נאום רה"מ נתניהו אמש בכפר המכביה עורר תגובות רבות, חלקן תומכות ונלהבות אבל גם קולות אחרים. יו"ר האופוזיציה ח"כ בוז'י הרצוג התראיין ל'לפני כולם'.

שמענו היום על כך שיושב ראש הקואליציה דוד ביטן התפטר מתפקידו, מה דעתך?

"ברמה האישית דוד ביטן הוא אדם מאוד אהוד ומאוד מוערך בכנסת הזו, ואני אישית מצטער על כך שהוא נאלץ להתפטר, אבל אני חושב שהצעד שהוא נקט בו הוא הצעד הנכון. גם ההסבר שהוא נתן הוא מאוד ברור. הוא נמצא בעיצומה של סערה אדירה, פרשה גדולה, ואין לו את היכולת להידרש להובלת קואליציה בשלב הזה. באופן אישי אני כמובן מאחל לו שייצא מהמצב בו הוא נמצא אבל כל השאר כבר לא נמצא בידינו".

בוא נדבר על נאומו של ראש הממשלה אתמול. בתור מי שבעצמו היה נתון לחקירות אתה יכול להבין את מצבו של ראש הממשלה? את מה שאמר שם?

"אני יכול להבין כל אדם שנמצא בחקירה, זה רגע קשה מאוד לבני אדם, בוודאי כשאתה טוען לחפותך, אני רק חושב שאצל ראש הממשלה יש עניין עודף. הוא ראש ממשלת ישראל, וככזה, לא יתכן שהוא יתקוף רשות של המדינה שהוא ראש הממשלה שלה. זו הרי רשות שעוסקת באכיפת החוק, בכבוד על שלטון החוק ובהגנה על אזרחי המדינה, ולכן הוא לא היה צריך לתקוף אותה. זה הדבר האחרון שראש ממשלה צריך לעשות".

אבל בוא נדבר על המהות של הדברים שהוא אמר שם. ראש הממשלה אמר שכ-60 אחוז מההמלצות לכתב אישום נסגרות, מה לגבי העוול שנגרם לחפים מפשע? לשליחי הציבור?  

"גם אם הנתונים נכונים, יש תהליך נתון בכל תיק ותיק, שזה עובר מסלול של חקירה, סיכום התיק ע"י המשטרה וזה עובר לפרקליטות. אני חושב שראש הממשלה נשא נאום לאוזניים של משה כחלון ונאום לאוזניים של אביחי מנדלבליט. הייתה לו חובה לבוא ולהגיד 'אני מרכין ראש, אני מכבד את גופי האכיפה, הייעוץ המשפטי לממשלה והפרקליטות, אני אשתף פעולה וכשיגיע הרגע נדון במסקנות'. במקום זאת, הוא מנסה לעקר את יכולת המשטרה וגופי האכיפה תוך כדי התלהמות הקהל. זה לא ראוי ולא מכובד".

ומה לגבי הטענה שהשמאל מנסה לקחת את השלטון דרך חדרי החקירות ולא דרך הקלפי?

"זה לא נכון. כשכתוב 'לא תחמוד', וכתוב 'לא תגנוב', זה שייך רק לשמאל? זה שייך לכולם. יש עקרונות יסוד של מדינה מתוקנת, צריך להקפיד עליהם. זה לא עניין של ימין או שמאל, זה עניין של התנהגות מחויבת אחריות. גם אולמרט, עוד לפני שהגישו כתב אישום, התפטר".

לפני כולם

לפני כולם