דו"ח מבקר המדינה חושף את כשלי הדרג המדיני והדרג הביצועי בכל הקשור למוכנות ולהיערכות של צה"ל להתמודדות עם מנהרות הטרור ועם עזה בכלל.

הדו"ח חושף, ולא בפעם הראשונה, את החיסרון הגדול של מערכת הביטחון ואת היהירות. מדינת ישראל מתקיימת תחת מעטה של אגו. תחת הרושם שלנו – כלום כבר לא יכול לקרות. את חמאס אפשר למוטט בפחות משבוע, על חיזבאללה צריך לעבוד קצת יותר אבל המשימה פשוטה יחסית. דאע"ש בכלל לא נספר וגזרת סוריה היא משחק ילדים ביחס לכוח העצום של צה"ל.

 שר הביטחון, הרמטכ"ל ואלוף פיקוד דרום במהלך צוק איתן. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
שר הביטחון, הרמטכ"ל ואלוף פיקוד דרום במהלך צוק איתן. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

אז זהו, שממש לא. כל ארגון וכל גזרה היא אירוע מורכב. דו"ח מבקר המדינה חוזר ושובר את אתוס הבלתי מנוצחים ומציג תמונה עגומה: מערכת ביטחון שבטוחה שהיא מוכנה תמיד לכל תרחיש; קבינט עקר שלא באמת מסוגל לקבל החלטות בגלל המבנה הלקוי שלו; ושרביט קבלת ההחלטות שנמצאת בידיהם של שניים, ראש הממשלה ושר הביטחון.

מדו"ח מבקר המדינה אסור שיקרו שני דברים. האחד, שכולנו נרוץ ונחבוט בצה"ל והשני שנהפוך אותו לקרב פוליטי. השבוע אמר לי אילן שגיא, שבנו ארז ז"ל נרצח על ידי מחבלים שיצאו ממנהרה בתקרית הפילבוקס במהלך "צוק איתן": "דו"ח המבקר כבר לא יחזיר לנו את הבנים. לפחות שיתקן את המעוות". אילן צודק. המסקנה הראשונה שצריכה להיות מיושמת ברמת הפקת הלקחים היא עיגון הקבינט המדיני-ביטחוני. צריך להפסיק עם המנהג של הסמכת ראש הממשלה ושר הביטחון לקבל החלטות לבד בכל פעם שיוצאים למבצע או מלחמה.

לא הציגו לקבינט את איום המנהרות". יעלון, נתניהו וגנץ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
לא הציגו לקבינט את איום המנהרות". יעלון, נתניהו וגנץ. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הקבינט חייב להיות מורכב מאנשים מקצועיים ורציניים ולא פאזל פוליטי שהמשתתפים בו בעיקר מתהדרים בעצם היותם חלק אבל לא טורחים לקחת בו חלק. וכן, צריך גם להקשיב לדרישתו של נפתלי בנט ולמנות במהרה מזכיר צבאי לשרי הקבינט. הדו"ח חושף יותר מכל כמה הצורך הזה הוא הכרחי. בנט צדק לאורך כל הדרך. גם אם השתמש בפוליטיזציה, אי אפשר להאשים אותו. בסוף הוא קודם כל פוליטיקאי ורק אחרי זה חבר קבינט. מי שחוטף בעיקר מהדו"ח הוא משה בוגי יעלון שמנסה לפלס דרכו חזרה לפוליטיקה ובתוך שבוע אחד חוטף גם מבית הדין הצבאי בפרשת אזריה וגם ממבקר המדינה. צה"ל אגב, אם שאלתם, נמצא במקום אחר לגמרי גם בנושא ההתמודדות עם מנהרות הטרור וגם בנושא מערך ההגנה של צה"ל על יישובי הדרום.

צדק לאורך כל הדרך. השר נפתלי בנט
צדק לאורך כל הדרך. השר נפתלי בנט
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון