סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. צילום: רויטרס
סגן נשיא ארה"ב מייק פנס. צילום: רויטרס

בעקבות הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל, הפלסטינים איימו לבטל את הפגישה עם סגן הנשיא מייק פנס. האמריקנים הזהירו כי יהיו לביטול "השלכות שליליות". במקביל דווח כי אבו מאזן הורה לשליחים הפלסטיניים בוושינגטון לשוב לרמאללה בטענה שארה"ב נסוגה מתהליך השלום ולא יכולה עוד לשמש מתווך בסכסוך.

סגן הנשיא האמריקני צפוי להגיע לביקור באזור בעוד כשבועיים. בהצהרה לעיתון סעודי אמר הבכיר הפלסטיני ג'יבריל רג'וב כי הפגישה בין יו"ר הרשות לפנס לא תתקיים: "אינו רצוי בפלסטין".

"אבו מאזן לא יקבל את פני סגן הנשיא האמריקאי שיגיע לאזור ב-19 בחודש", אמר רג'וב. "אנחנו קוראים לכל הבירות הערביות לא לקבל את פניו". בבית הלבן הזהירו כי "לביטול פגישת סגן הנשיא עם אבו מאזן יהיו השלכות שליליות".

כזכור, במהלך האירוע החגיגי שארגנה המשלחת הישראלית לציון שבעים שנה לכ"ט בנובמבר בשבוע שעבר, אמר פנס במליאת האו"ם כי הנשיא טראמפ "שוקל ברצינות להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים".

פנס הדגיש את הברית האיתנה בין מדינתו לבין ישראל וציין כי היחס השלילי שקיבלה ישראל באו"ם הסתיים עם פעילותה של שגרירת ארה"ב בארגון, ניקי היילי. "לישראל יש זכות טבעית והיסטורית למדינה עצמאית. השואה הוכיחה שהעם היהודי לא יכול להתקיים בביטחון ללא עצמאות", אמר.

טראמפ ואבו מאזן בבית לחם. צילום: רויטרס
טראמפ ואבו מאזן בבית לחם. צילום: רויטרס

הפלסטינים הגישו תלונה למועצת הביטחון של האו"ם

אמש (ד') הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הכרה בירושלים כבירתה ההיסטורית של ישראל ועל העברה עתידית של השגרירות האמריקנית מת"א לירושלים. מחשש להתפרעויות הפלסטינים הודיעה ארה"ב על פינוי האזרחים האמריקנים משטחי הרשות. בנוסף פורסמה אזהרת מסע לדיפלומטים אמריקנים לפיה אין להגיע לירושלים וליהודה ושומרון.

החששות לא התבדו והפלסטינים פתחו בהתפרעויות שצפויות להימשך גם מחר. בכיר חמאס איסמעיל הנייה קרא לפתוח באינתיפאדה, קריאה שזכתה לגיבוי גם ממזכ"ל ארגון הטרור חיזבאללה בלבנון.

בתוך כך, הרשות הפלסטינית הגישה תלונה למועצת הביטחון של האו"ם נגד המעצמה האמריקנית, כך דווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען". לאחר ההכרזה פורסם כי מועצת הביטחון של האו"ם צפויה לכנס ישיבה דחופה בעקבות בקשה של המדינות בריטניה, צרפת, איטליה, שבדיה, בוליביה, מצרים, סנגל ואורוגוואי שקראו לקיום ישיבת החירום "לאור הודעתו של נשיא ארה"ב על מעמדה של ירושלים".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20