שר הפנים אריה דרעי הוציא היום (שני) הודעה חריפה נגד הקהילה הרפורמית בהונגריה – או בכינויה המקומי 'הקהילה הנאולוגית' – בעקבות ההתנגדות מצידה לאיתור, משייה והבאה לקבורה של עצמות היהודים שנרצחו על גדות הדנובה.

כזכור, בסוף השבוע פורסם כי הקהילה הרפומית בהונגריה פועלת לעצירת החיפושים אחר עצמות קורבנות השואה.  אלא שכעת, פרסם דרעי הודעה תקיפה לפיה "הענקת כבוד אחרון לקדושים אלו זו משימה יהודית ואנושית חשובה מאין-כמותה. העובדה שיש מי שעושים חשבונות פוליטיים וציניים על גבם של נרצחי השואה היא דבר נורא ומזעזע שראוי לכל גינוי".

הוא הוסיף וכתב ״הזדעזעתי עמוקות מהודעת הקהילה הנאולוגית (הרפורמית) בהונגריה, אשר החליטה בתואנות שווא ובניגוד לצו המצפון היהודי, להתנגד למבצע הוצאת עצמותיהם של קדושי השואה הי״ד מעמקי נהר הדנובה והבאתם לקבורה יהודית (…) בהזדמנות זו, אני רוצה לשוב ולברך את שר הפנים ההונגרי וכן את ראש ממשלת הונגריה על ההתגייסותם למשימת קודש זו, וקורא להם לא להירתע ולהמשיך לפעול להבאת קדושי השואה לקבר ישראל".
ֿ
מהתנועה הרפורמית בישראל נמסר: "אם ישנו גורם כל שהוא שעושה שימוש ציני בזכר הנרצחים לטובת רווח תקשורתי ופוליטי הרי זה השר דרעי בעצמו. מן הראוי היה שהשר יקפיד לבקר בכל בתי הכנסת בבירה ההונגרית וייפגש עם מנהיגי הקהילה מכל הזרמים, במקום לערוך מסיבות עיתונאים עם שרים בממשלה הקיצונית והאנטישמית ביותר באירופה. שנאתו של השר דרעי ליהדות הרפורמית והקונסרבטיבית מעבירה אותו על דעתו כבר שנים ארוכות, אך גם בעבורו הפיכת נרצחי השואה לכלי ניגוח היא חציה של קו אדום".

לינור בר-אל

לינור בר-אל