עוכבו היום לחקירה במשטרה מספר פועלי בניין מטעם הווקף לאחר שאלו החלו בהצבת פיגומים בצמוד לכיפת הסלע לצורך "שיפוץ" לטענתם, כל זאת בלי שרשות העתיקות, האמונה על כל היתרי הבניה במקום, נתנה את אישורה לביצוע עבודות כל שהם. הנושא הועבר באופן מיידי להמשך טיפול רשות העתיקות.

מהמשטרה נמסר כי ע"פ הוראת מפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי עוכבו היום לחקירה במרחב דוד מהנדס בנייה מטעם הוואקף וחמישה פועלים בחשד לביצוע פעולות בניגוד לחוק העתיקות סמוך לכיפת הסלע בהר הבית.

בסיום החקירה בכוונת המשטרה להרחיק את המהנדס מטעם הוואקף לחמישה ימים בלבד מאזור ההר.

בשבוע שעבר הותקפו קבוצה של ארכאולוגים בהר הבית. שישה ארכיאולוגים בהובלת צחי דבירה, המנהל את המיזם לסינון עפר הבית, פעלו בעבודתם, אלא שאז הגיעו למקום שמונה אנשי וואקף, ודרשו מהם לעזוב את המקום, הקבוצה סירבה והערבים החלו לתקוף אותם באלימות.

הר הבית לאחר התקפת הארכיאולוגים

תכנון הרס חלק מהכותל

לפני מספר חודשים התפרסם כי נמנע בניית שרותים על חשבון קישוטי עמודים עתיקים ברחבת ההר, כשפתח הניקוז יהיה לרחבת הכותל המערבי. הדבר נמנע ברגע האחרון לאחר מאבק של שנתיים בין רשות העתיקות לבין הווקף.

ארנון סג"ל שנכח במקום סיפר כי "שניים מאנשי הוואקף נעצרו, כאשר לא מדובר בכל התוקפים, ואחד מהארכיאולוגים נפצע קל. מכשיר הפלאפון של דבירה נגנב על ידי אנשי הוואקף והללו השיבו לו אותו רק לאחר שמחקו את הצילומים בו מחשש שישמשו כראיה נגדם. כרבע שעה חלפה עד להגעת כוחות המשטרה".

התכנון מטעם מועצת הדת המוסלמית היה אז להרוס חלק מהכותל המערבי לקראת חודש הרמדאן, ולפתוח פתח כדי לנקז את שפכי השירותים והמקלחות שהוא בונה על ההר. על הדבר הוצא צו הפסקת בניה.

מהשר אורי אריאל נמסר בתגובה: "בנייה לא חוקית של הוואקף המוסלמי באתר עתיקות ליד הר הבית זה דבר חמור ביותר ואסור להסתפק בהוצאת צווים אלא במימוש הצווים ואכיפת החוק. העיכוב בטיפול הממסדי בהפרת הסטטוס קוו היא מחדל ואני מצפה שראש הממשלה האמון על נושא הר הבית ישים לכך סוף".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.