נשיאת העליום מרים נאור. צילום: פלאש 90
נשיאת העליום מרים נאור. צילום: פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון הפורשת מרים נאור התראיינה לביטאון "עורך הדין"  – של לשכת עורכי הדין המתפרסם היום (ג') יומיים לפני סיום תפקידה, והתבטאה במספר סוגיות העומדות על הפרק: "בית המשפט העליון היה בית משפט חזק, הוא עדיין חזק והוא יהיה חזק. הוא בית משפט שלא ניתן לאיים עליו ולא ניתן להפחיד אותו".

ביחס לשאלה לגבי גבולות הנושאים בהם רואי שיתערב בית המשפט העליון ענתה הנשיאה: "הכל שפיט, אבל לא כל דבר מצדיק התערבות".

נאור התייחסה לאמירות שונות מצד פוליטיקאים לגבי מערכת המשפט ובית המשפט העליו בפרט ואמרה כי "היו התבטאויות מיותרות, אבל הן לא השפיעו עלינו".

שרת המשפטים איילת שקד ונשיא העליון מרים נאור, יוני 2016. צילום: פלאש 90
שרת המשפטים איילת שקד ונשיא העליון מרים נאור, יוני 2016. צילום: פלאש 90

בנוסף התבטאה השופטת בעניין מערכת היחסים שלה עם שרת המשפטים איילת שקד: "אי אפשר לומר שחשתי שהשרה עוברת את הגבול בתחילת הדרך, אבל זאת הייתה תקופת הסתגלות שהיה צריך לעבור אותה". "בסופו של דבר, למרות צחצוחי החרבות, הגענו להסכמות", הוסיפה.

על הפגנות הפעילים בדרום תל-אביב נגד תופעת המסתננים מול ביתה אמרה נאור: "אין לי כל בעיה שיפגינו ואפילו ביקשתי שלא ירחיקו אותם משם". עוד הוסיפה: "צר לי רק על שכניי שנאלצים לסבול מכך. ושוב, הנחתי המשפטית היא שאסור להפגין ליד ביתו של איש ציבור, אלא רק  ליד משרדו, אבל אני באופן אישי חיה עם זה בשלום".

על הדרישה במהלך כהונתה להביא לשינוי בוועדה למינוי שופטים אמרה השופטת "אני סבורה שלא צריך לגעת בהרכב הוועדה כי כאשר נוגעים אתה אף פעם לא יודע מה קורה. אני חושב שהשיטה הנוכחית היא טובה ומאוזנת ולא הייתי משנה אותה כלל". נאור הגנה על שיטת הסיניוריטי שזוכה למתקפות רבות:  "כשאתה יודע מראש מי ייבחר זה מוביל לשקט במערכת. אני חושבת שהשקפותיו של השופט והשקפותיו כפי שרואה אותן המערכת הפוליטית לא צריכות להוות סיבה למינוי או אי מינוי הוותיק ביותר".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20