שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן בפתיחת כנס ירושלים. צילום: הלל מאיר TPS
שגריר ארה"ב דיוויד פרידמן. צילום: הלל מאיר TPS

 

השגריר האמריקני בישראל, דיוויד פרידמן אמר במהלך פגישה עם מנהיגים יהודים-אמריקאים כי "המתיישבים לא הולכים לשום מקום, והזהיר: "גירוש של מאות אלפי מתיישבים עלול ליצור מלחמת אזרחים בישראל", כך פורסם בחדשות 10.

את הדברים אמר פרידמן במהלך פגישה סגורה בהשתתפות ראשי ועידת הנשיאים של ראשי הארגונים היהודים בצפון אמריקה. על סירוב פרודה המוני שיהיה במקרה של החלטה לפנות יישובים ביהודה ושומרון אמר: "זה נושא שמדאיג את ממשלת ישראל. הפיקוד בצה"ל עובר יותר ויותר לידי הציונות הדתית. אלה אנשים שמחויבים לארץ הזאת כארץ שניתנה להם על ידי אלוהים. אני מאמין שפינוי משמעותי עלול להוביל למלחמת אזרחים. זו רק דעתי".

על קידום תהליך מדיני בין ישראל לפלסטינים: "הטענה שצריך הסכם שלום כדי לשמור על מדינה יהודית ודמוקרטית היא נדושה. במשך 25 שנים אנשים אמרו שהמצב ביו"ש לא יכול להימשך, אבל מה קרה בשנים האלה? ישראל רק צמחה ושגשגה. אנחנו לא רוצים להעלות יותר מדי את הציפיות בנוגע לסיכוי להשיג הסכם שלום. אנחנו מציאותיים. אנחנו רוצים הסכם שלום, אבל יודעים שהוא לא יחסל את חיזבאללה או את דאעש. בכל מקרה אנחנו לא מאמינים שאיומים של לחץ על ישראל יועילו".

פרידמן הוסיף: "ישראל חייבת לשלוט בביטחון בבקעת הירדן אחרת שטחי יו"ש יהפכו לעזה – ואסור שזה יקרה". על מועד ההעברת השגרירות האמריקאית מת"א לירושלים: "סוף 2019 הוא המועד הכי רחוק להעברת השגרירות. זה יקרה קודם – אבל אינני יכול לומר יותר מזה".
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם