אלתא מערכות של התעשייה האווירית חושפת דגם חדש ומשודרג של מערכת המכ"מים Drone Guard לאיתור, זיהוי ושיבוש פעילות מל"טים ורחפנים קטנים. המערכת נמכרה במאות יחידות ברחבי העולם. הדגם החדש כולל מערכת קומינט משודרגת המגלה את הרחפן על פי תדר השידור וזיהוי הפרוטוקול הייחודי שלו. המידע משמש לאימות המטרה והקטנת התראות השווא.

היקף השימוש ברחפנים בשנים האחרונות עלה באופן דרמטי כאשר כלים אלו הפכו לאיום פוטנציאלי עבור מתקנים רגישים וכלי טיס אחרים, וכן בנושאי הגנת המולדת, וזאת בשל הקושי לאתרם בגלל גודלם הקטן וטיסתם האיטית בגובה נמוך. מל"טים קטנים ורחפנים עשויים לשמש למטרות עוינות כגון איסוף מודיעין, הברחות או אפילו נשיאת חימוש.

בכדי להתמודד עם האיום מציעה אלתא פתרון בדמות שילוב בין מכ"מים תלת מימדיים (3D) לגילוי מטרות אוויריות, אמצעים אלקטרו-אופטיים וקומינטיים, ומערכת ייעודית לשיבוש יכולת הטיסה של המל"טים.
סדרת המכ"מים ממשפחת B2026ELM לטווחים קצרים (10 ק"מ) עד ארוכים (20 ק"מ) עברה התאמה כך שהיא מסוגלת לגלות מטרות אוויריות הנעות באיטיות ובעלות חתימת מכ"ם נמוכה, עם אמצעים אלקטרו – אופטיים לטובת זיהוי ויזואלי של המטרה ומעקב.

על מנת להתמודד עם האיום לאחר איתורו, פיתחה אלתא מערכות מתקדמות וייעודיות לחסימות תקשורת, הפועלות בשילוב או באופן עצמאי, מבלי להסב נזק לתקשורת של תשתיות אזרחיות הנמצאות בסביבה. באופן זה, ניתן לשבש פעילות המל"ט העוין עד להשבתתו. המערכת הינה מבצעית ופועלת בהצלחה ובצורה נרחבת כנגד מגוון סוגים של מל"טים ותרחישים, כולל התנסויות בחדירות או במתקפות סימולטניות מרובות מטרות.

יואב תורג'מן, סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנכ"ל אלתא: "מערכת ה- Drone Guard הינה מערכת מבצעית שהוכיחה את יכולתה בתחום הצבאי והאזרחי ברחבי העולם. איום הרחפנים הינו ממשי וגדל עם השנים, כאשר הפתרון של אלתא כולל את קדמת הטכנולוגיה בתחום האופטיקה והקומינט".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון