אחרי שארגוני הבת שלה הודיעו כי יסתירו מסתננים בבתיהם "כמו אנה פרנק", יצטלמו עימם בסיורים בגן חסידי אומות העולם ויד ושם והציעו להקים ארגון בשם 'רשימת שינדלר השנייה' – הקרן החדשה לישראל מגייסת גם את טרגדיית פליטי אוניית אקסודוס לקרב על השארת המסתננים בארץ.

הקרן המסתננים כמו פליטי אקסודוס

 

בפוסט שהעלתה הקרן לישראל החדשה עם תמונת פליטי האונייה ועליה הכיתוב "ישראל מחבקת את הפליטים", ערכה הקרן השוואה מקוממת ל-4,515 ניצולי השואה שהגיעו עם אוניית המעפילים לחופה של ארץ ישראל, לא הורשו להיכנס לתחומיה והוחזרו בכוח למחנות העקורים בגרמניה אחרי מאבק קשה שכלל ירי באש חיה לעברם.

"מרגש לראות את הסולידריות ונקיטת העמדה הברורה הזאת נוכח ההיסטוריה של העם היהודי", כתבה הקרן וקראה לציבור: "יש עוד תקווה להציל את הפליטים, המשיכו להביע התנגדות, המשיכו להוות השראה!".

"מבקשי מקלט? פייק ניוז"

אתמול, חשף כתב החוץ של 'דבר ראשון', אוריאל לוי, פעיל לשעבר למען המסתננים, את מצבם האמיתי של המסתננים. "בשנים שעבדתי להסדרת מעמדם של הפליטים הבנתי שמסתננים רבים הם בדיוק ההפך ממה שמדמיינים. אריתריאים הראו לי בגאווה תמונות של הארמונות שבנו במולדת בעזרת משכורתם משטיפת הכלים בת"א", כתב.

לוי, פעיל בוועד למאבק ברצח עם, תקף בעמוד הטוויטר שלו את הגיבוי התקשורתי לו זוכים המסתננים והוסיף כי "פליטי רצח העם הדארפורי סיפרו לי כי זיהו אנשי ג'ינג'אוויד פה בת"א", והוסיף בציניות כי "בסוף הטייסים השובתים יצילו דווקא אותם".

בשרשור הציוצים שלו, הפריך לוי את הטיעון המרכזי של השמאל הקיצוני לפיו ישראל מגרשת פליטים. "בנוגע ל"גירוש הפליטים" זה די פשוט – לא ניתן לגרש מארצנו אדם שהגיש בקשת מקלט, וגם אם זו נדחתה (אלא אם כן הערעורים שלו לבית המשפט המחוזי והארצי נדחו גם הם). אכתוב את זה שוב: פליט רוצה להשאר בארץ? כל מה שהוא צריך זה להגיש בקשת מקלט במשרד הפנים בטופס שקיים גם בשפת האם שלו.

"תאמינו לי שכל פליט יודע בדיוק לאן ללכת ואיך להגיש את הבקשה. כ-15,000 "מסתננים" כבר הגישו בקשות מקלט. הגירוש למדינה שלישית בתוספת 3,500 דולר שהם יותר משכר שנתי באריתראה וסודאן, מיועד לאותם מסתננים שלא הגישו בקשות מקלט או שבקשתם נדחתה בשני ערכאות".

הפגנת מסתננים מול שגרירות רואנדה. צילום: פעילי החזית לשחרור דרום תל אביב
הפגנת מסתננים מול שגרירות רואנדה. צילום: פעילי החזית לשחרור דרום תל אביב

 

לוי תקף את כלי התקשורת ושאל, "למה לעזאזל כל עיתונאי ישראל מטעים את הציבור וקוראים להם 'מבקשי מקלט'? פייק ניוז. בדיוק כמו טראמפ. מבקשי המקלט נוהרים באוטובוסים ללבכם הרחב ואוזניכם הבורות. מצער שהרבה אנשים טובים עם לב רחב נופלים בפח הזה ועשויים להחביא בביתם רוצחים סודאנים שהשתתפו ברצח העם בדארפור מהצד הרע".

כתב "דבר ראשון" סיפר גם כי "הכי מבאס שכשישראל באמת גרשה פליטים דארפורים ישירות לסודאן (דרך ירדן) בתקופת אלי ישי – אף אחד מאלה הזועקים היום געוולד לא מחה ו'הארץ' בקושי סיקרו. פניתי בזמנו ישירות לליגה נגד השמצה ולארגון HIAS שמובילים כעת את המחאה, ובאותו הזמן הם שתקו וכמה דארפורים נרצחו באשמת מדינת ישראל".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20