על רקע אישור חוק הגיור והקפאת מתווה הכותל בממשלה, אמר היום נשיא השדולה האמריאית-יהודית 'ג'יי סטריט', ג'רמי בן עמי, בראיון לערוץ 10 כי "זה משבר אמיתי כי זהותם של רוב האמריקנים היהודים מונחת על כף המאזניים". עוד טען בן עמי, כי "זוהי לא שאלה של ג'יי סטריט או איפא"ק, אלא היא כוללת 90% מהיהודים האמריקנים. אלו לא אורתודוקסים, ועל כן זוהי אמירה כלפיהם לפיה 'הם לא נחשבים'".

ג'רמי בן עמי, נשיא ארגון השמאל הקיצוני 'ג'יי סטריט'. צילום: ג'ו מאבל
ג'רמי בן עמי, נשיא ומייסד ארגון השמאל הקיצוני 'ג'יי סטריט'. צילום: ג'ו מאבל

 

לדברי נשיא השדולה המזוהה עם השמאל הקיצוני בישראל, "השאלה היא האם האינטרס היחיד של ראש הממשלה בישראל היא שמירה על הקואליציה שלו. אני מקווה שהאינטרס שלו הוא העם בישראל ומדינת ישראל. יש אפילו דיבורים על צעדים מעשיים, על פגיעה בעסקים ובתיירות".

מנגד, הסביר יו"ר הקואליציה דוד ביטן בראיון לערוץ 10 כי בנוגע למתווה הכותל, "כדי להביא מתווה בהסכמה, מבחינה משפטית היינו חייבים להקפיא אותו. בפועל יש מקום לתפילה מעורבת, הם פשוט רוצים ניהול משותף. גם החרדים לא רוצים להיכנס לסוגייה הזו, אבל הרפורמים מגישים בג"צים ואין להם ברירה".

הרפורמים בהפגנה מול בית רה"מ: "פתאום הוא נכנע לחרדים"

בתוך כך, כ-500 רפורמים וקונסרבטיבים הפגינו היום מול בית ראש הממשלה במחאה על החלטות הממשלה בעניין הגיור והכותל. "ביום ראשון נפל דבר בישראל. בעזות מצח, בקוצר ראות, ביהירות, ואצל חלק מחברי הממשלה גם ברשעות – התקבלו שתי החלטות שמחרימות את העם היהודי", אמר מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית, עו"ד יזהר הס, במהלך נאומו בהפגנה.

מחאת הרפורמים מול בית רהמ. צילום יונתן זינדל, פלאש 90 F170701YS019
מחאת הרפורמים הערב (ש') מול בית רה"מ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

אל הס הצטרפה יו"ר ארגון נשות הכותל, ענת הופמן, שאמרה בנאומה כי "הגענו לכותל כל חודש. הצבענו ברגליים. נלחמנו על השוויון. ראש הממשלה הבין. לכן יזם את המשא ומתן, לכן הביא את המתווה לממשלה. לכן אישר אותו. זה היה הדבר הנכון. זה נתן תקווה. תקווה לדמוקרטיה. תקווה לעם ישראל על כל חלקיו. אבל פתאום הוא התהפך. פתאום הוא התקפל. פתאום הוא נכנע לחרדים. לאותם יהודים שרואים רק את עצמם. שימשיכו לנגוס עוד ועוד. כל מה שאפשר. על חשבון אחרים. שחושבים שמי שלא מתפלל כמוהם הוא לא יהודי".

יו"ר ארגון נשות הכותל, ענת הופמן בהפגנת הרפורמים מול בית רהמ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"נלחמנו על השוויון". יו"ר ארגון נשות הכותל, ענת הופמן, בהפגנת הרפורמים הערב (ש') מול בית רה"מ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20