חברי הכנסת אמיר אוחנה, שולי מועלם רפאלי ויהודה גליק בהר הבית

הבוקר (ב') עלו להר הבית חברי הכנסת אמיר אוחנה ויהודה גליק (ליכוד) ושולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), זאת לאחר שהוסר האיסור על עליית חברי כנסת ושרים למתחם הקדוש. אמש עלו השר אורי אריאל (הבית היהודי) וח"כ שרן השכל (הליכוד).

ח"כ שולי מועלם רפאלי, המכהנת כיו"ר משותף עם ח"כ גליק בשדולה לחיזוק הקשר היהודי להר הבית, אמרה: "בעבר עליתי פעמים רבות להר הבית ואני זוכרת היטב את הצעקות הקללות והדחיפות מצד גורמים קיצוניים שעשו זאת במטרה להדיר את רגלינו מפה. משטרת ישראל עשתה לאורך תקופה ארוכה עבודה טובה מאוד והעלייה עברה בשקט מופתי. מנגד יש עוד הרבה מה לעשות כדי להגדיל את מספר השעות בהן יהודים מורשים לעלות להר וכמובן גם עבור חברי כנסת".

"זה מצריך עבודה קשה ומרובה במישור הלאומי ובמישור הבינלאומי. ועדיין זו זכות גדולה לעלות להר הבית שכן בעבר הלא רחוק לא חשבו שתהיה לנו את האפשרות לעשות זאת. אני חושבת למשל על סבא וסבתא שלי במרוקו, הם לא היו מעלים על דעתם שהנכדה שלהם תעלה להר הבית ועוד כחברת כנסת", הוסיפה מועלם רפאלי.

השר אורי אריאל בהר הבית, אמש

כזכור, בשבוע שעבר הודיע רה"מ בנימין נתניהו כי תתאפשר עליית חברי הכנסת והשרים להר הבית. במכתב ששלח ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התיר רה"מ לכל ח"כ לעלות להר פעם אחת ברבעון. בימין בירכו על המהלך. אדלשטיין הפיץ מזכר הנחיות לח"כים והבהיר: "אני תומך גדול במתן אפשרות לחברי כנסת לבקר בהר אבל אני שב ומבקש: כבדו את ההנחיות והמנעו מפרובוקציות מיותרות".

שנתיים וחצי קודם לכן, בשיאו של גל הדקירות, אסר ראש הממשלה נתניהו על שרים וח"כים יהודיים לבקר בהר הבית בעקבות ההסלמה. לאחר שספג ביקורת רבה על כך שמדובר באיסור בעל אופי אנטישמי, הבהירה לשכתו כי "ההנחייה חלה על יהודים וערבים כאחד".

לפני כשנה בישרה המדינה לבג"ץ כי תערוך ניסוי בן חמישה ימים במסגרתו תאפשר לח"כים שאינם מכהנים כשרים לבקר באתר הקדוש. שלושה ימים לפני כן, בוצע הפיגוע בהר הבית בו נרצחו שני השוטרים רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן ז"ל.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20