במסגרת הוועדה הממשלתית בראשות השר לשעבר משה ניסים האמונה על פתירת משבר הגיור, חתם הרב יעקב אריאל, מגדולי הרבנים בציונות הדתית, על מכתב התומך במסקנות הועדה. אלא שלאחר מכן התברר לו כי נתונים שהוצגו בפניו "אינם מדויקים". גורמים המעורבים בעניין טוענים כי "הטעו את הרב כי אין השפעה משמעותית של הרבנות הראשית במסקנות ולכן הרב משך את חתימתו".

"הטעו אותי". הרב יעקב אריאל. צילום: אורן נחשון, פלאש 90

 

במסגרת התנהלות הוועדה, ביקש היו"ר ניסים הסכמות מאישי ציבור מכלל האוכלוסייה ובניהם רבה הראשי של רמת גן לשעבר ומגדולי רבני הציונות הדתית הרב יעקב אריאל. הרב אריאל התנה את הסכמתו בכך שהרבנות הראשית תוביל את הדרך של הגיור הממלכתי, אלא שגורם משפטי אשר פגש את הרב הראה לו כי לא כך הדברים ואין לרבנות שום סמכות בדבר. לכן החליט הרב למשוך את הסכמתו ולבטל את חתימתו ואמר: "הטעו אותי ואני מבטל את הסכמתי".

התנועה הקונסרבטיבית מפגינה מחוץ למשרדי הרבנות הראשית בירושלים נגד פסילת גיור של רב אמריקני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

גורמים המעורבים בסוגיית הגיור אומרים כי "הטעו את הרב כאשר אמרו לו שהרבנות הראשית היא זאת שתוביל את הנושא החשוב הזה, בפועל גופים חילוניים ישלטו בוועדה והרבנות הראשית מנותקת לגמרי". עוד הם מוסיפים, כי "מתוך 11 נציגים, רק שניים מתוכם מהרבנות הראשית והשאר מורכבים מנציגים של התנועות הלא-אורתודוקסיות ומעוד גופים לא דתיים בהכרח שתפיסת עולמם לא מחויבת לתפיסת הגיור המקובלת מדורי דורות".

יש לציין כי גם הרב שמואל בלמס, הנציג החרדי שתמך במסקנות, הסיר את תמיכתו בגלל שהוטעה בכך שהרבנות תוביל את תפיסת הגיור הממלכתית. מה שבפועל לא קרה.

לא תוביל. משרדי הרבנות הראשית בירושלים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20