כבר בשעות הבוקר המוקדמות הגעתי להתאחדות לכדורגל. שאלתי את אחד העובדים הבכירים מי הדיין שנקבע לדיון בעניינם של כוכבי המשחק בין בני סכנין למכבי תל אביב והוא ענה שאין לו מושג. ״אני מאוד מקווה שזה יהיה ישראל שמעוני״, אמרתי לו והוספתי: ״עליו אי אפשר לעבוד, עליו הלחץ התקשורתי לא פועל והוא עצמאי לחלוטין אפילו לא רואה ממטר את בית הדין העליון״.

ואכן, ישראל שמעוני, אב בית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל, מינה את עצמו לדיון. אני כל כך מכיר את ההתנהלות והתרגילים של מועדון מכבי תל אביב מדיונים גדולים קודמים ולכן העדפתי שיהיה כאן בדיון אחד שלא רואה אף אחד ומקבל החלטות קשות אם צריך ובעיקר צודקות בלי קשר למועדון או בעל תפקיד כזה או אחר.

4-IMG_5486
עו"ד מאירי, לא עזרו התרגילים
חיכיתי לתרגיל מצד עורכי הדין של מכבי בראשות מורן מאירי. זה היה מובן מאליו שנקבל איזה מהלך שלא מאפיין את הדיונים בבית הדין. ואכן, כבר בתחילת הדיון ההפתעה הגיעה. מכבי תל אביב שלחה את עורכי הדין ללא הכוכבים. השוער פרדראג ראיקוביץ ומאמן הכושר חואן טוריחו. יוסי אבוקסיס, מאמן בני סכנין הגיע כצפוי לדיון. נציגה של מכבי, עו״ד מאירי ביקש לייצג את השניים למרות שתקנון ההתאחדות מונע יצוג. הוא צירף בקשות ייצוג מהשוער ומאמן הכושר. הדיין שמעוני כצפוי לא קיבל את הבקשה, מכבי דרשה עיכוב ביצוע לדיון אולם שוב הדיין שמעוני החליט לקיים דיון ולא להיענות לבקשה.
מכבי טענה בדיון כי השוער נמצא זמן קצר בארץ, אינו דובר אנגלית שוטפת והוא צריך ייצוג. כאשר הדיין יצא מהאולם לחדרו כדי לקבל החלטה, נציג מכבי מורן מאירי קיים מסיבת עיתונאים סמוך לאולם הדיונים והסביר למה ראיקוביץ וטוריחו זקוקים לייצוג. ״ראיקוביץ לא הגיע לישראל בשביל לעבור חקירות נגדיות״, התלונן מאירי מול המצלמות. מוזר. האם עולה חדש או תייר שמגיע לארץ ועובר עבירה לא נשפט? האם החוקים במדינה זרה מקנים פטור מענישה או פטור מהגעה לבית המשפט? קשקוש.
שוער מכבי תל אביב חייב היה להגיע לבית הדין כדי לעמוד מול הדיין ולטעון להגנתו. במכבי האמינו כנראה כי התרגיל יעבוד. בבית הדין העליון הנחשב לרחמן בן רחמן הבקשות לעיתים נענות בחיוב. אצל הדיין ישראל שמעוני יש תקנון, יש כללים ויש ספר החוקים שמונח על השולחן. לא ספר הג'ונגל.

הדיינים החלו בשנים האחרונות להשתמש במצלמות הטלוויזיה כדי לקבל החלטות. בדרך כלל, הדיינים נשענים על דוח השופט. עבורם דוח השופט הוא ספר תורה שאין עליו עוררין. הדיינים מתחשבים בדעתו של תובע ההתאחדות אולם לא תמיד מיישרים עימו קו. באמצעות מצלמות הטלוויזיה הדיינים הרשיעו בבית הדין שחקנים, מאמנים וקבוצות.

הדיין שמעוני לא נאלץ לזמן רב כדי לקבל החלטות. ראיקוביץ הורחק משלושה משחקים. המשמעות ששוער מכבי תל אביב לא ישחק במשחק העונה נגד הפועל באר שבע. התרגיל שעשתה מכבי בניסיון למשוך אולי זמן כדי לעבור את משחק העונה לא צלח. מעבר לדוח השופט. מצלמות הטלוויזיה הכריעו והדיין העניש את שוער מכבי בהתאם. התקנון אינו מאפשר ערעור על עונש הנמוך מהרחקה של חמישה משחקים.

