מתוך 'היום הזה' (ה')

השחקנית עינת ויצמן עשתה היסטוריה ורשמה לזכותה הישג מרשים ממש אתמול. הכל מתרחש על רקע סערת פסטיבל עכו והחלטת ראש העירייה שמעון לנקרי – שהוא גם ראש ועדת ההיגוי של הפסטיבל – לפסול מופע שלה.

ויצמן, שמעמידה כבר שנים את הנרטיב הפלסטיני במרכז יצירתה, ביקשה להעלות את המופע: "אסירי הכיבוש" – עולמם של המחבלים הפלסטינים בבתי הכלא. השבוע, ויצמן כיכבה במופע "מחברות מהכלא". באותה רוח. חלופת מכתבים בין "אסיר פלסטיני" לעיתונאית ישראלית.

איזו רומנטיקה.

ויצמן רוצה לומר לנו שגם  טרוריסטים יכולים להיות רומנטיים. כן כן, למי ששחטו אמהות ותינוקות במיטות שלהם – יש עמוק בפנים  לב זהב.

זאת לא תרבות. זאת מחשבה חולנית. ותשפטו לבד אם דברים מהסוג הזה צריך הציבור לממן. שיקול הדעת ניתן לראש עיריית עכו, שמעון לנקרי והוועדה הציבורית של הפסטיבל. זאת הפעם הראשונה בשלושים ושמונה שנות פסטיבל עכו, שהצגה נפסלה.

פעם ראשונה. עשרות שנים, אלפי מופעים והצגות – פסלו הצגה אחת. ויצמן עשתה היסטוריה. אבל כרגיל במקומותינו: סופה של הדמוקרטיה הגיעה. ואל קול הזעקה הגדולה הצטרף אתמול שח"ם, ארגון השחקנים בישראל, שהודיע "חרם!".

התנהלות בלתי דמוקרטית ופוגענית של עיריית עכו. קוראים לכלל חברי שח"ם לא להשתתף בפסטיבל ולהצטרף למחאה למען חופש היצירה והביטוי.

ויצמן כבר לא הסיפור כאן. העמדה המוסרית המעוותת שלה – מונחת במלא הדרה על הבמה. עכשיו הצטרף אליה ארגון השחקנים בישראל ומוחא לה כפיים. והתשובה היא כן, זה הזמן להוריד את המסך, שלא נראה את החרפה הזאת.

אמיר איבגי

אמיר איבגי