זעם בציבור החרדי בעקבות דברי יו"ר ועדת הכספים בכנסת, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שאמר כי "הפלסטינים נמצאים כאן לפנינו". ח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה), הגיב לדברים ואמר בתגובה: "אולי גפני הגיע אחרי הפלסטינים, אני נמצא כאן 8 דורות". פרוש המשיך לתקוף ואמר כי "ההתחבקות עם השמאל היא תמוהה, מרגיזה ואין בה כל תועלת. אמרתי את זה בישיבת סיעה".

מתוך הפטריוטים, ימים א-ה בשעה 22:00

במטה החרדי של הליכוד אמרו כי "האיש מנותק לחלוטין מהציבור החרדי. כשהזהרנו בערב הבחירות ש"גפני הוא שמאל", התכוונו לכך. הציבור החרדי מתנגד להזיות המשיחיות של השמאל, ומתנגד נחרצות להפקרת חבלי ארץ לידי המרצחים הפלסטינים".

עוד הוסיפו במטה החרדי כי "כל סקרי דעת הקהל שנערכו בשנים האחרונות הוכיחו שיותר מתשעים אחוז מהציבור החרדי מתנגד נחרצות הן להזיות המשיחיות של השמאל והן  להפקרת חבלי מולדת בידי מרצחים ערבים.  עצוב מאוד שאיש ציבור חרדי מרשה לעצמו להתבטא כך".

"קרוב יותר לשמאל, הוא אינטיליגנטי מהימין"

כזכור, גפני (יהדות התורה) התראיין היום (ב') בוועידת 'הארץ' לשלום עם העורך אלוף בן. בין היתר התייחס גפני לשאלה מדוע חבר לממשלת ימין, "תמיד שואלים אותי בהרצאות מהסוג הזה – אתה מבחינה מדינית נוטה יותר לשמאל, למה אתה לא הולך איתם? זה כי אתם יושבים עם הרפורמים", אמר גפני.

ח"כ משה גפני בוועידת הארץ לשלום: צילום: תומר אפלבאום, 'הארץ'
גפני, היום: "הרפורמים – הבעיה הקשה ביותר". צילום: תומר אפלבאום, 'הארץ'

עוד הרחיב גפני בנושא, "אני יושב עם כולם בכנסת, אבל עם הרפורמים לא יושב. הרפורמים אצלי זו הבעיה הקשה ביותר. זו הפגיעה הקשה ביותר בעם היהודי. אני לא אוהב את החקיקה שהממשלה הזו מביאה בכל מיני נושאים ימניים. ממש לא אוהב. אם הייתי יכול הייתי מצביע נגד. אבל אין לי בן ברית. אין לי בשמאל מי שיגיד – מה שאצלך בציפור הנפש אנחנו איתך באש ובמים". "אנחנו רוצים שישראל תהיה מדינה יהודית, אתם בשמאל הולכים עם הרפורמים. לנו יש קושאן על ארץ ישראל בגבולות הקו הירוק", הוסיף.

 במשך לשאלותיו של בן על השקפותיו הפוליטיות של גפני אמר חבר הכנסת: "השמאל יותר אינטליגנטי, יותר מאשר הימין". בסוגיית התהליך המדיני אמר: "אני אומר את דעתי לנתניהו, גם במליאת הכנסת. אני לא שמאלני, אני מתנהל בשכל. בנושא המדיני אני כנראה קרוב לשמאל". והוסיף, "אני בעד משא ומתן מדיני זהיר, לא יודע להגדיר את עצמי כשמאל. לא יודע איפה יהיו הגבולות".

בהתייחסות לסוגיית הציבור הערבי אמר: "מדינת ישראל לא הולכת להיות מדינת הלכה, אבל במדינה כזאת לא היו עושים לציבור הערבי מה שקורה להם היום". "אני מאמין שצריך לשמר את הזכויות המלאות של המיעוט הערבי. מעולם לא שמעו ממני מלה נגד הציבור הערבי" הסביר, והוסיף: "הדבר הראשון החשוב הוא שמדינת ישראל תהיה מדינה יהודית, אחרת אין לנו זכות לנהל משאים ומתנים עם הפלסטינים – הם היו פה לפנינו, אנחנו הוצאנו אותם מפה".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20