ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בתחילת השבוע את הצעת החוק שהגיש ח"כ יואב קיש (ליכוד) בתמיכת השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, לביטול חזקת הגיל הרך. על פי הצעה זו תבוטל החזקה האוטומטית של אם על ילדיה עד גיל 6 במקרה של גירושים. ההצעה הייתה אמורה לעבור לאישור הקואליציה אך נתקלה במחלוקות והתנגדויות שבגינן ניסה יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, להגיע להסכמה כי חזקת הגיל הרך תחול בכל זאת, אך על ילדים עד גיל שנתיים וחצי.

 

היום נודע לח"כ יואב קיש כי ההסכמות לא יקוימו ולפיכך בחר להסיר את הצעתו תוך שהוא מאשים את ח"כ ביטן: "צר לי שיו״ר הסיעה שלי, שאמור לייצג אותי בפורום הזה ולשמור על האינטרסים של הסיעה שלו, התערב בחוק שאין לו מושג עליו או על השלכותיו וקיבל החלטה שגויה ובעייתית במיוחד תוך כדי הטעיית ראשי הסיעות האחרים ובניגוד לסיכומים שלי איתו שהושגו רק אתמול. זה לא שוק. הגיל כאן חשוב ביותר. זו איננה בסטה ולא אתן להתייחס לילדים שלו כמו סחורה".

לא מוותר. ח"כ יואב קיש צילום: פלאש 90

"אני לא מוותר. אמשיך להילחם על האמת ועל הצדק בעניין הזה. אמשיך להילחם לטובתם של הילדים. הסרתי את החוק מסדר היום ואדאג לכך שהנהלת הקואליציה תתכנס שוב ותבטל את ההחלטה הקודמת והלא נכונה שלה" אמר ח"כ קיש שמתכוון להעלות את ההצעה שוב בעתיד.

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) שמתנגדת לביטול חזקת גיל הרך אמרה:"קבלת עמדתי כי אין לבטל את חזקת הגיל הרך היא ניצחון לעקרון טובת הילד. המציאות המשתנה והרצון למעורבות של האבא והאימא בגידול ילדיהם מחייב דיון ציבורי על משמעות החזקה כפי שהחוק הגדיר אותה עד היום. אולם ביטולה המוחלט היה יוצר מציאות שאף אחד לא היה רוצה בה והיא פגיעה בילדים".

בשל המורכבות והרגישות בנושא הגירושין, חלוקת המשמרת והעניינים הנלווים לכך הודיעה השרה שקד כי תוקם ועדה של משרד המשפטים שתבחן את המלצות ועדת שניט וועדת שיפמן בעניין חזקת הגיל הרך על מנת להקיף את הסוגיה. השרה הסבירה כי "מדובר בנושא רגיש ורחב מאוד, שיש צורך להגיע להסכמה רחבה לפני ביצוע שינויים בו".

באולפן הפטריוטים הייתה הסכמה מוחלטת של הפאנל כי יש לבטל את חזקת הגיל הרך.

ארי שמאי אמר: "היו ימים שהיה סדר בעולם, היה יום האם ולא יום המשפחה, נשים היו נותנות לגברים להזמין אותם למסעדות ונשים לא יצאו לשדה הקרב… באו הפמינסטיות נתנו להן הכל". ארי הוסיף "אני מסכים שטוב שהילד יגדל אצל האמא ,אבל יש מקרים שטוב לו שיגדל אצל האבא".

לדברי ליטל שמש "פמיניסטית אמיתית מאמינה בשוויון, פמיניסטית אמיתית לא חושבת שהאמא צרכה להיות המגדלת העיקרית של הילד. נכון שהסטיסטיקה מראה שברוב המקרים האבות באמת נוטשים, לא משלמים מזונות, אבל פמיניזם אמיתי צריך לדרוש שוויון. אתם חייבים להבין שגם ברמת הפרנסה אתם פוגעים באישה".

אביהו סופר מיקד את הדיון "הויכוח כרגע הוא על זה שחזקת גיל הרך אומרת שהילד הולך אוטומטית לאמא שלו. באים ואומרים פה "טובת הילד תקבע". כלומר, במקרה שהאב יש לו סביבה טובה יותר או יותר מתאים לגדל".. "לא אוטומטית!" משלים אותו ריקלין. "בדיוק! היום זה אוטומטית!" השיב סופר "באו חברות כנסת מהבית היהודי וכולנו, רחל עזריה וכו' והפעילו לחץ קואליציוני".

"במדינה שבה אומרים מותר לאבות גייז לעשות ילדים ומלכתחילה לא תהיה אמא בתהליך" הקשה אראל סג"ל "אם באמת אמא זה לא דבר הכרחי אז שלא יבלבלו את המח ויגידו "אבות גרושים"". אביהו סיפר כי " נתנוים מראים שאחוזים מאוד גבוהים של אבות גרושים מתאבדים, נכנסים לדכאון נמצאים במצב מאוד קשה מזה שהילדים לא גדלים אצלם".

הפטריוטים

הפטריוטים