כבר ב-1992 התרחש תקרית דומה לזה של אלאור אזריה. סמוך לשער האשפות בעיר העתיקה בירושלים, מחבל דקר למוות שוטר מג"ב ופצע אחד נוסף. נהג אוטובוס שראה את המקרה ניטרל את המחבל ודקות לאחר מכן מגיע שוטר לזירה ומחסל את המחבל המנוטרל. אלא שאז תגובת ראשי מערכת הבטחון וראש הממשלה הייתה שונה לחלוטין. הבוקר (ג') העיתונאי שמעון ריקלין העלה בעמוד הפייסבוק שלו נרשמה תקרית דומה לזו של אלאור אזריה.

הפטריוטים מדברים על התקרית מ-1992

בדיווח חדשותי שהעביר דן כנר, אמר המגיש כי "ראש הממשלה יצחק רבין שיבח הערב את הריגת המחבל שדקר למוות את השוטר דדי פנחס ופצע שוטר נוסף במזרח ירושלים". כנר ציטט את רה"מ דאז רבין שאמר: "כך צריך להיעשות לכל מי שינסה לתקוף שוטר, חייל או כל אזרח הנושא נשק ברישיון".

גם חבר הכנסת צחי הנגבי מסיעת הליכוד צוטט בדיווח. הנגבי תבע משר המשטרה להעניק ציון לשבח לשוטר ולאזרח שירו למוות במחבל שדקר שני שוטרים. חבר הכנסת הנגבי דורש להימנע מכל פעולה או חקירה שתרתיע אזרחים מלהגן על זולתם".

ערבה חיסל מחבל מנוטרל, לאחר שזה דקר את חבירו בצוות. ראש הממשלה המצוטט אינו אלא יצחק רבין וחבר הכנסת הנגבי בוחר לגבות את כוחות הביטחון מהאופוזיציה.

 דיווח ערוץ 1 על התקרית

ריקלין כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי מדובר בפרשת אלאור אזריה, רק שזו קרתה כבר ב-1992.

השוטר פנחס דאדי הי"ד נרצח בדקירות סכין בשער האשפות בירושלים. אבי שפירא, נהג אוטובוס, ראה את המקרה, ירה במחבל ופגע בו ברגל. המחבל נפל על הרצפה ושכב מנוטרל, תיאר ריקלין. "ואז הגיע שוטר מג"ב רונן ערבה ומטווח קצר ירה בו כדור אחד בראש והרג אותו".

"הנה מקרה שמספר לכם את האמת. שאנחנו אכן עוברים תהליכים, אבל הפוכים ממה שמספרים לכם. פעם ידענו לגבות את השוטרים והחיילים שלנו ואיש לא העלה על דעתו להפקיר אותם ולהעמיד אותם לדין", סיכם ריקלין.

מתוך ארכיון "ידיעות אחרונות"
מתוך ארכיון "ידיעות אחרונות"

פרשת הירי במחבל בחברון החלה בפורים האחרון, כאשר לאחר ששני מחבלים תושבי חברון דקרו חייל צה"ל, נורו ונוטרלו. אחד מהמחבלים נורה למוות, והאחר, עבד אל-פתאח א-שריף, נפצע.

כעבור מספר דקות, בעודו שוכב על הקרקע, נורה שוב בראשו על ידי חייל צה"ל, סמל אלאור אזריה, ונהרג. לאחר תחקיר מבצעי נפתחה חקירת מצ"ח נגד אזריה, הוא נעצר והוגש נגדו כתב אישום באשמת הריגה והתנהגות שאינה הולמת. חיסול המחבל המנוטרל הפך לפרשה לאחר שצלם ארגון השמאל "בצלם" הפיץ את סרטון ובו תיעוד התקרית.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20