אחרי שהנחה אתמול (א') את חברת חשמל להחזיר את אספקת החשמל לעזה, בהתאם לבקשת הרשות הפלסטינית, שר האנרגיה יובל שטייניץ (הליכוד) מבהיר: 16 שעות ביום לא יהיה חשמל ברצועה. "המצב עדיין לא פיקניק, 16 שעות ביממה לא יהיה חשמל", אמר הבוקר השר בראיון לגל"צ. "זה עדיין מצב קשה. זה שמזרימים חשמל, מים או משאיות, לקרוא לזה מגעים בין ישראל לעזה או לחמאס – מוגזם".

מטה חברת החשמל המרכזית ברצועת עזה. צילום: אחמד כטיב, פלאש 90
מטה חברת החשמל המרכזית ברצועת עזה. צילום: אחמד כטיב, פלאש 90

 

עוד אמר השר, כי "המדיניות שלנו תמיד הייתה ללחוץ על חמאס, אבל לא להגיע למשבר הומניטרי בעזה. אנחנו לא רוצים מגפות בעזה, אנחנו לא רוצים ביוב שזורם בסוף לים ומגיע לחופי אשקלון ואשדוד. אנחנו לא רוצים אסון הומניטרי בעזה".

לטענתו, "מצוקה הומניטרית קשה בעזה עלולה לגרום לפיצוץ, ואנחנו לא מעוניינים בפיצוץ כזה. אנחנו מעוניינים בהחזרת השקט לתושבי עוטף עזה ולגזרה בכלל". לכן תמיד הקפדנו כן לתת למשאיות לעבור עם מזון, ציוד, כן להזרים מים וחשמל, בתנאי שלא אנחנו משלמים בעבור הדברים האלה. ההחלטה התקבלה בתיאום עם משרד הביטחון והייתה מתבקשת".

שטייניץ. צילום: פלאש 90
"לא רוצים להגיע למשבר הומניטרי". השר שטייניץ. צילום: פלאש 90

 

משפחת גולדין: "כניעה לחמאס"

פרופ' שמחה ולאה גולדין, הוריו של הדר הי"ד, שגופתו מוחזקת בשבי חמאס ברצועה, הגיבו בזעם על החלטה ומסרו כי "ממשלת ישראל בראשות נתניהו ושרי הקבינט בחרו היום להיכנע שוב לחמאס, ולא התנו את השבת אספקת החשמל הסדירה לעזה בהשבת החיילים אורון שאול והדר גולדין. זו איוולת שמדינת ישראל מפקירה פעם אחר פעם את החיילים ששלחה לקרב.

"עמדתנו ברורה, יש להתנות ולהעמיד תנאים לכל מהלך הומניטרי שישראל והקהילה הבינלאומית מקדמים מול רצועת עזה בפתרון מיידי של השבתם של אורון והדר הביתה. ממשלת ישראל חייבת לדרוש – הומניטארי תמורת הומניטארי".

ד"ר לאה ופרופ' שמחה גולדין. צילום: פלאש 90
ד"ר לאה ופרופ' שמחה גולדין. צילום: פלאש 90

 

כזכור, בחודש יוני האחרון, הרשות הפלסטינית ביקשה לצמצם את האספקה ולהפחית את התשלום החודשי מכ-40 מיליון ש"ח לכ-25 מיליון ש"ח. כעת, עם נכונות הרש"פ לחדש את התשלום, הנחה השר שטייניץ על החזרת המצב לקדמותו. יצוין, כי ישנם 10 קווי מתח גבוה לרצועת עזה, המסוגלים לספק עד כ-120 מגה וואט, וכעת יתבצע כיוונון מחדש של הקווים, והם יופעלו במלוא הקיבול לא יאוחר ממחר (ב').

החלטת הקבינט הגיעה לאחר בקשה מצד הרשות הפלסטינית ואבו מאזן, שמעוניין ליצור לחץ על חמאס ברצועה ולאחרונה אף הודיע כי יקצץ בעשרות אחוזים את הסכום שהוא מעביר לישראל כתשלום על אספקת החשמל לרצועה. הגורם הביטחוני הסביר כי "ההחלטה על כמה חשמל יעבור לרצועה היא לא שלנו, אלא של הרשות הפלסטינית, והסכסוך בין חמאס לרשות – הוא שכרגע מונע את זרימת החשמל לרצועה".

"לא אהבנו את ההחלטה של אבו מאזן להפסיק או לצמצם את החשמל לעזה", אמר השר שטייניץ הבוקר על החלטת יו"ר הרש"פ אז, והסביר: "כמובן שניתקנו את החשמל בזמנו, כי לא יתכן שאזרחי ישראל ישלמו בעדו. ברגע שהפלסטינים חוזרים לשלם בעד החשמל או בעד 8 שעות חשמל – הם יקבלו 8 שעות חשמל".

שר הביטחון אביגדור ליברמן הבהיר אז בראיון לאלמונסק, אתר מתאם פעולות הממשלה בשטחים בערבית, כי "אם הפלסטינים ישלמו – הם יקבלו חשמל". ליברמן הוסיף כי ישראל מוכנה לספק חשמל, אך לא היא הגורם שצריך לשלם עליו.

ליברמן האשים את חמאס במצב ברצועה: "לא יכול להיות שמאה מיליון שקל שגובים מתושבי עזה, הם לא נהנים אפילו משקל אחד מאותם מסים. לכן, אתם חייבים לפנות להנהגת חמאס ולדרוש ממנה להפסיק עם הטרור, להפסיק עם ההשקעה במנהרות וברקטות. תדרשו מחמאס להשקיע את הכסף במערכת החינוך ומערכת הבריאות".

ליברמן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"אם הפלסטינים ישלמו – הם יקבלו חשמל". השר ליברמן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

השר יובל שטייניץ אף התייחס בראיון לגל"צ לדיווחים על כינוס הקבינט המדיני-ביטחוני ואישר כי הוא כונס כמה פעמים בימים האחרונים. "ישראל אכן מודאגת מההתבססות האיראנית בגבול הצפוני", אמר. "ראש הממשלה מוביל מערכה מדינית נגד העניין הזה. הקבינט מתכנס לפעמים בלי הודעה לתקשורת, וזה כל מה שאני מוכן לומר בעניין הזה".

 

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20