העיר תל אביב, הידועה כ"עיר העברית הראשונה", הוקמה כהגשמת החזון הציוני של בנימין זאב הרצל, כאשר קבוצת יהודים תושבי יפו, רצו לחיות חיים עבריים עצמאיים ללא תלות בערבים שחיו ביפו. חלומם היה להקים שכונת בתים נמוכי קומה המוקפים בגינות, בדומה לישוב קהילתי של היום.

קבוצה זו התכנסה בשנת 1906 והפכה לאגודה. התכנית היתה להקים עיר עברית ומודרנית מחוץ ליפו, ממש כמו הערים שבמערב אירופה. הם החליטו בשנת 1909 לייסד את שכונת "אחוזת בית". לאחר הקמת "אחוזת בית" הוסב שמה בשנת 1910 ל"תל אביב" ובהדרגה היא גדלה והתפשטה לכל הכיוונים והייתה לבירת העסקים ומרכז הפעילות של מדינת ישראל.

אחוזת בית (1921). איבדנו אותה
אחוזת בית (1921). איבדנו אותה

תל אביב היא התגשמות החלום הציוני, עיר עצמאית יהודית חדשה ללא המטען של זיכרונות העבר, ממש רוח חדשה של היהודי החדש, ציוני המשוחרר מכבלי הגלות, עצמאי.

מדהים שהעיר הזאת או ליתר דיוק דרומה כבר אבד לנו וכנראה לתמיד, וזאת רק 107 שנים לאחר הקמתה. האם זה סימן לבאות? האם גם הציונות עתידה לאבד לנו, ואיתה גם החלום של מדינה יהודית עצמאית?

מדינת עולם שלישי בחצר האחורית

בדרומה של העיר הציונית הראשונה, צצה לה מדינת עולם שלישי לכל דבר ועניין. בדרום תל אביב כיום ישנם אלפי מסתננים מסודן ומאריתראה יושבים בכל מקום אפשרי שניתן להעלות על הדעת, עושים את צריכהם ברחובות, שותים לשכרה ומעשנים בחוסר מעש, רובם המוחלט גברים.

הצפיפות והתנאים הסניטריים מזמנים חולדות ענק המתרוצצות בסמטאות. העליבות פושה בכל פינה. רבים מהמסתננים גילו יזמות עסקית מפותחת: מרבית החנויות והעסקים באזור עברו לבעלותם. ברחובות האחוריים נפתחו עשרות בתי בושת, ותעשיית המין פורחת.

הישראלי הממוצע לא צריך לטוס לחו"ל ולחפש לעצמו חוויות אקזוטיות ריחות מראות וצלילים, היום ניתן להשיג הכל, כאן בישראל, במחיר של נסיעה לתל אביב ואין צורך לקנות כרטיס טיסה לחלק השני של העולם.

זרים בתוך מדינת ישראל. צילום: פלאש 90
זרים בתוך מדינת ישראל. צילום: פלאש 90

53 אלף מסתננים חיים כיום בישראל. רובם המוחלט מסודן ומאריתראה, וכמה אלפים ממדינות נוספות. על פי ההערכות, 70% מהם מתגוררים בדרום תל אביב. הצטברות של אוכלוסייה זרה שמורכבת ברובה בגברים צעירים חסרי מעש כזאת במקום אחד, בלי ספק, גרמה נזקים עצומים לתושבי דרום תל אביב שהיוו גם ככה אוכלוסייה מוחלשת.

לא גזענות

37 אלף המסתננים החיים בדרום תל אביב, ועוד מספר לא מבוטל של מהגרי עבודה זרים ממדינות שונות, החריבו את מרקם החיים של תושביה המקוריים של דרום תל אביב והפכו את חייהם לגיהינום צרוף. הפשיעה הנוסקת והזוהמה המתרבה פשוט מאלצת את תושביה המקוריים של דרום תל אביב לברוח משם.

ממסמך משטרתי עולה, כי ישנה עליה חדה בפשיעה בקרב זרים. לפי אותו המסמך, עולה כי בשנת 2010 נרשמו 230 מעצרים של זרים, ואילו בשנת 2014 נרשמו 768 מעצרים (עלייה של 233 אחוז). עוד עולה מהמסמך כי ב־2010 נפתחו 368 תיקים לזרים, וב־2014 1,196 תיקים. מדובר בעבירות של אלימות, רכוש, מין ועוד. למרות קיומן של סיירת ביטחון של העירייה, מגמות אלו רק ימשיכו ויעלו.

קשה להתבטא בנושא של הפליטים-מסתננים-שוהים בלתי חוקיים, כלומר על צדדיה השליליים של התופעה, בלי להיחשב גזעני, חשוך, או מישהו בעל סופרלטיבים שליליים מגוונים אחרים. או שמועלה הטיעון השני, גם הוא בצורה פבלובית, השואה.

