בעקבות פיגוע הירי הערב (ג') ליד חוות גלעד בשומרון, בו נרצח תושב היישוב הרב רזיאל שבח הי"ד, נמתחת ביקורת חריפה על התנהלות רשויות הביטחון. אתמול פרסם בפייסבוק מנכ"ל 'עוצמה יהודית' צבי סוכות פוסט בו סיפר על חברו ליישוב יצהר שניצל מפיגוע ירי בשל מעצור בנשק של מחבל שניסה לירות לעברו. סוכות קרא לצה"ל להפעיל מחסומים מסביב לשכם ולפעול לתפיסת המחבל, אלא שהדבר לא קרה והערב הצליח מחבל להוציא לפועל את תוכניתו. היום, עם היוודע הבשורה הקשה על הפיגוע, כתב סוכות בעמוד הפייסבוק שלו על הפוסט שהעלה אתמול: "אין כתובת על הקיר יותר מזה!!! החיים שלנו הפקר".

 

"לפני 16 שנה אחי, גלעד זר, נרצח סמוך למקום הפיגוע. כמו אז גם היום הערבים בורחים לשכם ללא הפרעה", אומר איתי זר, שהקים את חוות גלעד, בתגובה לפיגוע. "עצוב שערבי שותה כוס קפה בשכם, יורה כמה צרורות וחוזר הבייתה. נמאס לנו. במקום לחסום את הכביש מרחמים עליהם וזה נמאס. צריך לעשות לזה סוף".

הרב רזיאל שבח הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה
הרב רזיאל שבח הי"ד. צילום: באדיבות המשפחה

גם ח"כ בצלאל סמוטריץ', המתגורר בקדומים הסמוכה ועבר בזירה, אמר כי "דם יהודי אינו הפקר! מספר רכבים לפניי, על ציר גלעד, פיגוע נורא עם תוצאות קשות. עצרנו להגיש עזרה ראשונה וכעת חוזר הביתה. מציאות בלתי סבירה של תת אדם שבא לזרוע הרס". סמוטריץ' קרא לשר הביטחון: "זה חייב להיפסק! הנחה את כוחות הביטחון לפעול ביד קשה! הבהר לפלסטינים שעל כל פעולה כזאת הם ישלמו מחיר יקר".

הרב נרצח הערב בפיגוע ירי מרכב חולף בעת שנסע על כביש 60, סמוך לחוות גלעד. הוא הספיק להזעיק את כוחות ההצלה שפינו אותו במצב אנוש, אך בבית החולים נקבע מותו. אשתו של הנרצח סיפרה כאשר הייתה בדרכה לבית החולים: "הוא התקשר אליי ואמר לי 'ירו בי, תזמיני אמבולנס'. עדיין אני מזועזעת ונסערת מהקלות שבה יורים בנו ככה. אנחנו בדרך לבית החולים ואנחנו לא יודעים מה המצב". הלווייתו תתקיים מחר (ד') בשעה 13:00 בחוות גלעד.

"רק לפני זמן קצר הוא קיבל תעודת הצטיינות על תפקודו במד"א"

יהודה האס, חברו של הנרצח, סיפר לסוכנות הידיעות TPS: "מדובר באדם מיוחד במינו, אני מכיר אותו כבר שנים רבות, התנדבנו יחד במד"א. רק לפני זמן קצר הוא קיבל תעודת הצטיינות על תפקודו בארגון. הוא הרב הלא מוכתר של חוות גלעד". עוד הוסיף האס, כי מדובר ב"איש משפחה, שרק רוצה לעזור תמיד".

זירת הפיגוע בשומרון. צילום: מאור לביא/TPS
זירת הפיגוע בשומרון. צילום: מאור לביא, TPS

 

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, אמר הערב: "מזעזע שהמחבלים מרגישים בנוח לירות באזרחים חפים מפשע. עם זאת, אני רוצה להעביר מסר ברור לאויבינו: אנחנו לא נכנע לטרור. אנחנו בוחרים בדרך החיים. אני רוצה להודות לכוחות ההצלה והביטחון העומדים על משמרתם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה: "אני מביע צער עמוק ושולח תנחומים למשפחתו של רזיאל שבח, שנרצח הלילה בידי מחבל שפל. כוחות הביטחון יעשו כל שניתן כדי להגיע לרוצח הנתעב ומדינת ישראל תמצה עמו את הדין".

