שופט העליון יורם דנציגר. צילום: דוברות לשכת עורכי הדין
שופט העליון יורם דנציגר. צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

אחת עשרה שנים חלפו ורצח תאיר ראדה ז"ל לא יורד מהכותרות. הפעם זה שופט בית המשפט העליון, ד"ר יורם דנציגר, שהתייחס אתמול (ו') לראשונה ובהרחבה לסיבות שהובילו אותו לזכות בדעת מיעוט את רומן זדורוב ברצח ראדה ז"ל, תוך שהוא מביע אי נוחות ממספר ממצאים בולטים בחקירה כולה.

"יש שחזור של הרצח, לוקחים את זדורוב כשהוא אזוק והכל כמובן מצולם. זה לא כמו במקרה עמוס ברנס ששם היה בלאגן, לא רק שהרביצו לו , גם ההולכה לתיעוד הייתה בלתי נסבלת", נזכר השופט דנציגר וחזר לשחזור רצח תאיר ראדה. "כשהשוטרים מגיעים לקומה הראשונה החבורה עוצרת, למה עוצרת?", תהה השופט דנציגר.

"השוטרים מסבירים שהם עצרו את זדורוב בשביל לשחרר אותו מהאיזוק. נניח שיש בזה משהו, אז מתעוררת השאלה, למה לא לשחרר אותו לפני שמתחילים בטיפוס במדרגות? הוא נעמד, מסתכל מסביב וקולט את זירת הפשע במרחקים של מטרים עם הסרטים הצבעוניים של המשטרה, ואז הוא מוביל את השוטרים לשם. הם השתהו בקומת הרצח רגעים ספורים, כאילו כיוונו אותו לשם. זה מעורר תחושה לא נוחה", אמר השופט.

דוגמא נוספת שהתייחס אליה השופט דנציגר היא על אזורי החתך שנמצאו על גופה של ראדה ז"ל. "במסגרת ההודאות שלו שואלים אותו כמה פעמים היכן הוא חתך את המנוחה", מספר השופט. "הוא אומר 'חתכתי בגרון, בבטן וביד'. בבטן אני אומר כבר אומר לכם אין שום חתך, זאת עובדה. ואז שואלים אותו בחקירה השנייה היכן חתכת אותה ביד? הוא מסמן להם בכלל על חלק אחר ביד. שבים ושואלים אותו בסגנון שדומה להדרכה מתוחכמת. בסוף הוא משתכנע להגיד שיכול להיות שהפצע היה יותר למטה. אני לא אומר שרק על זה צריך לזכות אותו, אבל זה מעורר תחושת חוסר נוחות. הדרך שבה הוא מובל לומר היכן בדיוק הוא דקר את ראדה ז"ל מטרידה מאוד".

תאיר ראדה ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה
תאיר ראדה ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה

התקשורת משפיעה

"אתם יכולים להגיד שאני פנטזיונר ומגזים" אמר השופט לקהל. "אנחנו עובדים בסביבה נקייה מהתקשורת. כל שופט שיגיד לכם שאין עליו שום השפעה ממה שקורה בחוץ זה שקר גס. כולנו מושפעים", הוסיף והביא כדוגמה את החמרת הענישה בתאונות דרכים. "איך לדעתכם בתי המשפט המחוזי והעליון החליטו שבעבירות של הריגה בתאונות דרכים, עונשים שבעבר היו עד ארבע שנים גג, פתאום אנחנו מגיעים לעונשים דו ספרתיים".

"לי הסיפור הזה לא נתן לישון בשקט", סיפר דנציגר. ביחס טביעות הנעליים על מכנסיה של תאיר ראדה ז"ל אמר: "אי אפשר להגיע לממצא פוזיטיבי שיגיד שאלו טביעות נעל בכלל. יש בתא השירותים הזה 3 עקבות נעל שהם לא של זדורוב במסלול יציאה על הקיר. נניח שמי שהטביע את העקבות הללו זה מישהו מצוות החקירה או מבית הספר. המשטרה בדקה את כל מי שהיה שם. אף נעל שנבדקה לא התאימה. אותי זה מטריד. זה מעיד על משהו חסר".

עם זאת הדגיש השופט דנציגר כי לא התרשם מאישיותו של זדורוב. "הוא שקרן פתולוגי, הוא הודה בקולו לא פעם ולא פעמיים שהוא עשה את זה והשיא היה שהוא מסר את ההודאה בפני המדובב".

 את הדברים אמר השופט בהרצאה במסגרת כנס מחוז דרום של לשכת עורכי הדין שהתקיים בים המלח.

רומן זדורוב. צילום: פלאש 90
רומן זדורוב. צילום: פלאש 90
לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי