נו, בואו נודה – אנחנו מפונקים. כולנו סוג של הנסיכה על העדשה. מפונקים במה שנוגע לאוכל, לביגוד ולשאר תחומי החיים. הרי אין מצב שנאכל בשבת אוכל קר. פלטה של שבת נראית חלק אינטגרלי מהמטבח של אנשים שומרי מצוות, אבל למעשה היא המצאה מודרנית לחלוטין, ובעבר שמירת חום האוכל לאורך השבת הייתה הרבה יותר מסובכת.

ומי אמר שמותר להשתמש בהמצאה הזאת ולהניח עליה במהלך השבת אוכל לחימום? הרמב"ם אומר שאסור להניח כלי עם אוכל קר אפילו על גבי כלי חם אחר, ואם כך, ודאי שיהיה אסור להניח אותו על מקור חום כמו פלטה! נכון, אבל זה רק אם האוכל הקר לא מבושל, ואולי גם כשמדובר בנוזל. אוכל יבש ומבושל מותר לחמם ואין בכך איסור, אלא שצריך לדאוג שלא ייראה כאילו האוכל מתבשל, אלא מתחמם בלבד.

מהסיבה הזאת פוסקים רבים סבורים שגם כשמשתמשים בפלטה לחימום אוכל יבש ומבושל, לפני שמניחים עליה את האוכל בשבת צריך להניח עליה רשת או כלי הפוך. כך יהיה ניכר שמדובר בחימום בלבד. אבל פוסקים אחרים טוענים שהרי אף אחד לא מבשל ישירות על פלטה של שבת, ואם מונח עליה אוכל ברור לכולם שזה רק לשם חימום, ולכן מותר להניח עליה ישירות במהלך השבת כלי ובו אוכל יבש מבושל.

מרב לרנר

מרב לרנר