בחום הכבד של הקיץ הישראלי מגלים לא פעם תושבי וחקלאי בקעת הירדן, השומרון, בנימין והר חברון כי המים בברזים אינם זורמים. מלבד התשתיות שאינן עומדות בביקוש, הסיבה לכך היא גניבת מים שיטתית של פלסטינים, כך חשף אתר nrg.

גניבות מים פלסטיניות. מתוך 'הפטריוטים', א'-ה' ב-22:00

פלסטיני שמבקש להתחבר לחברת מקורות ייאלץ לשלם מאות או אלפי שקלים. במקום זה מעדיפים רבים מהם לשלם לפלסטיני עבור חיבור פיראט לצינור שמתבצע בעיקר בשעות הלילה או בסופי שבוע, הרחק מעיני פקחי המנהל האזרחי. במים משתמשים הפלסטינים לצרכים ביתיים, לחקלאות ולמילוי בריכות אגירה.

מלאכת איתור הגניבות קשה במיוחד, אחת הדרכים לאיתור החיבורים הפיראטיים היא שימוש ברובוט המוחדר אל צינור מים שרוקן. המצלמה סורקת את הצינור ומאתרת את נקודת החיבור הפיראטית.

ראש מועצת קדומים, חננאל דורני, אמר ל-nrg: "זהו למעשה הקיץ השני שבו אנו מתמודדים עם מחסור במים. זה קורה בעיקר בסופי שבוע אך לא רק. אנחנו ממלאים את בריכת המים במכליות כל השבוע ובמקרה הצורך מחלקים שישיות ושקיות שנועדו לשעת חירום".

יואל טוביאנה, תושב בקעת הירדן, סיפר: "פעם בחודש, פעם בחודשיים בזמן האחרון, פשוט אין מים בברז. אי אפשר לקלח את הילדים, אי אפשר להשקות את הגינה, אי אפשר אפילו לצחצח את השיניים. אנחנו נערכים מבעוד מועד וזה מצב מאוד לא פשוט".

משבר המים הולך וגדל בעקבות ריבוי האוכלוסיה הטבעי ביהודה ושומרון וכן גדילת האוכלוסיה הפלסטינית. המים אינם משמשים רק עבור משקי בית, אלא גם לתעשייה ולחקלאות באזורים אלה ובבקעת הירדן. המדינה השקיעה בשנה האחרונה מיליוני שקלים לטובת שיפור התשתיות באזור, אך עד שיימצא פיתרון הולם לבעיה ייאלצו התושבים להתמודד עם הפסקות מים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20