אחרי חשיפת הטרדת הסוהרות בבתי הכלא ע"י מחבלים ואחרי אינספור מחאות של ארגוני ההורים השכולים, בנאום שנשא הבוקר בכנס הבינלאומי למאבק בטרור שיזם, הודיע השר לביטחון פנים גלעד ארדן על הקמת ועדה ציבורית לבחינת התנאים שבהם מוחזקים אסירים ביטחוניים בבתי הסוהר בישראל. תפקיד הוועדה יהיה להמליץ על דרכים להחמרת תנאי ההחזקה של אסירים ביטחוניים, עד למינימום המתחייב בדין. ארדן: "כל מי שמתכנן להוציא לפועל פיגוע טרור מסיבות דתיות או לאומניות חייב לדעת, או שהוא ישלם על כך בחייו או שהוא יינמק שנים רבות בכלא".

מחבלים בכלא דמון. ארכיון. צילום: פלאש 90

הוועדה תבחן את התנאים שבהם מוחזקים האסירים הביטחוניים כיום ותמליץ בהקדם על דרכי פעולה להחמרה בתנאי המשמורת שלהם למינימום המתחייב בדין, וזאת בהתאם למדיניותו של השר ארדן.

בנאום שנשא השר לפני זמן קצר (ד') בכנס הבינלאומי למאבק בטרור שיזם, אמר: "מחקר ייחודי שביצענו בקרב אסירים ביטחוניים המוחזקים בישראל מלמד שבמספר רב של מקרים פלסטיניים ביקשו למות או להיעצר בעקבות פיגוע טרור שביצעו כדרך מילוט מקשיים משפחתיים או בעיות כלכליות. זה נשמע מוזר אבל זה נכון. לכן, עלינו להפחית את התמריצים של מחבלים פוטנציאליים".

השר הוסיף כי הוועדה "תבחן דרכים להסיר ולבטל את כל התנאים המיוחדים שמקבלים אסירים ביטחוניים עד למינימום המתחייב בדין הבינלאומי. כל מי שמתכנן להוציא לפועל פיגוע טרור מסיבות דתיות או לאומניות חייב לדעת, או שהוא ישלם על כך בחייו או שהוא יינמק שנים רבות בכלא".

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

הוועדה תציג בפניו תמונת מצב מלאה ומקיפה על התנאים בהם מוחזקים אסירים ביטחוניים כיום כולל השוואתם לתנאים שבהם מוחזקים אסירים פליליים. הוועדה תבחן את התנאים המינימליים שאותם מחייב החוק הבינלאומי לספק לאסירים ותמליץ על דרכים להחמרת התנאים הקיימים כיום.

בראש הוועדה יעמוד ניצב בדימוס שלמה קעטבי ובוועדה יהיו חברים בנוסף ניצב בדימוס עוה"ד חנה קלר תג"ד בדימוס, עו"ד אהוד הלוי, גונדר בדימוס אבי וקנין ונציג שב"כ. הוועדה תסיים את פעילותה בתוך 90 יום.

"זעקתן של המשפחות השכולות לא הייתה לריק"

יו"ר תנועת 'אם תרצו', מתן פלג, שתנועתו מובילה יחד עם פורום 'בוחרים בחיים' של המשפחות השכולות את המאבק בתנאים להם זכאים מחבלים בטחוניים, הגיב להחלטה על הקמת ועדת בדיקה בנושא ואמר כי: "אנו מברכים את השר ארדן על הצעד הנכון והמתבקש. זעקתן של המשפחות השכולות, תנועת 'אם תרצו' והסוהרים מהחודשים האחרונים לא הייתה לריק ואנו מקווים כי ועדת הבדיקה תשים סוף אמיתי לחגיגה בבתי הכלא. זהו יום חשוב במאבק בטרור ובמניעת הפיגועים הבאים. תנועת אם תרצו תמשיך לקדם את הנושא ביתר שאת."

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20