אמש דחתה הכנסת בקריאה טרומית את הצעת חוק חולה הנוטה למות לפיה חולה הנוטה למות יוכל לקבל מרופא מרשם לתרופת הרדמה במינון שיביא למותו. לדברי שר הבריאות, יעקב ליצמן: "זה רצח, אנשים שהרופאים קבעו שימותו – התעוררו".

הצעת החוק שהוגשה ע"י חברי הכנסת עפר שלח, קארין אלהרר ומיקי רוזנטל לה הוצמדו הצעות דומות של חברי הכנסת דב חנין וזהבה גלאון, נדחתה ברוב של 45 מול 30.

אולפן הפטריוטים

הצעה זו הייתה אמורה לחול על חולה העומד למות שהוא בגיר, צלול בדעתו והוא אזרח ישראל במשך חמש שנים לפחות. על פי ההצעה את התרופה ייטול החולה באופן עצמאי. על הרופא המנפיק את המרשם חלות החובות ליידע את החולה בדבר חלופות לטיפול זה וחזרה מבקשה למרשם, יידוע בדבר סכנות המרשם, עמידת החולה בתקופת המתנה מרגע בקשת המרשם, תיעוד וכן הפניית החולה לגורמים שיוכלו לאמת את רצונו. בנוסף חובה על רופא ורוקח שניפקו מרשם ממית לדווח על כל מרשם למשרד הבריאות.

בהצעה נקבעו סנקציות פליליות על זיוף בקשה למרשם או הסתרתו וכן על התערבות לחזור מבקשה למרשם זה. נטילת מרשם זה לא באה לא "תותיר חותם" בתעודת הפטירה של החולה ולא תצוין בדוחות לעניין התאבדות.

"אין כאן סיוע להתאבדות", אמר ח"כ עפר שלח, "החולה עצמו בדעה צלולה יחליט אם לעשות מעשה. הצעת החוק מכוונת למוות בכבוד".

ח"כ זהבה גלאון, אמרה: "כשהגשתי את הצעת החוק הזו לא חשבתי שהיא תהפוך כל כך רלוונטית לגבי מבחינה אישית, ואני מדברת על אמא שלי שנפטרה באותה שנה ואני לא מאחלת לשונאים שלי לעבור את מה שהיא עברה". עוד הוסיפה גלאון "הייתי חסרת אונים מולה, היא הייתה צלולה עד לרגע האחרון בבקשה שלה "תעזרי לי למות". למה שלא נעזור לאנשים לסיים את חייהם בכבוד ולא בעליבות שבה אמא שלי סיימה את חייה".

לדבריהם השיב שר הבריאות יעקב ליצמן: "אני כשר ראיתי מקרים של אנשים שחשבו שהם הולכים למות והרופאים אמרו שאין סיכוי ופתאום הם קמו. אם הורגים גוסס על פי ההלכה זה רצח ואסור לעשות את זה"

התנגד להצעת החוק. שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
התנגד להצעת החוק. שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

באולפן הפטריוטים אמר בני רבינוביץ':"אפילו שלי יחימוביץ' הצביעה נגד החוק וצייצה שאף אחד לא יכול לקחת חיים של אדם. יתרה מזאת גם אנחנו לא יכולים לקחת את החיים של עצמנו".

"אם באמת יש איזה משהו שמסיר את האחריות הפלילית למישהו שמסייע מה רע בזה?" שאלה עירית לינור את קלמן ליבסקינד.  קלמן השיב "אני לא רוצה להסיר את האחריות הפלילית", והוסיף "המהלך של לקחת איש שקיבל החלטה קשה ואני לא רוצה להיות במקומו לסיים את חייו ולהפוך אותו לגיבור? אני לא מסתכל על האיש שמת אני מסתכל על האנשים שחיים ונאבקים ונלחמים וחולים ומחליטים -למרות הכל. אנחנו הופכים את מי ששולחים יד בנפשם לגיבורים ואני לא רוצה את זה".

ארי שמאי צידד בהצעת החוק ואמר: "לגפני וליצמן אין ברירה כי ההלכה אוסרת עליהם. על מה אנחנו מדברים פה? על משפחה אנטיליגנטית שאחרי אינספור מכשולים יצטרכו לקבל אישורים ויש זמן עד שיראו ולדבר עם פסיכולוגיים".

"אנחנו לא נגיע לשוויצרים ולבלגים ולהולנדים ששם בחורה דיכאונית בת 25  ביקשה אישור להמתת חסד?" הקשתה עירית. "בן אדם רוצה לסיים את חייו, רשאי לסיים את חייו" השבי ארי. "היהדות היא מספיק הומנית והיא יודעת מה זה חיי אדם", אמר בני.

אביהו סופר ביקש להזכיר שכיום "אדם שעומדים לחבר אותו למכונה יש לו את הזכות לחתום או לא לחתום האם יחברו או לא יחברו אותו למכונה".

 

 

הפטריוטים

הפטריוטים