מתוך 'היום הזה', הלילה (ה') 

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב הבוקר (א') לדברי משפחת גולדין בעקבות התפטרותו של אל"מ במיל' ליאור לוטן, מתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה, שסיים את תפקידו לאחר כשלוש שנים בהן ביצע את התפקיד בהתנדבות: "אני מבקש להודות לליאור לוטן על עבודתו המסורה, מחויבותו ומאמציו. אני מקבל בהבנה ובאהבה את הביקורת של משפחות גולדין ושאול, וממשיך להיות מחויב באופן אישי להשבתם לישראל של הדר ואורון ושל אזרחינו המוחזקים ברצועת עזה בניגוד לדין הבינלאומי. אני רואה בכך חשיבות ערכית ומוסרית עליונה, בראש ובראשונה כלפי המשפחות, וכלפי צה"ל ומדינת ישראל".

"עם זאת, אסור לנו לחזור על הטעות בעסקת שליט. באותה עסקה שוחררו 1,027 מחבלים, בהם רוצחים ומשלחיהם, כולל מחמוד קוואסמה ששוחרר לרצועה ומימן את חטיפת שלושת הנערים, ויחיא סנוואר שמנהיג את חמאס ברצועת עזה. אותו סנוואר שמציב כיום דרישות נוקשות שלא מאפשרות להתקדם לעסקה כלשהי. חשוב לזכור עוד, כי 202 ממשוחררי עסקת שליט נעצרו מאז על ידי מערכת הביטחון על מעורבות בטרור, מתוכם 111 עדיין נמצאים בכלא הישראלי; ושבעה ישראלים נרצחו במעורבות ישירה או עקיפה של משוחררי אותה עסקה", הוסיף השר.

"לכן לפני מינוי מחליף לליאור לוטן, חשוב לאמץ את דו"ח שמגר במלואו, ובכך לשרטט גבולות גזרה ברורים למדינת ישראל ולשליחים מטעמה, ובעיקר לעמוד נחושים מול אויבינו, ולהבהיר להם שאין לנו כל כוונה להתפשר על ביטחון עם ישראל", סיכם ליברמן.

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלשא 90
שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלשא 90

זהבה שאול, אמו של חלל צה"ל אורון שאול, אמרה בתגובה: "לתפארת מדינת ישראל ששר הביטחון שלה, העומד בראש המערכת הצבאית, מעודד הפקרה של חיילי צה״ל. לצערנו, שר הביטחון לא הפנים עדיין שחוסר המעש בהחזרת חיילי צה״ל, שהגנו על אזרחי המדינה שישבו 50 יום במקלטים, גורמות לרוב הדומם במדינת ישראל לא לשלוח את ילדיהם לשרת ביחידות קרביות".

משפחת גולדין: "רה"מ נתניהו, שר הביטחון ליברן והקבינט משאירים חיילים מאחור"

מוקדם יותר התראיינו בתחנות הרדיו הוריו של חלל צה"ל הדר גולדין השבוי בידי חמאס בעזה, והשמיעו מסר לוחמני וחד משמעי לגבי התנהלות הממשלה בנושא שחרור הבנים.  על התפטרותו של ואן אמר האב פרופ' שמחה גולדין לגל"צ כי "מי שמכיר אותו ואת ההיסטוריה שלו זה לא בנאדם של משחק, זה לא בן אדם שמפסיק משימה באמצע וברור שאם הוא הפסיק את זה והתפטר אז הוא רואה שלא התייחסו לזה ברצינות המתאימה.

לדבריו, "ליאור לוטן המומחיות שלו חוץ מזה שהוא אמיץ לב וסיכן את חייו בחילוץ חיילי צה"ל מידי האויב וקיבל על זה צל"ש וחוץ מזה שהוא בן אדם חכם מאוד, הוא מומחה למשא ומתן. אם האיש הזה אחרי 3 שנים התפטר, סימן שלא נתנו לו להפעיל את האומץ והמשא ומתן ומי שעשה את זה זה רה"מ, שר הביטחון והקבינט".

האם ד"ר לאה גולדין הוסיפה הבוקר ברדיו 103FM: כי לוטן "הוא איש יקר שיצא לחלץ את נחשון וקסמן וכמעט מת מהאש שהוא חטף. הוא מומחה למשא ומתן והוא הכי טוב שיש. הוא מומחה למשא ומתן. לצערי הוא נציג המדינה והמדיניות. זו מדיניות שמתחילה בראש הממשלה ולא עושה דבר כדי להחזיר את החיילים הביתה. אדם יכול לרוץ ולפעול אך אין לו גיבוי. הוא רק מתאם. נראה שראש הממשלה לא רוצה להיפגש איתנו. פעם אחרונה שנפגשנו היה בפברואר. הדבר היחידי שהוא אמר לנו זה 'בקשתכם הוגשה'".