לגבי מאמן הכושר טוריחו, הדיין שמעוני קיבל החלטה נבונה. הוא זיכה את טוריחו. האמת בצדק. בסיום המשחק היה ויכוח מילולי בינו לבין אבוקסיס. לא עימות פיזי, לא עימות שעבר את גבול הטעם הטוב. מותר לאנשים בעלי תפקיד במועדון הרשומים בטופס המשחק לנהל ויכוח. צדק נציג מכבי מאירי שהתובע כלל לא היה צריך להעמיד את אבוקסיס לדין.

אוהדי מכבי מוחים מחוץ לבית הדין
אוהדי מכבי מוחים מחוץ לבית הדין
יוסי אבוקסיס ספג קנס בסך 5,500 שקל על התנהגות בלתי ספורטיבית בחצי גמר הגביע בשבוע שעבר. אם תובע ההתאחדות היה מתעלם מלחצי התקשורת והיה מקבל החלטה הגיונית ואמיצה אבוקסיס וטוריחו לא היו אמורים לקבל כתב אישום. אבוקסיס טעה בהתנהלות שלו בחצי הגמר וטעה בהתנהלות שלו בדוחא אולם הוא לא עבר עבירה. התובע בעצם רצה לברוח מביקורת אישית עליו והחליט למצוא סעיפים בתקנון שלא מתאימים בפועל למה שעשו טוריחו ואבוקסיס.
יש שיגידו כי העונש שהוטל על שוער מכבי קל יחסית לעבירה שביצע. בלהט המשחק, עם האווירה הטעונה שהיתה והעובדה שמכבי התרחקה מתואר האליפות מה שברם ללחץ ועצבים במכבי העונש ראוי ומספק. שוער מכבי לא היה צריך לקבל הרחקה חמורה יותר למרות העבירה שביצע. הרחקה ממשחק העונה שייקבע את גורל האליפות הוא כמו הרחקה מחמישה משחקים ואין ספק שהדיין לקח זאת בחשבון.
מכבי תל אביב הפסידה וניצחה בבית הדין. היא הפסידה את השוער המצוין שלה במשחק העונה אבל היא הבטיחה לעצמה לארח את משחק העונה בבלומפילד. במסגרת הבקשה לדחיית דיון, נענה שמעוני רק לדחיית הדיון בעניינן של הקבוצות. קשה לדעת איזה עונש היתה סופגת מכבי תל אביב על האירועים, היא לפחות נהנית מהעובדה שכל עונש שיוטל עליה בשבוע הבא יהיה אחרי משחק העונה.
יש עונשים שאפשר להרוויח מהם. תארו לכם שבית הדין יעניש את מכבי במשחק רדיוס אחד. מכבי תארח בטדי, אצטדיון המכיל 31,000 מקומות. למכבי יש עשרות אלפי אוהדים שרוצים לראות את הקבוצה העונה ובלומפילד הקטן משאיר אותם בבית מול הטלוויזיה. עונש רדיוס אחרי באר שבע יכול לסדר תפאורה מדהימה למשחק של מכבי בטדי. משחק הבית הבא של מכבי יהיה גם משחק הנעילה של העונה נגד מכבי חיפה. שבוע קודם מכבי תשחק בטדי נגד בית״ר. מכיוון שלא ניתן לשחק בביתה של האורחת את הרדיוס אז מכבי יכולה לשחק בטדי נגד חיפה, משחק שיהיה חזרה גנרלית למשחק גביע המדינה שיהיה בטדי ומי יודע, אולי מכבי יכולה לזכות בטדי תוך פחות משבועיים בדאבל. גם אליפות וגם גביע.
קולו של קרויף לא נשמע אחרי אירועי סמי עופר ודוחא. עכשיו הגיע הזמן של קרויף. הנושא המשפטי סגור ונעול. קרויף חייב להנחית בקרית שלום החלטה חד משמעית להפסיק להעמיס על התקשורת את הספינים נגד כל העולם. מכבי איבדה את ראיקוביץ אבל לא איבדה את האליפות. היא עדיין תלויה בעצמה. מכבי בלי ראיקוביץ יכולה לנצח את באר שבע. קרויף צריך להורות לכולם במכבי להתרכז רק במשחק נגד באר שבע ולשגר לשוער הצעיר ליפשיץ שהוא לא הבעיה הוא הפיתרון. אם מכבי תמשיך לשחק בתקשורת לשחקנים שלה יהיה אליבי בצידה לא ינצחו את באר שבע. ואין כמו השחקן הישראלי שחובב אליבי.
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20