הבוקר נכנס לתוקפו החוק ליישוב סכסוכים במשפחה שנועד לסייע לבני זוג ליישב סכסוכים בהסכמה, ולצמצם את ההתדיינויות המשפטיות, באמצעות הפניית תובענות תחילה להליך של יישוב סכסוך.
 מתוך כלכלי בלילה 17.5.16

החוק, שמקורו בהצעת חוק ממשלתית אשר מוזג עם הצעות חוק פרטיות, של חברי הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני), שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), עליזה לביא (יש עתיד) ויריב לוין (הליכוד), מתבסס על המלצות צוות ההיגוי לעניין הגישור בבתי המשפט לענייני משפחה ובבתי הדין הדתיים בראשות השופט בדימוס יצחק שנהב.

החוק קובע הסדר התדיינויות מוקדם בסכסוכי משפחה. עפ"י החוק, אדם המעוניין להגיש תובענה בעניין של סכסוך משפחתי, יידרש להגיש תחילה בקשה ליישוב הסכסוך לערכאה השיפוטית. הבקשה תופנה ליחידת הסיוע שליד בית המשפט או בית הדין הדתי. ורק לאחר מספר פגישות ביחידת הסיוע, ובאין הסכמה בין הצדדים, תערך התדיינות בבית המשפט או בבית הדין הדתי בנושא. הפגישות יהיו חסויות ויערכו ללא תשלום.

לדברי ח"כ מרב מיכאלי: ״החוק יסייע לזוגות רבים שמתגרשים לעשות את זה בדרכי שלום, להנמיך את הלהבות ולסיים את הנישואים בדרך שתשמור על הכסף המשפחתי ובעיקר על הילדות והילדים. זה לא 'גישור חובה', כי גישור לא יכול להיעשות בכוח, אבל זאת דרך חדשה להיפרד ולהישאר הורות והורים. אני מאמינה שהחוק יעזור להרבה זוגות שלא מכירים את האפשרויות לסיים את הפרק המשותף בכבוד, בלי להוציא את ההון המשפחתי על עו״ד ובפחות פגיעה בילדים״.

עוה"ד ענבר שנהב, מומחית לדיני משפחה וגירושין טוענת כי מערכת בתי המשפט ערוכה לעומס שיגיע ליחידות הסיוע בבתי המשפט, כלומר עובדות סוציאליות שמנסות לתווך בין הצדדים:"עם כזאת מסה של תיקים, הן לא יצליחו להשתלט".

לדבריה, גם כיום האפשרות פתוחה בפני זוגות שרוצים להתגרש."מה יקרה כשהוא יהיה חובה לכולם? יהיה עומס בלתי רגיל", היא אומרת. חה"כ מיכאלי השיבה לדברי עו"ד שנהב ואמרה כי "נדמה לי שהיא לא קראה את החוק עדיין".

לדבריה, כל טענותיה של שנהב נענות בתיקון לחוק, שייכנס בתוקפו ביולי הקרוב: "יש אפשרות לסעדים זמניים. אם יש מצב לחוסר שוויון ביחידת הסיוע, יש מנדט מלא להעביר לבית המשפט. לא מדובר בגישור חובה, אי אפשר להכריח אדם לעבור גישור".

מיכאלי הסבירה כי בניגוד למצב כיום בו תיקי הגירושין נפתחים בבתי הדין הרבניים או בבתי המשפט, התיק ייפתח ביחידת הסיוע, שם יש צוות טיפולי וגם משפטי ושם תוכל לנהל את הפירוד בדרך שאינה מאבק משפטי. "לפעמים נדרש טיפול משפחתי ובכלל לא רוצים להיפרד". "לא יהיו תורים ועיכובים. החוק תוחם 45 יום מפתיחת התיק לסיים את ההליך", השיבה לטענות העומס של שנהב.

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20