תחת הכותרת "גם למתיישבים יש זכויות" הפגינו הערב (מוצ"ש) כאלף איש מול בית ראש הממשלה בנימין נתניהו הממונה על השב"כ, בדרישה לבחון את ההתנהלות הדורסנית של הארגון בפרשת הנערים העצורים.

מכתב של עשרות רבנים וראשי רשויות בנושא הועבר לרה"מ נתניהו, לשרת המשפטים איילת שקד ולשר לביטחון פנים גלעד ארדן.

ההפגנה מול בית ראש הממשלה במחאה על מעצר הנערים. צילום: יצחק קלמן/TPS

 

המפגינים מחו על מעצרם של שלושת הקטינים, אשר כבר כשבוע לא פוגשים בעורך דין וישנו חשש למצבם. הערב נודע כי שני קטינים נוספים נעצרו בפרשה והוצא נגדם צו חריג המונע מהם לפגוש עורך דין.

בסרטון נדיר שהוקרן בהפגנה יצא הרב חיים דרוקמן בביקורת חסרת תקדים על כוחות המשטרה, השב"כ והאמצעים בהם נחקרים הנערים. "אני פונה לראש הממשלה ממעמקי ליבי להורות לשחרר מיד את הנערים הקטנים, שלושת הנערים העצורים על ידי השב"כ", אומר הרב בסרטון.

הורי אחד הקטינים העצורים בהפגנה מול בית ראש הממשלה במחאה על מעצר הנערים. צילום: יצחק קלמן/TPS

 

עוד טען הרב כי "אם יש איזה בעיה, מן הראוי לחקור אותם כפי שחוקרים כל אחד במדינת ישראל, אבל בשום פנים ואופן לא במרתפי השב"כ". עוד ביקר הרב את התנהלות השב"כ והביע דאגה לניהול המדינה "הם אינם מחבלים. ואני דואג בזה לניהול התקין והצודק של מדינת ישראל. 'צדק צדק תרדוף' – גם את הצדק צריך לרדוף בצדק ולא בעוול".

הרב דרוקמן סיים את דבריו בבקשה מראש הממשלה "אני ממש מבקש ממך להורות להפסיק מיד את העוול הזה".

"לא יכול להיות שמאפיונרים פוגשים עורך דין ונערים מהשומרון לא"

בהפגנה משתתפים הרב יהודה גלעד, ראש ישיבת מעלה גלבוע וחבר כנסת לשעבר מטעם מפלגת העבודה, ראשי הרשויות ביהודה ושומרון ובהם – יוסי דגן ראש מועצת שומרון, ישראל גנץ ראש מועצת בנימין ואליהו ליבמן ראש מועצת קרית ארבע, רבנים, תושבים ואישי ציבור.

ההפגנה מול בית ראש הממשלה במחאה על מעצר הנערים. צילום: יצחק קלמן/TPS

 

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון בהפגנת ראשי הרשויות ביו"ש נגד שלילת זכויות הקטינים שנעצרו בחודש האחרון: "אנחנו לא נקבל פגיעה בזכויות אדם, זכויות האדם נועדו לאנשים שהם עצורים בחשדות כאלה. ובזה מערכת שלטון החוק נבחנת, בדיוק בנקודה הזו, וכרגע התוצאה היא נכשל, לא יכול להיות שמאפיונרים שיורים טילי לאו על בתים בנתניה, פדופילים ורוצחי ילדים, זכאים לפגישה עם עורך דין, וילדים בני 15 מישיבה ביהודה ושומרון לא זכאים לעורך דין", אמר דגן בהפגנה.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן בהפגנה

הגענו לכאן כדי לומר אמירה ברורה לראש הממשלה, לשרת המשפטים ולשר לבטחון פנים שממונים על המערכת הזו, אנחנו דורשים התערבות מיידית שלכם בפשע הזה וברמיסת הזכויות הזו של תושבינו וילדינו", הוסיף דגן. "לא נשב מהצד כשפוגעים בזכויותינו. לא נעמוד מהצד כשמענים ילדים ושוללים את זכויותיהם. אני קורא לכל מי שרואה את עצמו לוחם למען זכויות אדם לא לעמוד מהצד כשנעשה הפשע הזה לאור יום".

"הילדים שלנו לא יהיו סוג' ב'", אמר גנץ בהפגנה. הרב קרקובר רב היישוב כוכב השחר קרא לקחת את הסמכויות מהמחלקה היהודית בשב"כ: "נתנו למשוגעים האלה סמכויות והם לא יודעים להשתמש בהם".

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ

דברי הרב יהודה גלעד בהפגנה

הורי אחד הנערים בהפגנה

 

ההפגנה מול בית ראש הממשלה במחאה על מעצר הנערים. צילום: יצחק קלמן/TPS
יוסי דגן בהפגנה מול בית ראש הממשלה במחאה על מעצר הנערים. צילום: יצחק קלמן/TPS
ההפגנה מול בית ראש הממשלה במחאה על מעצר הנערים. צילום: יצחק קלמן/TPS
אילת כהנא

אילת כהנא