בדרך לישראל, ליונל מסי במדי נבחרת ארגנטינה. צילום: רויטרס
חשוב להעלות את ירושלים על ראש שמחתנו. חגיגות ה-70 לישראל התמקדו בירושלים, כמובן בצדק. תקציבי עתק מועברים לעיר המורכבת הזאת – גם פה לא תשמעו מילה של ביקורת ממני. כששגרירות ארצות הברית עברה לפני שבוע לשכונת ארנונה כולנו התרגשנו. בשנה הבאה נחגוג את האירוויזיון – בירושלים כמובן. דוז פואה ג'רוזלם. אבל רגע. האם מישהו פה שכח שיש עוד ערים בישראל? שאולי צריך וראוי לחלוק אירועי ספורט ותרבות גם בפריפריה?
חברת קומטק פעלה בשנה האחרונה במרץ והצליחה להביא את נבחרת ארגנטינה ומסי לשחק בארץ הקודש מול נבחרת ישראל, שבוע לפני תחילת המונדיאל. הישג עצום. ויכוח ניטש סביב השאלה היכן יתקיים משחק הידידות הזה: באצטדיון טדי המיושן יחסית או במגרש המפואר והחדיש בישראל – סמי עופר בחיפה. שרת התרבות והספורט מירי רגב מיהרה לדרוש שהמשחק ייערך בטדי. בגלל ירושלים, כמובן ואולי גם בגלל הרצון למצוא חן בעיני אוהדי בית"ר, אני לא יודע.
אצטדיון סמי עופר. צילום: מאיר אלקסלסי
אצטדיון סמי עופר בחיפה. צילום: מאיר אלקסלסי
אמש נפלה ההחלטה הלא מפתיעה לאור הנסיבות. חברת קומטק הוציאה הודעה רשמית שהמשחק אכן ייערך בבירה. להודעה לעיתונות שורבבו דברי ברכה של יו"ר ההתאחדות לכדורגל עופר עיני וכמובן של השרה רגב שרשמה עוד ניצחון לקהל התומכים הירושלמי שלה. החברה אף הודתה שבשבועות הקרובים ייערכו עבודות לשיפור התשתיות באצטדיון ומסביב לו.
הלגיטימיות של ירושלים לא מוטלת בספק. בטח לא בעינינו. כל אירוע רשמי נערך מאז ולתמיד בבירה. אבל הפעם, שיקולים אחרים היו צריכים להיות מונחים בפני השרה רגב וחברת קומטק. ראשית – קול ההיגיון. סמי עופר הוא האצטדיון המתקדם והחדיש בארץ. אין לו מתחרים. הוא נותן לשחקנים ולצופים חוויית כדורגל יוצאת דופן. התשתיות שלו מתקדמות. הוא גם ממוקם בבירת הצפון, שמשוועת לאירועים מסוג זה. אירוע ספורטיבי כזה נותן דחיפה לתדמית העיר, לעסקים מסביב,למלונות בעיר שמצפים לתיירים וגם ללוקאל פטריוטיות הפגוע של החיפאים.
אצטדיון טדי. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
משחקי הבית הרשמיים של הנבחרת נערכים כל פעם במגרש אחר. יש בכך מן ההיגיון. הפעם – דווקא בגלל שמדובר במשחק ידידות שיגשים חלום לאלפי ישראלים שרוצים לראות את מסי מלהטט אל מול עיניהם – אפשר וצריך היה לתת גם לחיפה ולצפון להינות מהאירוע היפה וההיסטורי הזה.
טוב עושה השרה רגב שמנתבת תקציבי עתק לפריפריה, למגזר הערבי ולקהלים שקופחו לאורך שנים. טוב הייתה עושה השרה רגב אם בשיקול הדעת הזה חיפה הייתה נלקחת בחשבון. זה לא מוריד כהוא זה מחשיבותה של ירושלים, מעוצמתה, מהאהבה שלנו אליה אבל יש לה, לבירה שלנו, אחיות נוספות וגם הן זקוקות מדי פעם לתשומת לב ולהשקעה.
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20