דוח מסע לירח #4: אחרי ששוגרה בהצלחה אל החלל ביום שישי האחרון, מקייפ קנוורל שבפלורידה, ארה"ב – החללית הישראלית הראשונה לירח, 'בראשית', ביצעה הערב (ה') בהצלחה את התמרון השני שלה בשעה 21:30. כעת היא בדרכה למסלול אליפטי בו הנקודה הרחוקה מכדור הארץ היא במרחק כ-131,000 ק"מ.

התמרון המוצלח מגיע אחרי השלמת הבדיקות והבחינה של תקלת האתחול במחשב המשימה שהביאה לדחיית התמרון שהיה אמור להתבצע בלילה שבין הימים שני שלישי השבוע.

ב-SpaceIL ובתעשייה האווירית מדווחים כי התמרון בוצע על פי התכנון ובמהלכו הופעל המנוע הראשי של 'בראשית' במשך כ-4 דקות. התמרון הבא צפוי בעוד כשבוע.

"במשך הימים האחרונים עבדנו כדי למצוא את מקור הבעיה ולראות כיצד מחסנים את תוכנת בקרת הניווט בפני אתחולים מסוג זה", אמר הערב מנכ"ל SpaceIL, ד"ר עידו ענתבי. "לאחר שסיימנו את הפעילות, ביצענו תמרון בצורה מוצלחת. התמרון עבד על פי התוכנית בצורה מצוינת. החללית מתפקדת בצורה מצוינת ואנחנו ממשיכים בדרכנו לעבר הירח".

זהו המסלול ש'בראשית' תעבור בחודשיים הקרובים עד הנחיתה על בן לווייתנו הוותיק ב-11 באפריל:

סרטון מסלול

רגע לפני ש #ישראלממריאהלירח, בואו לראות את המסלול שבראשית תעבור בחודשיים הקרובים עד הנחיתה. התעשייה האווירית לישראלמשרד המדע והטכנולוגיהIsrael Space Agency #Israeltothemoon@tzilumpirsum

Posted by SpaceIL on Tuesday, February 19, 2019

 

'בראשית' נושאת עימה קפסולת זמן המכילה מאגר מידע עצום שנשמר על גבי שלושה דיסקים מיוחדים, אותם ניתן לפרוק החוצה מהחללית. בתוך הקפסולה ישנם מאות קבצים דיגיטליים של מאגרי מידע כתובים כמו כרכי אנציקלופדיות ומילונים ב-27 שפות, סמלים לאומיים ומסורתיים כמו מגילת העצמאות, דגל ישראל, 'התקווה', תפילת הדרך, ספר התנ"ך ועוד; מאגר מידע תרבותי – שירים ישראלים, דמויות תרבויות מובילות ספרי אומנות, וספרות ישראלית ספרי מדע, תגליות ופיתוחים ישראלים שהשפיעו על העולם ועוד; מידע אינפו-גראפי של מדינת ישראל הכולל מפות, תמונות נופי הארץ; ומטען תרבותי וחומרים שנאספו מהציבור הרחב לאורך השנים לטובת שליחתו לירח עם החללית.

המידע הצרוב שנשלח בתוך קפסולת הזמן. צילום: SpaceIL

 

קפסולת הזמן עתידה להישאר על הירח גם לאחר הנחיתה והשלמת המשימה. מאחר והחללית אינה צפויה לחזור לכדור הארץ, המידע הטמון בה עתיד להישאר בירח לזמן בלתי מוגבל, וייתכן שיימצא ויחולץ על ידי הדורות הבאים.

החללית הישראלית 'בראשית'. תמונה: SpaceIL
לינור בר-אל

לינור בר-אל