בדיון שהתקיים הבוקר (ד') בועדת הפנים והסביבה בעניין גיבוש מדיניות לטיפול בסוגיית המסתננים בדרום תל אביב , חשף יונתן יעקובוביץ מהמרכז למדיניות הגירה ישראלית כי שליש מהתל"ג הלאומי של אריתריאה מגיע מהכנסותיהם של מהגרים אריתראים למדינות זרות.

לדבריו, "בג"צ כופה הקפאה על כל אפשרות הרחקה של מסתננים ומדינת ישראל איננה פועלת מספיק בנושא זה לעומת מדינות אחרות בעולם כמו אנגליה שמחזירות מסתננים אל מדינות המוצא". עוד אמר יעקובוביץ' כי אין הצדקה להגנה קבוצתית לה זוכים המסתננים.

עובד חוגי, תושב דרום תל אביב, טען שפסילת החוקים ע"י בג"צ מוכיחה כי "המערכת המשפטית השתלטה על מדינת ישראל". חוגי העיד על הפחד בו שרויים הילדים בשכונות דרום תל אביב וסיפר כי "ילדות קטנות עוצרות מונית כדי ללכת מרחק של 300 מטר ברגל כי הן מפחדות" והוסיף "אצלנו במקרה הטוב ילדה בת 14 מקבלת הצעה לקיום יחסי מין תמורת כסף. זה המקרה הטוב!". לדבריו תוך 5 שנים תכפיל את עצמה אוכלוסיית המסתננים ומדינת ישראל תאבד את צביונה היהודי. ניתן לראות זאת כבר כעת כאשר "בתי כנסת נהפכים להיות פאבים".

אחת הבעיות שעלו בדיון הן חוסר מוכנותה של המדינה לבדוק את בקשות המקלט של המסתננים מאפריקה. ניתן סודאני שקיבל את זכות הדיבור מיו"ר הוועדה דודי אמסלם סיפר כי הגיש בקשה לקבלת מקלט לפני כ-3 שנים אך הבקשה טרם נדונה.

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ביקש ממנו לתאר את הדרך שעשה לארץ וזה השיב לו כי הוא "יכול לבדוק בגוגל". הסודאני סיפר כי שהה במתקן סהרונים במשך 4 חודשים ולאחר מכן העיד "המדינה שלחה אותי לדרום תל אביב" בה הוא גר בשלוש השנים האחרונות.

"הפחד בדרום תל אביב נמצא באוויר" אמר, "גם אני מפחד, לא רק תושבי דרום תל אביב". לדבריו דרום תל אביב הייתה בעייתית עוד בטרם הגיעו אליה המסתננים. "אני מסכים שאנחנו חלק מהבעיה אבל אנחנו חלק ממש קטן מהבעיה".

לשאלתו של יו"ר הועדה, ח"כ דודי אמסלם, אם יחזור למדינת המוצא במידה ויימצא כי איננו פליט התחמק המסתנן ודרש שקודם כל יבדקו את בקשתו.

נציגת אמנסטי האשימה את מדינת ישראל בעומס שנוצר בשכונות דרום תל אביב ואמרה כי "בלי לטפל בבעיה של מבקשי המקלט אי אפשר לפתור את הבעיות של דרום תל אביב. גם מבקר המדינה הסביר ששתי האוכלוסיות כרוכות זו בזו". לדבריה הפתרון לבעיה הוא הסדרת מעמדם של המסתננים.

טרור או כסף?

ח"כ ענת ברקו(ליכוד) העלתה את הבעיה הבטחונית שעולה מחדירת מסתננים ארצה בלא פיקוח והסבירה כי בכדי להגיע לישראל יש לעבור דרך מחוז סיני שבשליטת  דאע"ש, "יש כאן תאים רדומים של טרור שלא מדברים על זה", אמרה והפנתה את הזרקור אל שר הפנים אריה דרעי שנעדר מהישיבה.

"זה חונה במגרש של שר הפנים שעד היום גם לאנשים שחוזרים ממלחמות בסוריה לא שוללת אזרחויות ישראליות. אני מקווה ששר הפנים יתעשת ויבין שהוא כרגע צריך לשאת את הדגל הזה ולשמור על בטחון המדינה ולהקל על המצוקה של תושבי דרום תל אביב", תקפה את דרעי.

לדברי יו"ר הוועדה אמסלם, שר הפנים דרעי לא הגיע "מסיבות אישיות".

הכיסא הריק. שר הפנים בולט בהעדרו מהישיבה. צילום: אמיר לוי
הכיסא הריק. שר הפנים בולט בהעדרו מהישיבה. צילום: דוברות לשכת ח"כ אוחנה

ח"כ אמיר אוחנה (ליכוד) אמר כי העדויות של תושבי דרום תל אביב ריגשו אותו: "אין ספק שדברים שיוצאים מהלב נכנסים אל הלב. שמענו כאן מתושבי ותושבות דרום ת"א דברים שלא רק יוצאים מהלב אלא גם מהשכל הישר ומההיגיון".

ח"כ יואב קיש (ליכוד) שאל מדוע לא מתבצעת אכיפת החוק שמחייב מעסיקי מסתננים להפקיד 20% ממשכורתם עד ליציאתם מישראל.

ח"כ נאוה בוקר קראה להפסיק את ההתפלפלויות המשפטיות בעניין ואמרה "רק ביצירה של קו תקיף וברור ואכיפה משמעותית נוכל למנוע את ההתפשטות של התופעה הזאת". ח"כ עודד פורר ציין כי מדובר בהגירה כלכלית נטו וכך יש לטפל בעניין.

נתוני העזיבה מרצון כפי שהופיעו בישיבה. צילום: אמיר לוי
נתוני העזיבה מרצון כפי שהופיעו בישיבה. צילום: דוברות לשכת ח"כ אוחנה

ח"כ רויטל סוויד ויעל כהן- פארן מהמחנה הציוני קראו להכריז על דרום תל אביב כאזור עדיפות לאומית. ח"כ דב חנין, יעל גרמן ומרב מיכאלי הביעו אמפתיה לתושבי השכונות ולמסתננים וטענו כי "לממשלה אין מדיניות".

ראש רשות האוכלוסין וההגירה, אמנון בן עמי, הסביר כי לא ניתן לגרש למדינות המקור את מי שאיננו פליט זאת כיוון שלאריתראה לא מחזירים כמדיניות עולמית בשל בעיות של זכויות אדם ועם סודן אין לנו קשרים דיפלומטיים.

היועמ"ש של רשות האוכלוסין וההגירה, עו"ד דניאל סלומון הסביר כי בשלב הראשון קיבלו המסתננים מענק ועברו מרצונם למדינה שלישית . בשלב השני אנשים יוכלו לצאת ומי שיחליט אחרת המדינה הושיבה אותו בצהרונים. הוגשה עתירה שנדחתה ואחריה הוגש ערעור לביהמ"ש העליון. המדינה הציגה את המתווה בדיון שרובו היה חסוי ולאחר מכן נדרשה לתיקונים. המשך הדיון יתקיים באוקטובר.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20