שעות אחרי שנתלתה תערוכת המחאה לזכר מחבלי חמאס אתמול (ד') באקדמיה לאמנות ועיצוב "בצלאל", הגיעה תשובה ציונית הולמת בדמות קיר המציג את חללינו מצוק איתן, חיילים ואזרחים כאחד. הייתה זו שרה זלטה, סטודנטית שנה ב' במסלול אמנות רב תחומית במכללת "שנקר" שברמת גן, שנחשפה לתמונות מבצלאל והחליטה עוד באותו יום לעשות מעשה. היא הכינה מיצג משלה של שמות 73 הנרצחים בצד הישראלי אותם תלתה על קיר המכללה. אלא שהבוקר הסתבר שהתמיכה במחבלים חוצת מכללות.

קיר הזיכרון למחבלים בשנקר. צילום: שרה זלטה

עם בוקר, הגיעה קבוצת סטודנטים של יהודים וערבים שלא הצליחה ככל הנראה להשלים עם המיצג ותלתה גם היא, כמו בבצלאל, שורה של שמות מחבלי החמאס שנהרגו השבוע בהפגנות האלימות על הגדר. "נזכור את ההרוגים משני הצדדים", כתבו לצד השמות. "כעסתי מאוד, כי אין מקום בכלל להשוות בין מחבלים שהשליכו את עצמם על הגדר כדי לבוא ולפגוע בישראל, והחיילים שלנו מגנים על המדינה ועל הגבולות שלה ויש לנו את כל הזכות לעשות זאת", סיפרה זלטה על התחושות שהציפו אותה כאשר ראתה את תגובת חבריה ללימודים.

התקשו להכיל את התשובה. קיר לזכר חללי צוק איתן של זלטה. צילום: שרה זלטה

 

כזכור, את הכניסה לאקדמיה לאמנות ועיצוב "בצלאל" בירושלים עדיין מעטרת תערוכת מחאה לזכר מחבלי חמאס שנהרגו ב"הפגנה השיבה". שלטים שחורים עליהם כתובים שמות המחבלים שחוסלו ע"י כוחותינו במהלך המהומות בגבול עזה נתלו אתמול על קיר הכניסה. אחד מהסטודנטים סיפר לערוץ 20 כי התצוגה היא יוזמה של תלמידה בבצלאל, אך העבודה שהמרצים אפשרו זאת היא מחדל.

תערוכת בצלאל בעד מחבלי חמאס

 

"זה כ"כ חרה לי ובאיזה שלב פרצתי בבכי. כואב לי שזה קורה במוסד בישראל. זה הזוי זה לא חופש הביטוי זו הסתה". לדברי סטונדטים, נתלה שלט של גוש קטיף כמחאה, אולם הוא הוסר לאחר שעה. לעומת זאת, השלטים עם שמות המחבלים נותרו תלויים על הקירות. "Im not your toy" נכתב בצמוד, על גבי מפה של רצועת עזה מגואלת בדם.

חוליית טרור חוסלה ע"י כוח מגלן, רגע לפני שחדרה לישראל. צילום: דו"צ

מחבלים מיידים בקבוקי תבערה לעבר כוחותינו, השבוע בגבול הרצועה. צילום ערבי

 

"האקדמיה בישראל נהפכה לבית לטרור"

פורום "בוחרים בחיים" של משפחות שכולות שיגר היום מכתב לשר החינוך נפתלי בנט בעקבות שלל אירועי הנכבה שנערכו באקדמיה בשבוע האחרון, בניהם אירוע זיכרון ודקת דומיה למחבלי החמאס באוניברסיטת ת"א ובמכללת תל חי וכן המיצג בבצלאל. המשפחות קוראות לשר להחיל מיידית את יישום החוק על מוסדות חינוך ואקדמיה. לדבריהן, "חוק הנכבה קובע מפורש שאירוע תמיכה בטרור או ציון יום הנכבה אסור במימון ציבורי".

עוד כתבו המשפחות, כי "אירועים מסוג כזה מחלישים את חיילינו המגינים עלינו בגופם. לכנות את עמידתם של חיילינו העסוקים במיגור האויב בשם "טבח" – יש בכך החלשת רוח החיילים ופגיעה בחינוך תלמידי עם ישראל במוטיבציה לשרת את עמם".

כל הפרטים על התרחבות הפרשה – הערב ב-20:00 במהדורת חדשות 20.

טל מאיר ואביה ריש

טל מאיר ואביה ריש