עם שעבר שואה, לא יכול שלא לקבל פליטים. העם יהודי חייב לזכור את זה שבזמן השואה העולם לא קבל את הפליטים היהודים וכתוצאה מכך, הם נשרפו להם על אדמת אירופה. זהו כמובן טעון דמגוגי ועלוב.

מדינת ישראל קלטה פליטים, פליטים אמתיים ולא מהגרי עבודה. הסיפור שאולי ממחיש בצורה הטובה ביותר את רגישותה של המדינה לעניין הפליטים הוא נושא הפליטים הוייטנאמים. בהחלטתו הראשונה כראש ממשלה, שלושה ימים אחרי השבעת ממשלתו, הודיע ראש הממשלה מנחם בגין באופן רשמי על קליטתם בישראל של כמה עשרות פליטים וייטנאמים שסירתם נטרפה לא הרחק מחופי וייטנאם.

"עם ישראל, שידע רדיפות ויודע, אולי יותר מכל עם אחר, משמעות המושג פליט, לא יכול היה לראות בסבלם של אומללים אלה", הכריז בגין. הפליטים נאספו על ידי אנייה ישראלית לאחר שנמלטו מווייטנאם הקומוניסטית. מאחר שאף מדינה אחרת לא הסכימה לקלוט אותם, החליט בגין שהם ייקלטו בישראל.

צבא ההגנה לאפריקאים

הדבר שאולי הכי בולט בשיגעונו בכל העניין של השוהים הבלתי חוקיים, הוא השתתפות חיילי צה"ל במפגשים עם ארגונים התומכים במסתננים. שיתוף הפעולה הזה הוא דוגמא עוצמתית של איבוד הדרך והערכים. הארגון "סטודנטים למען דרום תל אביב" חשף לאחרונה שמסתננים מעבירים הרצאות ב"מרכז לקידום פליטים אפריקאיים" (ARDC) לחיילים ומפקדים בצה"ל.

כיום חיילים מגיעים לדרום תל-אביב במסגרות שונות ובשיתוף פעולה עם ארגונים התומכים במסתננים. המפגשים בין הארגונים התומכים במסתננים ובין חיילי צה"ל כוללים בין השאר סיורים אשר מטרתם העלאת המודעות לנושא ה"פליטים", מפגשים להגברת ההזדהות עם השוהים הבלתי חוקיים וימי התנדבות למען ילדי המסתננים.

כלומר צה"ל, הגוף האמון להגן על אזרחי ישראל משתף פעולה עם ארגונים המקדמים פעילות בלתי חוקית ותומכים בשוהים בלתי חוקיים. חשוב להדגיש כי כל פעילות "חברתית" לכאורה אשר תומכת במסתננים, פוגעת למעשה בתושבי דרום תל-אביב, שהם הנפגעים העיקריים מתופעת ההסתננות הבלתי חוקית.

גם פניות של הארגון "סטודנטים למען דרום תל אביב" למשרד הביטחון ולצה"ל בדרישה להפסיק אחת ולתמיד עם הנוהג הפסול הזה, לא עצרו את התופעה וכיום רואים יותר ויותר חיילי צה"ל על מדים שעוסקים בפעילות חברתית עם המסתננים וילדיהם.

כנראה שצה"ל לא שמעו על זה שעניי עירך (ועמך) קודמים. אותם חיילים שנשלחים לפעילות חברתית למען המסתננים יכולים היו לעזור מאוד לתושבי דרום תל אביב, שמצבם לא היה מזהיר אף פעם, אבל לאחר הכיבוש של המסתננים נהיה גרוע מיום להיום. צה"ל יכול לעזור בתרומה אמיתית לקהילה גם בסיוע למאות התושבים הנזקקים האמיתיים, מבוגרים וילדים, בדרום תל-אביב , אך גם בתרומה מורלית חשובה שצה"ל עוזר ומגן על אזרחי המדינה.

חשוב לציין כי המסתננים אינם אויביה של מדינת ישראל, על כן הפתרון למצב צריך להגיע ממדינת ישראל, ליתר דיוק מהממשלה עצמה. הממשלה צריכה לקבוע מדיניות ברורה לטיפול במסתננים, לקבוע קריטריונים מוסכמים לקבלת סטטוס פליט ולהליכים ברורים לקבלתו. אך בראש ובראשונה, הממשלה מחויבת לאזרחיה, כלומר לתושבי דרום תל אביב, לבניית תכוניות שיקום ופיצוי.

אך קודם כל הממשלה צריכה להורות לצה"ל על הפסקת כל התקשרות בין צה"ל לעמותות או ארגונים שונים התומכים במסתננים, ולהפסיק מידית כל פעילות הקשורה לשוהים בלתי חוקיים, זה צריך להיות המבחן הראשון וחשוב לשר הביטחון הנכנס, ליברמן.

דני גלמן

דני גלמן

אני חושב שהאמת תמיד פשוטה. היא פחות או יותר חייבת להיות. היא צריכה להיות מספיק פשוטה שילד יוכל להבין אותה. אחרת יהיה מאוחר מדי. עד שתבין אותה יהיה מאוחר מדי