שופט בית המשפט העליון, פרופ' אלכס שטיין, ממשיך להתוות קו שמרני ולתמוך בזכותם של שרי הממשלה לייצג את עצמם בפני ערכאות משפטיות במקרים בהם היועמ"ש מחזיק עמדה שונה מהם.

במהלך דיון בבג"צ על רקע החלטתו של שר המדע והטכנולוגיה שלא למנות למדענית ראשית את פרופ' יעל אמיתי, בשל עמדה פומבית שהביעה נגד גיוס לצה"ל ובעד סרבנות. על פי השופט שטיין, שכתב את דעת הרוב ונתמך על ידי השופט הנדל, אין לפסול את החלטת השר אקוניס ולחייב אותו למנות את פרופ' אמיתי. בעמדת המיעוט נמצא השופט ג'ורג' קרא שלדעתו יש לכפות על השר למנות את הפרופ' אמיתי.

השר אופיר אקוניס

 

לא רק ששטיין תמך בעמדת השר אקוניס, הוא אף ניצל את ההזדמנות על מנת להעביר ביקורת חריפה על היועמ"ש, שסרב להגן על עמדתו של השר אקוניס. את הדברים אמר שטיין כאשר דווקא הסביר שאקוניס לא עשה עבודה טובה במיוחד בייצוג עמדתו המשפטית בעצמו, אולם הסביר כי "המקרה שלפנינו אינו רגיל מאחר שזכותו של השר לקבלת ייצוג נאות קופחה".

הדברים מצטרפים לקביעתו החוזרת ונשנית של שטיין לפיה איננו מבין מדוע נוצר נוהג בו היועמ"ש מורשה לכפות את עמדתו על השרים. עמדה זו איננה מקובלת על עמיתיו והשופט קרא אמר לו: " "עמדתו מצויה בניגוד להלכה המושרשת שנשנתה, שוב לאחרונה, ובהרכב מורחב של שבעה שופטים. בהקשר זה ראיתי להזכיר את דברי הנשיאה מ' נאור שהזהירה מסטייה מהלכה קיימת של בית משפט זה 'פן נהפוך מבית משפט לבית שופטים".

"לא יכול לקבל את הדעה הרווחת הזו". שופט בית המשפט העליון, פרופ' אלכס שטיין. צילום: פלאש 90

 

בתגובה ענה לו שטיין, בצורה בוטה במיוחד, כי הוא מודע לקיומה של "הדעה הרווחת" בבית המשפט אולם אין הוא מוצא סיבה להמשיך ולקיימה: "הדעה הרווחת בבית משפט זה היא שעמדתן של הרשויות בשאלות משפטיות נקבעת, כעניין מוסדי, על-ידי היועץ המשפטי לממשלה", אמר שטיין והמשיך: "על קיומה של דעה רווחת זו אינני כמובן בא לחלוק, אולם לא אוכל להצטרף אליה עד אשר תזכה, אם תזכה, למעמד של תקדים מחייב".

אלון מליק

אלון מליק