבה זמן, יחלו קודם הליכים מקדמיים, בקשה לדחיה על הסף, תגובות בקשות וכו'.. המשפט יחל עוד הרבה זמן.

איך מוכיחים את הקשר? פייסבוק יטענו מן הסתם שהיו סרטוני הסתה ברשת אבל אין קשר ישיר בין אותם סרטונים לאותם פיגועים – מה תטעני?

לפי הדין האמריקאי, הדין שבו אנו הגשנו את התביעה, אין צורך להוכיח קשר ישיר בין דברי ההסתה שפורסמו לבין הפיגוע עצמו או בין כל שימוש אחר שעשה ארגון החמאס בדפי הפייסבוק לבין הפיגועים עצמם. לפי הדין האמריקאי כסף אין לו צבע, נשק אין לו צבע. די בכך שהוכחת שהנתבע שלך  ובמקרה הזה המדיה החברתית, פייסבוק, ספקו שירות לארגון טרור שזה אסור על פי דין ולכן הם אחראיים לנזקים שאירעו בעקבות הפיגועים האלו.

יש לך אינדיקציה איך בפייסבוק מתייחסים לתביעת הענק הזו?

אני חושבת שפייסבוק קצת התעוררו מהתביעה הזו, יותר מכך אני חושבת שהם יקחו את הנושא לתשומת לבם ויתחילו לפעול. לא יעלה על הדעת שפייסבוק יתעלמו מהחוק ויחשבו שהם מעל לחוקי הלוחמה בטרור, ישבו להם במגדל השן בפאלו אלטו שעה שאנשים נרצחים כאן ברחובות כשיש תביעה של מיליארד דולר מאיימת כנגדם הם יעשו בדיוק מה שהבנקים עשו כשהם נתבעו על מיליארדי דולרים – הם יתחילו לפעול.

איך הגעת לסכום של מיליארד דולר?

זה סכום שמתבסס על פסיקות קודמות של בתי המשפט בארה"ב בתביעות של קורבנות טרור, על הסכום הגבוה ממילא שביהמ"ש פוסקים מתווסף פיצוי משולש לפי החוק ומאחר ומדובר בריבוי תובעים ומשפחות ונזקים אדירים התביעה מגיעה לסכום הזה

הטענה בתביעה זה שפייסבוק התרשלו או שנתנו במה להסתה ותמיכה בטרור במכוון?

פייסבוק לא התרשלו, הטענה היא חד משמעית שפייסבוק נתנו שירותים של מדיה חברתית לארגון טרור. זה מה שפייסבוק נתנו לחמאס  וזה אסור משום שהחמאס הוא ארגון טרור מוצהר בארה"ב.

כלכלי בלילה

כלכלי בלילה