הוריו של הדר גולדין הי"ד, שמחה ולאה גולדין באוהל מחאה מחוץ לבית ראש הממשלה בשנה שעברה. צילום: פלאש 90
הוריו של הדר גולדין הי"ד, שמחה ולאה גולדין באוהל מחאה מחוץ לבית ראש הממשלה בשנה שעברה. צילום: פלאש 90

"עד כה הייתה תחושה קשה שהפקירו את הדר, מעתה יש תחושה שהפקירו אותנו. ליאור היה המשענת שלו, ידענו שזו הסמכות שלו. ההתפטרות שלו מוכיחה לנו שלא נעשה דבר ואנחנו, המשפחות, עומדות בקו האש. ראש הממשלה, שר הביטחון, כל אלו שלחו את הדר לעזה. אני לא שלחתי אותו לעזה. מאחורי האמירה 'אנחנו עושים כמיטב יכולתנו' התגלה שלא עומד דבר, אחרי שלוש שנים עדיין לא קרה כלום", הוסיפה האם.

"חיילים הם כוס חד פעמית שמשתמשים בהם וזורקים אותם? שכחת שיש קוד אתי לצה"ל? שלא משאירים חיילים מאחור? זה לא מקובל עליי ולא מקובל על עם ישראל. ראש הממשלה ושר הביטחון לא מייצגים את עם ישראל. איזו משפחה שמגייסת את הילד שלה מוכנה לקבל את האמירה הזו? אם הם באמת מתנהגים ככה אנחנו שיגידו למשפחות, 'אם יש בעיה זו לא בעיה שלנו", אמרה גולדין.

"אני רוצה להסביר בפשטות מה אנחנו רוצים ובחלק גדול מהדרך הזאת ליאור לוטן הלך איתנו עקב בצד אגודל ואני רוצה שכולם יבינו על מה מדובר", אמר האב שמחה. "כל מי שיש לו ילדים בצבא כל מי שמגייס את הילדים שלו צריך לדעת מה המצב. בניגוד להכרזה שלא משאירים חיילים באחור, מדינת ישראל בראשותו של רה"מ בנימין נתניהו ושר הביטחון ליברמן והקבינט- משאירה את החיילים מאחור. מה שאנחנו דרושים ורוצים ונשיג, זה שתיווצר מנהיגות שעומדת על הערכים שלה. נתניהו צריך לקחת אחריות על הלוחמים שהוא השאיר מאחור".

"מה שאומרים לנו בקבינט ובייחוד בנט חוזר על זה כל הזמן 'אני בממשלה כדי שלא ישחררו יותר מחבלים'. אתם יודעים את זה טוב כמוני, מאז שהבן שלי נהרג ונחטף ע"י החמאס בשנת 2014, תשעה ממחבלי חמאס עם דם על הידיים שוחררו מהכלא הישראלי. ארבעה ב-2014, אחד ב-2015, אחד ב-2016 ושלושה השנה. העשירי עומד להשתחרר בספטמבר. את זה אנחנו צריכים להפסיק כי אם לא נשנה את הדברים האלה החמאס בחיים לא ייתן". לדברי פרופ' גולדין, "אנחנו הולכים למלחמה הבאה בסוריה ובלבנון. שר הביטחון ורה"מ יצטרכו לתת את הפקודה להכינס לשם. מי יביא את החיילים שלנו בחזרה?".

החללים הנעדרים הדר גולדין ואורון שאול הי"ד
החללים הנעדרים הדר גולדין ואורון שאול הי"ד

"הם לא רוצים והם לא עושים שום דבר לצורך העניין הזה. לפני שנתיים וחצי התייצבנו לצד ראש הממשלה ואמרנו לו 'יש לך פה משפחה אחרת, אנחנו רוצים איתך ביחד להוריד את המחיר שאתה קבעת 1027 מחבלים. נוריד את זה בחצי, נוריד את זה בכלל'. יצרנו איתו תכנית אמרנו לו 'תלחץ על החמאס'. והוא הבטיח כששר הביטחון הקודם לידו שכל הסכם על עזה, כל שדרוג או שיקום של עזה יותנה בהחזרת החללים. שום דבר מזה לא קרה. אחנו המשפחה דורשים ממנו שלא ישחרר מחבלים ושיגיע לתנאים יותר טובים .הוא יכול להגיע לזה רק ע"י זה שיהיה אמיץ, שיהיה מדינאי ושיסתכל להורים בעיניים ויפיעל לחץ על החמאס ולא יאיים עלינו כל הזמן. זה הכל", סיכם האב.

האם לאה הצטרפה לדברים ואמרה כי "'המחיר' היא מילת קוד שמאיימת עלינו והפכה לדבר מפחיד מאד. המחיר מתייחס לעסקה שביבי עשה כדי לשחרר את גלעד שליט. אני משלמת את המחיר על שחרורו של גלעד שליט. אני שלחתי את שני החיילים שלי למלחמה והדר שלי לא חזר. תפסיקו לדבר על עסקאות, הבן שלי לא סחורה. המנהיגים שלנו מטעים את הציבור וקוראים לשבויים מחבלים. ערך הרעות קובע שכל חייל מחויב להחזיר את החבר שלו או על הרגליים או על אלונקה ואי אפשר לברוח מזה. מי שלא יודע להחזיר את החיילים מהקרב אין לו מנדט לשלוח חיילים לקרב. ליברמן מדבר כעת על מלחמה בסוריה ואין לו שום מנדט בעיני לשלוח חיילים לקרב עד שיחזיר את אורון".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון