הרשות הפלסטינית הפגישה בעורמה את מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, עם אמם של 5 מחבלים פלסטינים במהלך ביקורו בארץ בשבוע שעבר ופרסמה שקרים בנושא, כך לפי מכון "מבט לתקשורת הפלסטינית".
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש עם רה"מ הפלסטיני רמי חמדאללה בפגישתם ברמאללה בשבוע שעבר. צילום: פלאש 90
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש עם רה"מ הפלסטיני רמי חמדאללה בפגישתם ברמאללה בשבוע שעבר. צילום: פלאש 90
סוכנות הידיעות הרשמית של הרשות הפלסטינית "ופא" תיארה את פגישתו של גוטרש עם בני משפחות של המחבלים כדבר שגרתי, בלי התייחסות לכך שהפגישה לא נקבעה בלוח הזמנים. בין היתר הופגש גוטרש עם לטיפה אבו חמיד, אמם של 5 מחבלים, אחד מהם מחבל מתאבד וארבעה אחרים מרצים יחד 18 מאסרי עולם.
על פי דובר של האו"ם, הפגישה של גוטרש עם בני משפחות של מחבלים המחבלים לא תוכננה מראש והוא הופתע מבקשה פתאומית מצד מארחיו הפלסטינים להיפגש עם "קבוצת אימהות לילדים עצורים". בהמשך דיווחה הרשות כי מזכ"ל האו"ם נענה באופן אוהד לטענות המחבלים הפלסטינים וכי הוגש לו מכתב הדורש את שחרורם.
לטענת ופא, גוטרש השיב: "אנו מגלים הבנה לסבלם של העצורים הפלסטינים. נפעל יחד עם הגורמים המוסמכים והנוגעים בדבר כדי לשים קץ לסבלם". דובר האו"ם הכחיש את הדברים והדגיש, כפי שפורסם באתר Ynet כי "כל הציטוטים שיוחסו למזכ"ל בנושא הזה מפוברקים".
במהלך זה ככל הנראה ניסו הפלסטינים להציג את מזכ"ל האו"ם כמי שתומך בעמדתם,המנוגדת לעמדה הבינ"ל, לפיה מחבלים הם "שבויי מלחמה". אלא שבמהלך אותו יום ממש בביקור בנחל עוז אמר גוטרש כי "כל ניסיון פגיעה באזרחים חפים מפשע אינו מקובל עלינו".
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש בביקורו בישראל. צילום: פלאש 90
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש בביקורו בישראל. צילום: פלאש 90
זאת ועוד כי בחודש מאי האחרון, לבקשתה של ישראל, הודיעה לשכתו של מזכ"ל האו"ם כי הארגון הפסיק את תמיכתו במרכז נשים פלסטיני שקרוי על שם המחבלת דלאל מוגרבי. "האומות המאוחדות התנתקה מהמרכז ברגע ששמעה על השם הפוגעני שנבחר עבורו, ותנקוט בצעדים להבטיח כי אירועים כאלה לא יחזרו על עצמם בעתיד. האדרת טרור, או מבצעי מעשי טרור נתעבים, אינה מקובלת בשום פנים ואופן", הודיע דוברו של גוטרש. "תמיכת האומות המאוחדות לקהילה זו נגמרה בשנה שעברה וביקשה להסיר את הסמל של ארגון הנשים של האו"ם מיד".
מוגרבי היא הטרוריסטית האחראית לטבח ב"אוטובוס הדמים" ב- 1978 בו נרצחו 35 ישראלים, בהם 12 ילדים. קודם לכן, הודיעה נורווגיה על הפסקת המימון של המרכז, ודרשה מהרשות הפלסטינית להשיב את כספי הסיוע הנורוגיים שניתנו להקמתו. שר החוץ הנורווגי בורג'ה ברנדה אמר על הנושא: "נורווגיה לא תאפשר לעצמה להיות מזוהה עם מוסדות שנקראים על שמות של טרוריסטים בדרך כזו". גם דנמרק עצרה את תזרים הכספים.
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20