הרבנים הראשיים. צילום: חגי סימן טוב, ערוץ 20

מתווה הגיור יידחה: כך מסתמן היום, לאור כנס החירום של הרבנות הראשית. נתניהו פגש הבוקר את ניסים, שהציג בפניו את מסקנות הוועדה, שזכו לגינוי מקיף בקרב רבנים ראשיים, חרדים, חובשי כיפות סרוגות ואף בקרב ציבור חילוני וזאת בשל החשש מהתבוללות, במידה והמסקנות יתקבלו.

ראש הממשלה, צפוי להתייעץ בעניין עם הרבנים הראשיים ורק לאחר מכן יודיע על החלטתו בעניין, שעל פי המסתמן, לא תתקבל בניגוד לדעת הרבנים. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי, ״ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל לידיו את הדו״ח וההמלצות שגיבש השר לשעבר משה ניסים בנושא הגיור. רה"מ נתניהו הודה למשה נסים על עבודתו המאומצת ועל הירתמותו לנושא חשוב זה. רה"מ וצוותו ילמדו את הדו״ח. רה"מ נתניהו: "אנו ממשיכים לפעול כל העת למציאת פתרונות שיחזקו את האחדות בקרב העם היהודי בישראל ובתפוצות".

"לא יכול להיות שח"כים יכריעו בעניין הלכתי"

הבוקר נערך כנס חירום של הרבנות הראשית, קראו היום (א') הראשון לציון הרב דוד לאו וראש אב בית הדין הרב יצחק יוסף לממשלה לדחות את מתווה הגיור שצפוי להגיש השר לשעבר משה ניסים.

הרב לאו אמר: "לא יכול להיות שחברי כנסת יכריעו בעניין הלכתי". הרב יוסף לא הסתפק בכך וקרא לכל הרבנים מכל המגזרים להצטרף למכתב: "אני מבקש מכל רבני ישראל לא משנה מאיזה חוג . צריך לעמוד על המשמר. כל סעיפי החוק בעייתים אחד אחד. החוק הזה צריך להיקבר, הוא לא ראוי להיות כתוב בכלל".

לכנס החירום הגיעו גם מספר רבנים מהציונות הדתית, בהם רבה של ירושלים הרב אריה שטרן, רבה של צפת הרב שמואל אליהו, ראשי ישיבת הר המור, הרב צבי טאו והרב מרדכי שטרנברג, ראש ישיבת 'מרכז הרב' הרב יעקב שפירא, ראש ישיבת תל אביב הרב חיים גנץ, ראש ישיבת שבי חברון הרב חננאל אתרוג, ראש ישיבת מצפה רמון הרב צבי קוסטינר ועוד.

מכתב הרבנים הראשיים. צילום: חגי סימן טוב, ערוץ 20

 

נזכיר כי בשבוע שעבר הרב שלמה עמאר פנה לרבני הציונות הדתית חיים דרוקמן ויעקב אריאל בדרישה לצאת נגד המתווה וכתב: "נדהמתי לראות אותו דו״ח והמלצות התשע״ח שיצא ע״י הוועדה לבחינה וגיבוש המלצות גיור בישראל. אם באתי לסכם תוכן המלצות האלו דרך קצרה, הרי שהם ממליצים לנתק את הגיור מן הרבנות ומן ההלכה, ולהקים מערך שיגייר גיור חברתי ממלכתי עפ״י רוחם של שוללי ההלכה ושכחו או התעלמו מהידיעה הברורה שגיור, הוא מונח הלכתי תורני טהור המבוסס בתלמוד וברמב״ם ושולחן ערוך".

בעקבות כך, התנער הרב יעקב אריאל מהמתווה. גורמים המעורבים בעניין טוענים כי "הטעו את הרב כי אין השפעה משמעותית של הרבנות הראשית במסקנות ולכן הרב משך את חתימתו".

על פי המלצות ועדת ניסים, תוקם רשות לגיור ממלכתי שהממונה עליה יהיה ראש הממשלה. הרשות תהיה יחידת סמך במשרד ראש הממשלה. בנוסף, ראש הממשלה יהיה זה שימנה את ראש הרשות, בהתייעצות עם נשיא בית הדין הרבני הגדול ויו"ר הנהלת הסוכנות היהודית. הוועדה מציעה כי גיור יוכר לכל דבר ועניין רק אם נעשה בידי רשות הגיור הממלכתי.

השר לשעבר משה ניסים. מסקנות מסוכנות. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

עוד נאמר במתווה כי גיור שנעשה על ידי בתי דין פרטיים לא יוכר כגיור רשמי. פרק מרכזי ומשמעותי במתווה הגיור החדש מתייחס ל"גיורים בתפוצות", ובו ממליץ השר לשעבר ניסים: "גיורים שנעשו בחוץ לארץ בידי קהילה יהודית מוכרת כהגדרתה בחוק יהיו מוכרים לצורך חוק השבות. שר הפנים יתקין תקנות כדי למנוע ניצול לרעה של גיורים אלה לצורך קניית מעמד בישראל, בדומה לנוהל הקיים כיום של משרד הפנים".

נזכיר כי הוועדה קמה לאחר ששר הפנים אריה דרעי ניסה לקדם חוק גיור לפני כשנה, מה שגרם לכעס רב מצידה של יהדות התפוצות. לפי הצעת החוק שקידם דרעי רק הרבנות הראשית תבצע גיורים. המפלגות החרדיות דרשו לאשר את הצעת החוק בעקבות עתירה של התנועה הרפורמית להכרה בגיוריהם, והחשש שבג"ץ יאשר זאת.

חגי סימן טוב

חגי סימן טוב