שריקות הבוז להנגבי בעצרת השמאל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

ביום חמישי אירחתי ב"אולפן הפתוח" של ערוץ 20 את קובי ריכטר, ממארגני עצרת השמאל לזכר רבין ז"ל. הוא דיבר בלהט על הרצון לקיים עצרת מאחדת, והזמין את כל אנשי הימין להגיע לכיכר.<

ריכטר בחור טוב, ואני באמת חושב שהוא מאמין לדברים שיוצאים לו מהפה. הוא רק "שכח" לציין שבכירי מפלגת העבודה כפו עליו להחזיר את הפוליטיקה לעצרת ודרשו שלבני וגבאי ישאו דברים.<

ככה זה כשהמחנה הציוני מתפורר בסקרים, ציפי לבני משעממת ונשמעת כמו הדודה הפולנייה שאף אחד לא רוצה לשמוע והאופוזיציה לא רלוונטית. מנסים לתפוס טרמפ על רצח רבין ולעשות הון פוליטי בשנת בחירות על אירוע שבאמת יכול היה להיות מאחד ומגשר, ממש כמו העצרת של השנה שעברה.

מה חשבו מארגני העצרת? שנאומים של ראשי מפלגות השמאל לא יכילו דברי התססה ושיטנה לראש הממשלה בפרט ולגוש הימין בכלל? שאבי גבאי ותמר זנדברג יתעלו על עצמם וישאו נאום שיזכיר את פועלו של רבין ואת שאיפתו לשלום במקום לנצל את הבמה להתנגח בקואליציה, ואולי על הדרך לקושש כמה קולות?

הזכיר את פועלו של רבין? אבי גבאי בעצרת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

האם מישהו באמת האמין שאותם אנשי שמאל שהצטופפו בכיכר יכבדו שר מכהן בממשלה ויאפשרו לו לשאת את נאומו ללא שריקות בוז צורמות? מישהו חשב שאלדד יניב ודומיו לא יגיעו כדי לעורר פרובוקציות זולות ולהסב את השיח לפוליטי ומכוער?

כמה מגוחכת נראית פתאום כותרת העצרת: "הרוב השפוי נגד הפילוג וההסתה". אתם הרוב? ונגיד שכן, הערב עשיתם הכל כדי להמחיש כמה העם שלנו מפולג ושההסתה באה גם מצד שמאל.

שלטים בעצרת נגד נתניהו והנגבי. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

סברתי שהשר הנגבי לא היה צריך לקחת חלק באירוע פוליטי ומשסע כזה. הרי הכתובת הייתה על הקיר. צר לי שהוא בחר להיות עלה התאנה של מארגני העצרת, או שק האיגרוף של המיעוט שחושב שזאת הדרך לכבוש שוב את השלטון.

שני מרוויחים מהעצרת המבזה הזאת: ראש הממשלה, שמחזק את התמיכה בו ומאחד את מחנה הימין מאחוריו. בשמאל ובתקשורת לא קלטו שכל ביקורת נגד ראש הממשלה רק מחזקת אותו ומונעת פילוג במחנה שלו.

המרוויח השני – יאיר לפיד. אני משוכנע שרבים ממצביעי המרכז-שמאל התאכזבו מנאומי התוכחה השחוקים של לבני את גבאי. לפיד מציע להם בית שפוי ומתון יותר.

המרוויח הגדול. לפיד בעצרת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

חבל שמנהיגי המחנה הציוני לא מצאו לנכון עד שעה זו לגנות בחריפות את שורקי הבוז נגד הנגבי ולפיד בעצרת. חטיבת הדוברות של גבאי יודעת מצוין להוציא בתוך דקות הודעות לעיתונות בכל תחום ונושא, גם כשדעתו של יו"ר העבודה לא ממש מעניינת את התקשורת או את הציבור.

חבל שהם לא טרחו להוציא הודעת גינוי מפורשת כלפי המוני הברברים שהרסו עצרת לזכרו של ראש ממשלה שנרצח. לא מדובר בקומץ, אלא באלפים והם אחת הסיבות לכך שהשמאל איבד קשר לרוב השפוי.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20