מפלגה ערבית חדשה מתמודדת בבחירות הקרובות לכנסת, והם מעוניינים לייצג באמת את ערביי ישראל. "הרשימה המשותפת לא מייצגת אותנו ואת המגזר הערבי", אומרים בריש גלי עו"ד איימן אבו ריא, מייסד המפלגה וסעיד בדראן, יועץ תקשורת ועיתונאי 'מעריב' לשעבר.

לטענתם, ברשימה הערבית המשותפת "יש הרבה אנשים שראויים להערכה, אבל הם לא סיפקו את הסחורה". עו"ד אבו ריא חוזר על המשפט התנ"כי "עניי עירך קודמים כסיסמא ומסביר: "המגזר הערבי סובל מהרבה מאוד בעיות. המשותפת היא מחזור של שיח פוליטי חלול שמתחולל במשך 70 שנה שכל מטרתה מכוונת לרמאללה ולעזה. שכחו את עניי עירך. אנחנו ננסה במפלגה החדשה להביא למצב שהבעיות האמיתיות והמצוקות היומיומיות של האזרח הערבי יונחו על השולחן, האזרח הערבי יתחיל להיות חלק ממקבלי ההחלטות במדינה".

הם גם מפתיעים באומרם כי יסכימו לשבת בקואליציה עם מפלגות ציוניות. "אנחנו נבקש לשבת בקואליציה", מכריז מייסד המפלגה. זאת כמובן בתנאים מסויימים וקווי יסוד משלהם. "כמובן שנרצה להיות חלק ממקבלי ההחלטות ולא ממקבלי ההכתבות".

להערכתם, שמבוססת לטענתם גם על סקרים שערכו, "יש לנו סיכוי לעבור את אחוז החסימה. אנחנו מנסים להתמודד על הקול של הערבים המאוכזבים". אבו ריא מבטיח: "אתם תשמעו על המון דמויות מפתח, מנהיגים אמיתיים שרואים את המציאות הנכוחה, לא את המציאות המדומה ואת ההזיות ואת שיח החרשים הפוליטי שהמלפגות הערביות מחוללת מזה שבעה עשורים". לדבריו, "אנחנו מאמינים בזכות של העם היהודי לחיות בארץ ישראל. דגל ישראל זה הדגל שלנו. ההמנון הוא שלנו".

"אנחנו חלק מהעם הפלסטיני, לא אורחים בארץ הזאת"

מנגד, הם לא נוטשים את הסוגייה המדינית ומבהירים במפורש: "אנחנו מדברים פה על עם שאיבד את המקום שלו, את הקרקעות שלו, איבד את הזכות לחיים עצמאיים. אנחנו חלק מהעם הפלסטיני. אנחנו לא שוכחים את זה. אבל אני אומר שעניי עירך קודמים. אנחנו לא חייזרים, אנחנו לא איזה אורחים בארץ הזאת".

אבו ריא ממשיך ומסביר: "אנחנו והרשימה המשותפת לא יכולים להיות ביחד כי קווי היסוד שלנו שונים. אבל המפלגה היא לא ציונית, היא ערבית. המושג ציונות הוא מושג שמושך אש בחברה הערבית".

הוא אף חושף כי הוא ממובילי הפעילות נגד חוק הלאום שאושר בכנסת. "אני אחד העותרים נגד חוק הלאום. אני מאוד מקווה שהוא יוסר מספר החוקים של מדינת ישראל כי הוא חוק מביש. בקצוות שלו הוא חוק קוסמטי, אבל יש בו העדפה של ציבור מסויים על פני ציבור אחר שהיא לא יכולה להתקבל".

שירות לאומי? "אני בעד השתתפות בנטל מוחלטת", אומר אבו ריא. "אני לא חושב שיש בעיה שמישהו יישב ויענה לטלפונים בקופת חולים". אבל בדראן מסייג: "רק אם ישנו את השם 'לאומי' ל'חברתי'". הוא מציג גם תנאי נוסף: "שיקבלו שווין בזכויות".

"אנחנו נתבע את החלק שלנו בניהול ובניווט המדינה הזאת"

כהשבוחר הערבי-ישראלי לנגד עינייהם, הם מסמנים את המטרה: הממשלה. "ערביי ישראל קודם. האזרח הערבי נפגע מהתנהלות הממשלה בכל אפיקי החיים. אנחנו רוצים להיות בממשלה. התיקים שנבקש יהיו אלה שמתבקשים נוכח הצרכים של החברה הערבית שמתפרשים על כל אפיקי החיים שלה", אומר אבו ריא.

"הגיע הזמן שגם אנחנו נדאג לעצמנו", אומר בדראן. "בטח שלא נבקש את תיק הביטחון, החוץ והקליטה, הבעיות של הערבים החברה שלנו מתדרדרת ואף אחד לא עוצר את זה. אנחנו רוצים לשפר את המצב הסוציו-אקונומי של האזרח הערבי בישראל. זה לא יקרה במשרד החוץ, אלא במשרד העבודה והרווחה, הכלכלה". הבוחרים הפוטנציאליים לדבריו, הם 45% מהציבור הערבי שכיום לא מצביע.

הוא צופה כי "הרשימה המשותפת תיאבק בנו" וחושב ש"גם הממסד לא ירצה אותנו". ערבי שמדבר עם הממסד ביהודית, בגובה העיניים. אנחנו נתבע את החלק שלנו בניהול ובניווט המדינה הזאת".

הם גם מבהירים שיהודי לא ייכנס לרשימה. "אנחנו לא בעד. זו מפלגה בשם 'הבית הערבי'".

האולפן הפתוח

האולפן הפתוח