ביקורת ראשונה על הסכם הסיוע? "חשוב שבעשור הקרוב ישראל תעשה הכל על מנת שבעוד עשר שנים נוכל לומר לאמריקאים: "תודה, אבל לא תודה", כך אומר היום חבר הכנסת יואב קיש (ליכוד) לערוץ 20.

"תודה, אבל לא תודה". קיש

"כמו שידענו לייצר עצמאות כלכלית, חשוב שנייצר עצמאות ביטחונית", אומר קיש. "המשמעות היא שהתעשייה הצבאית הישראלית לא תהיה תלויה ברכישות האלה וגם המשמעות היא שישראל תהיה מספיק חזקה להיות תלויה על הכתפיים שלנו ושלנו בלבד".

בעמוד הפייסבוק שלנו כתב קיש כי, "חלק מהתהליך כבר הוגדר בהסכם החדש ומשמעותו ירידה ברכישות מהתעשיות הבטחוניות הישראליות".
קיש הוסיף כי "מדינת ישראל צריכה לבנות יכולות כלכליות עצמאיות. לא נכון לנו להישען לעד על "מתנותיו" של הדוד מאמריקה".

ב-14:00 (שעון ישראל) נחתם הסכם הסיוע הביטחוני בין ישראל וארה"ב במחלקת המדינה. מדובר בהסכם הסיוע הגדול ביותר אי פעם בין וושינגטון למדינה אחרת. זאת לאחר שאמש הוכרז כי הושגו הסכמות בתום עשרה חודשי משא ומתן בין וושינגטון לירושלים.

לא כל פרטי ההסכם ידועים, אך כבר בשלב הזה ברור כי במערכת הביטחון מחכים לרגע שבו יהיה ניתן לקדם תכניות רכש חדשות. זאת, במסגרת התכנית הרב שנתית של צה"ל המכונה "גדעון" שאושרה על ידי הממשלה בחודש אפריל האחרון.

הסכם הסיוע צפוי לכלול רכש של כלי טיס ומערכות לחימה שונות, בהן טייסת אף-35 חדשה, מטוסי קרב מדגמים נוספים, מטוסי וי-22, חלופות למסוק היסעור, מטוס תדלוק מתקדם ביותר מסוג K-46 שלא נמכר עד היום לאף מדינה זרה, פצצות חכמות חודרות בונקרים, מכ"מים, ועוד.

היקף הרכש שתבצע ישראל תלוי בהכרח בתמחור האמריקני למערכות הנשק השונות ובמועד ההתחמשות שאותו יאשר הבית הלבן, לכאורה רק משנת 2018.

מקרים חריגים בעבר אישרה ארצות הברית תמחור נמוך עבור ישראל לרכש כלי טיס כמו וי-22 כולל מסירה מוקדמת מהצפוי. זאת, על חשבון עסקאות שביצע הצבא האמריקני כדי להקדים את המסירה לצה"ל. בשלב זה לא ברור מה סוכם בין הצדדים בתחום רכש כלי טיס ומערכות הנשק.