"הצטערתי מאד לשמוע על מותו של הפצוע בפיגוע בצומת חוות גלעד", מסר נשיא המדינה ראובן ריבלין. "מדינת ישראל לא תיתן לטרור להרים את ראשו, ואני סמוך ובטוח שכוחות הביטחון יביאו את האחראים לדין. ליבנו, תפילותינו ומחשבותינו עם המשפחה האבלה, המקום ינחם אתכם בתוך שאר אבלי ציון וירושלים ולא תוסיפו לדאבה עוד".

שר הביטחון לשעבר, ח"כ עמיר פרץ, אמר כי הוא "משוכנע שכוחות צה"ל יעשו את הכל ללכוד את המפגעים ולהבהיר לאוכלוסיה הפלסטינית שדרך האלימות והטרור לא תשתלם".

במד"א פרסמו הודעת ניחומים וכתבו: "בשם המנהלים ואלפי המתנדבים, שולחים אנו את תנחומינו למשפחת שבח היקרה על רציחתו בדם קר של כונן חובש בכיר המתנדב המסור הרב רזיאל שבח הי"ד. מסכת חייו של הרב רזיאל ז"ל היתה עזרה והצלת חיים בלתי פוסקת בכול שעות היממה. תנחומינו הכנים למשפחתו, על אובדן היקר לכם מכל. תנוחמו ולא תוסיפו לדאבה עוד".

"מסר בעצמו נפש להצלת חיים ומצטרף לכיסא הכבוד עם קדושי ישראל"

הרב הראשי לישראל דוד לאו אמר: "הלב נקרע לרסיסים אל מול דמותו הייחודית, הלבבית והנדירה של הרב רזיאל שבח הי"ד, שמסר בעצמו נפש להצלת חיים ולהרבצת תורה ושמירה על יהדות בארץ ישראל, אב לילדים רכים ותמימים, שנגדעו חייו על ידי מחבל נתעב שחיפש לרצוח כל יהודי באשר הוא. הרב רזיאל מצטרף אל כיסא הכבוד יחד עם קדושי וטהורי ישראל לאורך הדורות שמתו על קידוש השם. העם כולו מחזק את המשפחה ואת הקהילה ברגעים כה קשים, ויהי רצון שיאמר הקב"ה לצרותינו די".

ציפי לבני, יו"ר 'התנועה' (המחנה הציוני): "כואבת עם עם ישראל את הירצחו של רזיאל שבח ז"ל בפיגוע הטרור, מחבקת את המשפחה ומחזקת את כוחות הביטחון בכל פעולה נדרשת נגד הטרור".

"ארור המחבל צמא הדם"

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "הלב כואב הערב. מבקשת לשלוח את תנחומי למשפחת שבח היקרה על אובדן אהובם הרב רזיאל שבח, שנרצח הערב ביריות מרכב חולף בחוות גלעד. מצמרר שהוא הספיק להתקשר לאשתו לומר לה 'הזמיני אמבולנס' רגעים לאחר שנורה. לא להאמין באיזו מציאות אנו חיים. בימים של מלחמות לא קלות בכנסת החיים שוב טופחים ומזכירים לנו שעלינו לעמוד יחד ולהתעסק במה שבאמת חשוב. ארור המחבל צמא הדם. כה צעיר היה. רק בן 35. תהיה נשמתו צרורה בצרור החיים".

יו"ר 'יחד', ח"כ לשעבר אלי ישי כתב בפוסט שהעלה: "כששותקים אל מול טפטופי ירי מעזה, מקבלים טרור בתוך ישראל ששוב מרים את ראשו. עוד רצח מזעזע הערב שמצטרף לניסיון פיגוע דומה בשבוע שעבר, באותו מקום ובאותה צורה. אסור לנו לשתוק מול מציאות של טרור אכזרי. תושבי יו"ש והדרום זכאים לתחושת ביטחון בדיוק כמו שאר אזרחי ישראל. אנו מצפים משר הביטחון אביגדור ליברמן לפעול ביד קשה כנגד המפגעים ולהפסיק מיידית את מדיניות ההכלה כנגד הטרור".

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות