הקרב על השבת: המדינה השיבה לעתירה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת כי לא מדובר ב"צורך חיוני". על פי פרסום ב'ישראל היום', שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) טען בשיחות עם מקורביו כי "אי אפשר להכריח מישהו לשמור שבת", אולם מנגד אמר כי "אנחנו מחויבים לשמור על הצביון היהודי במדינה. כל ילד, בין שהוא חילוני או חרדי, צריך לפחות לדעת שיום שבת הוא יום שונה, שהוא יום מנוחה לאומי כפי שנקבע". עוד הוסיף דרעי, כי "ב־15 השנים האחרונות קרה משהו, השבת נפרצה" והסביר כי "אנו צריכים לדעת איפה לשים את האצבע בסכר".

מחלק ציונים. דרעי. צילום: פלאש 90
מתלבט. דרעי. צילום: פלאש 90

 

עוד פורסם, כי אחיו של השר, הרב יהודה דרעי, קבל בראיון ל'קול ברמה' על כך ש"במשמרת של הנציגים החרדים הולכים לשנות את החוק ולהכשיר שהמקצוע יהיה מותר בשבת". לדבריו, "אף יהודי לא יסלח לעצמו שהוא בחר בנציגים שלנו". בשל היעדר התקדמות המגעים בנושא מול רה"מ נתניהו, צפויות להתכנס מחר שלוש מועצות גדולי התורה של מפלגות 'אגודת ישראל', 'דגל התורה' וש"ס לדיון, כדי להורות לחברי הכנסת כיצד לנהוג.

כמו כן, ראש הממשלה מתכנן לקיים ביום חמישי הצבעה טלפונית בנושא היתר למשחקי כדורגל בשבת, נושא שגם הוא מעורר סערה גדולה והרבה מאוד תהודה. ערב ההחלטה להתיר באופן רשמי את קיום משחקי הספורט בשבת, חבר הכנסת מיקי זוהר, שניהל את המאבק בנושא, הזהיר אמש (ג') את ראש הממשלה: "אם תפגע בשבת – תִּפַּגַע". בראיון ל'היום הזה', אמר חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד), "ראש הממשלה לא יכול לפגוע בשבת, אסור לו לפגוע בשבת", והוסיף כי "השבת היא ערך עליון במדינת ישראל כיום מנוחה, ויש ציבור דתי רחב שרוצה ליהנות מספורט בשבת, ללכת למשחקי כדורגל, ולא יכול בגלל שהם מתקיימים בשבת". לדבריו של ח"כ זוהר, שליש מהאוכלוסיה הישראלית מודר כי הוא שומר שבת. הוא אף קובע כי ניתן לקיים פעילויות ספורט בקבוצות הבכירות בימי חול.

משבר השבת. מתוך 'היום הזה' אמש (ג')

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20